مهاجرت به آلمان

بزرگترین اقتصاد اروپا بزرگترین اقتصاد اروپا

دریافت ویزا و مهاجرت به آلمان، بزرگترین اقتصاد اروپا، برای بسیاری از افراد که به دنبال رشد و شکوفایی هستند یک فرصت فوق ‌العاده مناسب است. آلمان از صنعتی‌ترین کشور هایی است که در قلب اروپا قرار دارد و بهترین انتخاب برای افراد متخصص درحوزه صنعت، تجارت، علوم پایه و علوم پزشکی است.

آشنایی بیشتر با کشور آلمان

پیش از آنکه بخواهید به اخذ ویزای تحصیلی یا کاری در آلمان فکر کنید بایستی ابتدا با ویژگی‌های مختلف این کشور آشنا شوید. کشور آلمان با نام رسمی جمهوری فدرال آلمان، با جمعیت غالب بر ۸۲ میلیون نفر، پرجمعیت‌ترین کشور اروپا می باشد. زبان رسمی این کشور، آلمانی و پایتخت آن برلین می باشد که فاصله ایران تا آلمان، از تهران تا برلین برابر با ۳۵۲۳٫۶ کیلومتر و طول پرواز حدود چهار ساعت و نیم است.

همانطور که گفتیم آلمان قطب اقتصاد اروپا است و این کشور یکی از کشورهای عضو پیمان شینگن می‌باشد. بزرگ‌ترین شهر آن از لحاظ جمعیت و مساحت برلین بوده که در تمام اتحادیه اروپا مقام دوم را دارد. برلین جزء شهرهای ایالتی نیز محسوب می شود، یعنی یکی از ایالت‌های شانزده‌گانه آلمان است.

کشور آلمان، از جنوب با اتریش و سوئیس، از شرق با لهستان و جمهوری چک، از غرب با فرانسه و هلند، از شمال با دریای بالتیک و دانمارک مرز مشترک دارد. برخلاف رکود اقتصادی که دامنگیر بسیاری از کشوهای اروپایی شده است، آلمان دارای یک اقتصاد قدرتمند و پویا در بین کشورهای اتحادیه اروپا می‌باشد.

رشد منفی جمعیت و افزایش پیری در این کشور باعث شده است تا جذب مهاجر از سرتا سر دنیا به عنوان نیروی کار یک نیاز اساسی و مهم باشد. همچنین امکاناتی که دانشگاه های بسیار ممتاز این کشور برای تحصیل رایگان مهیا کرده‌اند از یک سو و امید به داشتن آینده‌ای روشن از سوی دیگر باعث شده که کشور آلمان یک فرصت فوق‌العاده مناسب برای اخذ ویزای تحصیلی و کاری به حساب بیاید.

گویش و آداب و رسوم مردم آلمان:

به طور کلی در کشور آلمان دو گویش اصلی رایج است، آلمانی معیار(آلمانی بالا) و آلمانی پایین. گویش تلویزیون‌‌های رسمی و همچنین زبانی که به شما به عنوان یک مهاجر آموزش داده می‌شود، آلمانی بالا است. بیشتر مردمی که با گویش آلمانی بالا صحبت می‌کنند در جنوب آلمان و مردمی که با گویش آلمانی پایین صحبت می‌کنند در شمال آلمان زندگی می‌کنند. خوب است که به عنوان فردی که قصد دریافت ویزای تحصیلی یا کاری در آلمان را دارید، بدانید که مردم آلمان برای مدیریت زمان در این کشور بسیار اهمیت قائل هستند و طرز تفکر و دستاوردهای هنری و خلاقانه نیز از اولویت‌های مردم آلمان به شمار می رود. همانطور که می‌دانید آلمان با موسیقی کلاسیک خود، دنیا را متحول کرد و آهنگ‌سازان بزرگ آن مانند باخ، موتزارت، بتهوون، برامس، واگنر و ماهلر تا به امروز شهره جهان می‌باشند.

 

جزئیات کامل هزینه های زندگی برای دریافت ویزای آلمان:

قطعا هر کشوری که بخواهد مقصد شما برای مهاجرت باشد دارای مزایا و معایبی است و کشور صنعتی آلمان هم از این قاعده مستثنی نیست. از آنجایی که آلکان یک کشور برتر اقتصادی است، کیفیت زندگی در این کشور بسیار بالاست. علاوه بر این، با توجه به صنعتی بودن آلمان، نرخ بیکاری در آن پایین است و این رقم هر ساله نیز کاهش می‌یابد.

آلمان به دلیل سیستم حمل و نقل، مراقبت‌های بهداشتی، سیستم آموزشی عالی و کیفیت مناسب زندگی دارای مزیت‌های بسیار زیادی است. همه این عوامل باعث شده تا کشور آلمان یکی از مهاجرپذیرترین کشور‌های اروپایی به شمار بیاید.

به طور متوسط با وجود آنکه هزینه زندگی در آلمان تقریباً بین ۶۰ تا ۸۰ درصد بیشتر از ایران است، سطح درآمد افراد در این کشور چندین برابر ایران بوده و تمام هزینه‌ها را به طور کامل پوشش می‌دهد.

نکته بسیار مهمی که در اخذ ویزای تحصیلی آلمان می‌درخشد، رایگان بودن هزینه تحصیل است. سطح بالای علمی دانشگاه‌ها و امکان تحصیل رایگان در آلمان، این کشور را به مقصد محبوب بسیاری از دانشجویان در سرتاسر دنیا تبدیل کرده است.

از آنجایی که بسیاری از متقاضیان ویزای تحصیلی و کاری آلمان، به دنبال یک پاسخ درست و کامل در خصوص هزینه های زندگی و درآمدی خود هستند، در ادامه به شما لیست کاملی از جزئیات هزینه‌های زندگی و درآمد در آلمان را شرح خواهیم داد.

کمترین حقوق برای هر ساعت ۸ الی ۱۰ یورو بوده و افرادی که تازه کار خود را در آلمان شروع کرده‌اند در مقایسه با کسانی که تجربه کاری آن‌ها بیشتر است، حقوق کمتری می‌گیرند. به طور مثال مهندسی که به تازگی تحصیل خود را به پایان رسانده است در طول ماه تقریباً ۲۵۰۰ تا ۳۵۰۰ یورو حقوق گرفته و شخصی که دارای سابقه کار بیشتری است تقریباً بین ۵۰۰۰ تا ۶۰۰۰ یورو دریافت می‌نماید. البته این میزان حقوق بسته به مهارت و تخصص افراد می‌تواند متفاوت باشد.

پردرآمدترین شغل‌هایی که در اروپا وجود دارد عبارتند از رشته‌های مدیریت، مهندسی(کامپیوتر، برق و مکانیک)، پرستاری، پزشکی و داروسازی. این رشته‌های تحصیلی علاوه بر آنکه فرصتی مناسبی برای دریافت ویزای تحصیلی در آلمان هستند، ازجمله بهترین رشته‌ها برای کار نیز می‌باشند.

در چند سال گذشته کشور آلمان به‌عنوان یک مقصد مهم گردشگری و تحصیلی برای افراد گوناگون از سراسر جهان تبدیل‌ شده و تعداد افراد مهاجر به این کشور هر سال رو به افزایش است. به همین دلیل آگاهی از هزینه اجاره خانه در آلمان و هزینه خوابگاه و مخارج زندگی دانشجویی یک مسئله مهم برای این افراد به‌ حساب می‌آید.

به‌طور میانگین هزینه زندگی در آلمان تقریباً بین ۸۰۰ تا ۱۰۰۰ یورو در ماه است که این مقدار برای یک زندگی سطح خوب در این کشور کافی است.

بخش اعظم این هزینه برای مسکن و اجاره خانه و خوابگاه دانشجویی در آلمان مصرف می‌شود. البته میزان این اجاره بسته به شهر محل تحصیل می‌تواند اندکی متغیر است. ولی به صورت کلی انتخاب خوابگاه برای دانشجویان مناسب تر از مسکن و سوئیت می باشد.

البته با توجه به اینکه دانشجویان در آلمان اجازه کار ۲۰ الی ۲۵ ساعت در هفته را دارند، می‌توانند به راحتی هزینه های خود از جمله خوراک و رفت و آمد به محل اقامت خود را پوشش دهند.

 

سوپرمارکت

سیب (۱کیلوگرم) ۲٫۲۱ موز (۱کیلوگرم) ۱٫۵۵ پرتقال (۱کیلوگرم) ۲٫۱۳
گوجه فرنگی (۱کیلوگرم) ۲٫۴۹ سیب زمینی (۱کیلوگرم) ۰٫۹۸ پیاز (۱کیلوگرم) ۱٫۱۲
گوشت گاو (۱کیلوگرم) ۱۱٫۰۸ کاهو (۱عدد) ۰٫۹۲ سینه مرغ (بدون استخوان و پوست) ۷٫۳۵
شیر (۱لیتر) ۰٫۷۱ نان با آرد گندم (۵۰۰گرم) ۱٫۲۹ برنج سفید (۱کیلوگرم) ۲٫۱۰
تخم مرغ (۱۲عدد) ۱٫۸۴ پنیر محلی (۱ کیلوگرم) ۸٫۹۴  

 

حمل و نقل

بلیط یک طرفه (انتقال محلی) ۲٫۷۰ بلیط ماهانه (قیمت رایج) ۷۰٫۰۰
ورودی تاکسی (تعرفه عادی) ۳٫۵۰ ۱ کیلومتر اول تاکسی (تعرفه عادی) ۲٫۰۰
۱ ساعت انتظار تاکسی ۳۰٫۰۰ سوخت (۱ لیتر) ۱٫۴۱

 

رستوران

وعده غذایی، رستوران ارزان قیمت ۱۰٫۰۰ وعده غذا ۲ نفره (میانگین) ۴۵٫۰۰
پک مک دونالد (کمبو) ۷٫۵۰ کاپوچینو ۲٫۶۸
کوکاکولا/پپسی (۰٫۳۳ لیتر) ۲٫۲۸ آب (۰٫۳۳ لیتر) ۱٫۹۰

 

خدمات شهری

هزینه های پایه (برق-آب-گاز

برای یک آپارتمان ۸۵ متری)

۲۱۸٫۴۹ حجم موبایل مصرفی برای یک دقیقه ۰٫۱۰
اینترنت ۶۰مگابایت بر ثانیه یا بیشتر

دیتای نامحدود و کابل adsl

۳۰٫۳۷ هزینه اجاره سوییت ازاد (متوسط) ۳۵۰-۶۰۰
هزینه اجاره بها برای خوابگاه دانشجویی (متوسط) ۲۵۰-۳۵۰  

 

میزان مهاجرت به آلمان:

حدود ۱۹٪ جمعیت آلمان را مهاجرین تشکیل می‌دهند. بالاترین میزان حضور اتباع خارجی در ایالت‌های هسن، هامبورگ، برلین و بادن-وورتمبرگ است. در ایالت ‌های جدید، اتباع خارجی کمتر از ۲ درصد جمعیت را تشکیل می‌دهند. بالاترین میزان مهاجران را هامبورگ به خود اختصاص داده ‌است. جمعیت مهاجران این ایالت به نسبت کل جمعیت حدود ۳۰٪ است. جامعه مهاجر آلمان را ۸٫۲ ٪ قزاق‌ها، ۱۳٫۱٪ لهستانی‌ها، ۱۷٫۹٪ ترک تباران، ۸٫۷ ٪ روس‌ها و ۵٫۳٪ ایتالیایی ها تشکیل می دهند.

 

 

 

ویزای کاری

در حال حاضر با توجه به شرایط سخت اقتصادی و افزایش تقاضا برای مهاجرت، انتخاب یک مقصد مناسب برای اخذ ویزای کاری چالش مهم است. اما از آنجایی که کشور آلمان سومین کشور صنعتی دنیاست، می‌تواند مقصد فوق‌العاده مناسبی برای مهاجرت باشد. روزانه سؤالات بسیاری در مورد کار در آلمان و چگونگی مهاجرت به آلمان از ما پرسیده می‌شود. اما نکته حائز اهمیت آن است که شما با اخذ ویزای کار آلمان و با پرداخت مالیات و دریافت blue card می‌توانید اقامت دائم این کشور را به دست آورید. در ادامه به بررسی شرایط اخذ ویزای کاری آلمان خواهیم پرداخت. پس حتما تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید.

 

شرایط عمومی اخذ ویزا کاری آلمان

 • داشتن سابقه‌ی کاری (ترجیحا با بیمه و حداقل ۲ سال سابقه)
 • تسلط بر زبان آلمانی (حداقل در سطح B2) و یا انگلیسی برای برخی مشاغل خاص

اما نکته فوق‌العاده مهمی که در مورد ویزا کار در آلمان وجود دارد این است که شما با اخذ ویزا کار در آلمان می‌توانید همسر و فرزندان زیر ۱۸ سال خود را همراه خود به آلمان برده و همسر شما مجاز به تحصیل و کار تمام وقت می‌باشد.

ویزای جستجوی کار در آلمان

این روش سریع‌ترین راه برای مهاجرت است که فرصت ۶ ماهه‌ای را به شما جهت جستجوی کار در آلمان اعطا می‌کند. همانطور که گفتیم، در سال‌های اخیر وضعیت رکود اقتصادی گریبان‌گیر اکثر کشورهای اروپایی شده، با این وجود آلمان با رشد اقتصادی بالا با کمبود نیروی کار و متخصص مواجه است. این کشور نیازمند نیروهای متخصص در رشته‌هایی چون برق، کامپیوتر، الکترونیک، شیمی، مکانیک، الکتروتکنیک، آی تی، گروه پزشکان، داروسازان، پرستاران، حسابداری، مدیریت بازرگانی و مالی می‌باشد. این افراد از شانس فوق‌العاده زیادی در اخذ ویزا کار در آلمان برخوردار هستند. پس اگر جز این دسته از افراد هستید حتما همین حالا با مشاورین ما تماس حاصل نمایید و این فرصت مناسب را از دست ندهید!

به طور کلی سن زیر ۴۰ سال، داشتن سابقه کار نسبتا خوب با مدارک فنی و حرفه ای و داشتن مدرک زبان آلمانی در ویزا شدن فرد برای دریافت ویزای کار بسیار موثر است.

از طرفی دیگر از آنجایی که آلمان دارای بزرگترین اقتصاد در اروپا و پنجمین کشور بزرگ جهان است، شما ّبر اساس مدرک و تخصصی که دارید می‌توانید به راحتی فرصت شغلی مناسب خود را پیدا کنید و بدین صورت با شرط حداقل ۳۰,۰۰۰ یورو حقوق در سال قادر هستید برای کارت آبی آلمان درخواست دهید.

علی‌رغم اینکه در کشور آلمان امکان یافتن مشاغلی که نیازمند دانش زبان انگلیسی هستند وجود دارد، اما در اکثر موارد مقدار کمی دانش در زبان آلمانی مورد نیاز است.

خوب است بدانید که ویزای جستجوی کار در آلمان همانطور که از نامش پیداست بدان معنا نمی‌باشد که شما به محض ورود به خاک آلمان اجازه کار خواهید داشت، بلکه به شما مدت نسبتا خوبی زمان داده می‌شود که پس از ورود به دنبال جستجوی کار باشید.

 

شرایط اخذ ویزای جستجو کار در آلمان

• داشتن حداقل ۱ الی ۲ سال سابقه کار (مرتبط با رشته تحصیلی و ترجیحا با بیمه)
• تسلط کافی به زبان آلمانی و یا انگلیسی
• طبق قانون سال 2019 با مدرک دیپلم و فوق‌دیپلم و با داشتن مهارت و تخصص نیز می‌توانید برای این ویزا اقدام کنید.
• با این ویزا شما از ابتدا نمی‌توانید همسر و فرزندان خود را همراه خود به آلمان ببرید لذا واجب است تا زمان پیدا کردن کار صبر کنید و بعد از آن در خواست ویزای پیوست را برای همسر و فرزندان خود بدهید.

 

لیست مشاغل مورد نیاز آلمان

 • تمامی شاخه‌ها و زیرشاخه های مهندسی کامپیوتر، برق، مکانیک، عمران، معماری، صنایع، شیمی
 • تمامی شاخه‌ها زیرشاخه های مدیریت مالی، مدیریت بازرگانی، مدیریت بازاریابی، مدیریت هتلداری، مدیریت جهانگردی و حسابداری
 • تمامی شاخه‌ها و زیر شاخه‌های پزشکی، پیراپزشکی، پرستاری، مامایی، علوم دامپزشکی
 • رشته‌های خدماتی،تعمییر و نگهداری، طراحی دوخت، آشپزی
 • و کسانی که دارای مدرک فنی و حرفه ای و یا تخصص در رشته ی خاصی مثل نصب کاغذ دیواری، پارکت و ... باشند.

شما با داشتن هر نوع مدرک دانشگاهی معتبر در آلمان، می‌توانید انتظار کسب درآمدی بین ۳۶,۰۰۰ تا ۴۵,۰۰۰ € در سال را داشته باشید. برای فارغ التحصیلان دانشگاه، میانگین درآمد در بعضی از زمینه‌های کاری می‌تواند به بیش از ۷۰,۰۰۰ € در یک سال افزایش یابد. به طور کلی بازار کار در آلمان برای خارجی‌ها و مهاجران بسیار مناسب است به خصوص اگر فرد دارای مدرک تحصیلی نیز باشد.

 

اخذ ویزای کار برای فارغ التحصیلان دانشگاه های آلمان

قطعا در صورتی که شما فارغ التحصیل یکی از دانشگاه‌های اروپایی از جمله دانشگاه های کشور آلمان باشید، برای دریافت کار در این کشور و اخذ ویزای کاری شرایط بسیار بهتری را تجربه خواهید کرد. بنابراین در صورتی که از همان ابتدا شرایط لازم جهت اخذ ویزا کار در آلمان و مهاجرت کاری از ایران به این کشور را ندارید می‌توانید به واسطه دریافت ویزای تحصیلی از کشورهایی مثل آلمان و یا اتریش به اروپا مهاجرت نمایید و بعد از پایان تحصیلات در این کشورها مشغول به کار شوید. البته روش‌های دیگری نیز برای اخذ ویزای کاری در آلمان وجود دارد که شما می‌توانید با مشاورین ما در پارت ونک تماس حاصل کرده و از آنها کمک بگیرید.

در کشور آلمان این امکان نیز وجود خواهد داشت تا در حین تحصیل در یکی از دانشگاه های این کشور به صورت پاره وقت بین ۱۰ تا ۲۰ ساعت در هفته مشغول به کار شوید. بعد از فارغ التحصیلی نیز، شما به مدت ۱ تا ۱ سال و نیم فرصت خواهید داشت تا به جستجوی کار مناسب و مرتبط با رشته تحصیلی خود اقدام نمایید و در صورتی که بتوانید در این مدت کار مناسبی در کشور آلمان پیدا کنید، اخذ ویزای کار آلمان برای شما میسر خواهد شد.

 

فرصت های شغلی برای پزشکان در آلمان

خوب است بدانید که پزشکی یکی از مشاغل محبوب و مورد نیاز در آلمان است. میانگین حقوق اولیه برای فارغ التحصیلان پزشکی بالاتر از هر رشته دیگری است و در حال حاضر بیمارستان های آلمان دارای کمبود پزشکان خبره و متخصص هستند.

خوب است بدانید که بیشترین درآمد برای پزشکان و دندانپزشکان در بین کشورهای اروپایی به کشور آلمان تعلق گرفته است و مدرک پزشکی ایران در آلمان از ارزش بالایی برخوردار است. افراد فارغ التحصیل در رشته‌های پزشکی شامل پزشکی عمومی و متخصص دندانپزشک با دریافت مدرک زبان آلمانی حداقل B2 و گذراندن دوره معادلسازی مدرک تحصیلی می‌توانند در مراکز درمانی و پزشکی آلمان شروع به کار نمایند.
فرآیند کار بدین صورت است که این افراد در ابتدا باید در دوره اینترنشیپ که برای پزشکان آلمان برگزار می‌گردد شرکت کنند، مدت زمان این دوره به سطح زبان فرد بستگی دارد که به طور میانگین بین ۳ماه تا یک سال به طول می‌انجامد. بنابرانی به طور کلی می‌توان گفت ورود از طریق مدرک پزشکی به آلمان یکی از راههای کم هزینه برای مهاجرت به این کشور است.

 

شرایط کار و متوسط درآمد پزشک عمومی در آلمان

 • اگر دوره تخصصی را نگذرانده باشید می‌بایست در آلمان در دوره کمک پزشکی تحت نظر پزشک شرکت کنید.
 • پس از گذراندن دوره آموزشی که در آلمان به آن  Facharzt گفته می شود شما می توانید در یک کلینیک و یا بیمارستان مشغول بکار شده و یا مطب شخصی خود را راه اندازی کنید.
 • شما در دوره آموزشی (طرح) نیز حقوق بالایی حدود ۳۰,۰۰۰ الی ۶۵,۰۰۰ یورو می‌توانید دریافت نمایید.
 • بطور کل یک پزشک عمومی با حداقل ۱ سال تجربه بصورت میانگین رقمی حدود ۴۵,۰۰۰ یورو درآمد خواهد داشت.

 

شرایط کار و متوسط درآمد پزشک متخصص و دندانپزشکان در آلمان

درآمد پزشک متخصص در آلمان با تجربه کاری بین ۱ الی ۴ سال بصورت میانگین حدود ۵۰,۰۰۰ یورو در سال می باشد.
یک پزشک متخصص با تجربه بالا که سمت های اجرایی و نظارتی را در یک مرکز درمانی به عهده دارد می‌تواند حتی تا سقف ۲۸۰,۰۰۰ یورو را نیز در سال دریافت کند.

از طرفی دیگر اگر برای مثال شما به تازگی از رشته دندانپزشکی فارغ التحصیل شده اید می بایست بمدت ۲ سال به عنوان کمک دندانپزشک فعالیتی با حقوق ماهیانه ۲,۰۰۰ تا ۲,۲۰۰ یورو در ماه داشته و پس از پایان ۲ سال میانگین حقوقی معادل ۴,۲۰۰ یورو در هر ماه خواهید گرفت.

 

مهاجرت کاری به آلمان در سال 2022

سال 2022 سال فوق‌العاده سرنوشت سازی برای مهاجرت کاری به اروپا به خصوص آلمان است. با وحود کشمکش‌هایی که منطقه خاورمیانه به خصوص افغانستان و لبنان درگیر آن است تعداد مهاجرت افزایش خواهد یافت. به همین خاطر طبق گزارشات منتشر شده آلمان قصد دارد در سال 2022، 78 میلیارد یورو به مهاجران  و مسائل پیرامون آن اختصاص دهد. 44 میلیارد دلار از این 78 میلیارد دلار، به طور مستقیم صرف  کمک های مالی برای مهاجران و ارائه آموزش‌های مختلف به آنها خواهد شد. بنابراین سال 2022 با وجود همه چالش‌های آن، فرصت مناسبی برای مهاجرت به آلمان است.

برای آشنایی بیشتر با مواردی که باید در یک قرداد کاری در آلمان ذکر شود به این مقاله مراجعه نمایید.

 

ویزای تحصیلی

هزینه تحصیل در کشور آلمان بسیار کم است و تمامی دانشجویانی که در آلمان به تحصیل می‌پردازند، امکان سفر به تمامی کشورهای عضو شینگن و سوئیس را با ویزای دانشجویی خود دارند.
از دیگر مزایای فوق‌العاده خوب ویزای دانشجویی آلمان این است که این ویزا محدودیت تردد نداشته و دانشجو به راحتی می‌تواند چندین بار به خارج از آلمان سفر کند.

فرآیند اخذ اقامت دائم در آلمان به کمک ویزای تحصیلی

فارغ‌التحصیلان خارجی بعد از پایان تحصیل اجازه اقامت به مدت یک سال‌و‌نیم برای پیدا کردن کار در آلمان را داشته و درصورت یافتن کار و پس از حداقل دو سال کار و پرداخت مالیات، امکان درخواست برای دریافت کارت آبی (اقامت دائم) در آلمان را دارند.
امکان کار دانشجویی در حین ویزای تحصیلی در آلمان وجود داشته و این امر کمک به پرداخت هزینه های زندگی و تحصیل در کشور آلمان می‌نماید.

 

خلاصه شرایط و مزایای اخذ ویزای تحصیلی در آلمان

 • امکان تحصیل به زبان آلمانی یا انگلیسی
 • امکان به مسافرت به تمامی کشورهای عضو شینگن در زمان تحصیل در آلمان
 • عدم نیاز به پرداخت شهریه در اکثر ایالت های آلمان (تحصیل رایگان در آلمان)
 • میزان و سطح زبان مورد نیاز برای اخذ ویزای تحصیلی آلمان حداقل آیلتس 6 و یا B1 المانی
 • شما با اخذ ویزای تحصیلی در آلمان قادر به آوردن یک همراه به این کشور هستید
 • امکان اخذ ویزای کار آلمان و سپس اقامت دائم، پس از اخذ ویزای تحصیلی در آلمان وجود دارد.

 

کالج چیست و چه کسانی باید برای تحصیل در آلمان به کالج بروند؟

در آلمان رفتن به دانشگاه کار چندان آسانی نیست حتی برای خود آلمانی ها!

تحصیل در کالج های آلمان بدین شکل است که دانش آموزان بعد از اتمام دوران بیرستان خود بایستی مدرکی به نام Abitur را اخذ کنند. این مدرک را شاید بتوان با مدرک فوق دیپلم در ایران مقایسه است. البته این بدین معنا نیست که این دو مدرک معادل هم هستند و یا امکان معادل سازی وجود دارد. بنابراین اگر شما دوران دبیرستان خود را در جایی جز آلمان سپری کرده و مدرک Abitur را اخذ نکرده باشید، حتما باید برای اخذ این مدرک یک دوره کوتاه مدت حدودا یکساله را در یکی از کالج های کشور آلمان بگذرانید. پس از اخذ مدرک Abitur شما قادر به تحصیل در دانشگاه های آلمان خواهید بود.

اگر بخواهیم یک تعریف ساده از کالج در آلمان داشته باشیم می‌توانیم بگوییم کالج محلی است که در آن دانش آموزان را برای ورود به دانشگاه و دانشجو شدن آماده می‌کند. در طول مدت این یکسال دانش آموزان از نظر زبانی و اطلاعات تخصصی (مثل اطلاعات تخصصی شیمی و فیزیک) برای دانشگاه آماده شده و این دوره را با امتحان Feststellungsprufung به پایان می رسانند.

 

امتحان ورودی کالج در آلمان :

دوره کالج با امتحان ورودی (Aufnahmeprufung) یا (Aufnahmetest) شروع می‌شود که الزاما باید در این آزمون نمره قبولی به دست آورد تا امکان ثبت‌نام برای متقاضی فراهم شود. در برخی از کالج ها امتحان ورودی از دو بخش آلمانی و ریاضی و در برخی دیگر آزمون تنها در بخش آلمانی می‌باشد.

درس‌های امتحان ورودی کالج در آلمان بسته به نوع کالج و رشته تحصیلی تان می‌تواند متفاوت باشد. سطح زبان کالج های که متقاضی دانشجو به زبان آلمانی هستند در اکثر کالج‌ها در سطح b2 است و بطور مثال باید یک متن ناقص را پرکنید.

بخش ریاضی شامل چند قسمت می‌باشد مانند ساده کردن، محاسبه مساحت و... اما همین قسمت مهمترین قسمت امتحان به شمار می‌رود. چراکه اغلب افراد در این قسمت ضعیف هستند و یا حتی اگر معلومات ریاضی خیلی خوبی هم داشته باشند نمی توانند سوالات را بخوبی جواب دهند.

بهترین راه حل این است که ۲ یا ۳ ماه قبل از رفتن به آلمان نمونه سوالات امتحان ورودی را دانلود و تمرین کنید.

مثلا خوب اس بدانید که عبارت "Vereinfachen sie so weit wie moeglich" یعنی "تا حد ممکن ساده" کنید.

اگر در این امتحان نمره لازم را کسب نکنید می بایست مجدد در دوره آمادگی برای امتحان ورودی شرکت کنید که البته نیازمند به پرداخت هزینه است.

در بعضی از کالج ها مثل ماینتس و کالسروحه اگر تست داف ۴ و یا DSH 2 را داشته باشید از بخش آلمانی امتحان ورودی بی نیاز هستید. ولی در کالج های دیگر مثل هانوفر وقتی نمره قبولی را به دست آوردید لازم نیست در کلاسهای Fsp آلمانی شرکت کنید و آزمون بخش آلمانی را بدهید، اما در امتحان ورودی حتما باید شرکت کنید.

 

امتحان خروجی کالج:

امتحان  Festetellung spruefung  یا FSP   نام امتحان پایانی کالج می‌باشد. با قبولی در آن که شامل دو بخش نوشتاری و شفاهی می‌باشد، پرونده یکساله تحصیلی شما در کالج بسته شده و شما مجوز تحصیل در تمام دانشگاه ها را کسب می‌کنید.

شما با دستیابی به این مدرک و با توجه به نمره قابل قبول در این آزمون، می توان برای درخواست پذیرش از دانشگاه اقدام کرد و در مرحله بعد تحصیل در دانشگاه به عنوان دانشجو، رسما آغاز می‌شود.

 

در ارتباط با امتحان پایانی در کالج های آلمان دو نکته مهم وجود دارد:

نکته۱: طبق قوانین کالج ها، FSP یا آزمون پایانی کالج های ایالت NRW فقط برای دانشگاه های این ایالت معتبرند.

اما در سایت کالج Bochum و یا Mettingen هیچ اشاره ای راجع به اینکه آزمون FSP  آنها در دیگر ایالات نامعتبر می باشد، نشده است.

نکته ۲ : کسانیکه برای کالج های فاخ هوخشوله (FH) شرکت می‌کنند و نمره قبولی در آزمون پایانی (FSP) آن کالج را دریافت می کنند، نمی توانند برای دانشگاه های (UNI) اقدام کنند و فقط می توانند برای فاخ هوخشوله ها اقدام کنند.

 

 انواع کالج های کشور آلمان:

کالج فنی و مهندسی (T-Kurs): این کالج همانند مدرسه‌های رشته ریاضی و فیزیک در ایران است. دانش آموزان آن کسانی هستند که به دروسی پایه ای مانند ریاضی، فیزیک و شیمی علاقه‌مند هستند.

کالج علوم زندگی (M-Kurs): اگر قصد دارید رشته های دانشگاهی پزشکی، دندانپزشکی، داروسازی ژنتیک، زیست شناسی، داروسازی، شیمی دارو و کلیه زیر مجموعه های پزشکی را در آلمان تحصیل کنید، بایستی به کالج علوم زندگی بروید. درس‌هایی که در کالج M-Kursسپری می‌کنید شامل زبان آلمانی،  فیزیک، ریاضی، شیمی و زیست شناسی است.

کالج علوم انسانی و تحصیلات زبان (G&S-Kurs): این کالج برای افرادی می باشد که قصد تحصیل در رشته های علوم انسانی و یا رشته های مرتبط با زبان را دارند.

کالج اقتصاد و مدیریت (W-Kurs): این کالج برای دانش آموزانی مناسب است که قصد تحصیل در رشته های اقتصاد، مدیریت، علوم اجتماعی و … را دارند. دروس ارائه شده در این کالج عبارتند از: زبان آلمانی, ریاضی, اقتصاد, تاریخ جغرافی سیاست, زبان انگلیسی.

 

تحصیل در آلمان در مقطع کارشناسی

دانشجویانی که قصد ادامه تحصیل در آلمان و اخذ پذیرش از دانشگاه های آلمان در مقطع کارشناسی دارند باید مدرک زبان آلمانی B1 و یا B2 داشته باشند. زیرا زبان آموزش در این مقطع آلمانی است که ۳ تا ۴ سال به طول می‌انجامد. تعداد محدودی از رشته های کارشناسی به زبان انگلیسی تدریس می شود که لازمه آن داشتن مدرک آیلتس و یا معادل آن است. بنابراین برای آنکه بتوانید مقطع کارشناسی را در آلمان با موفقیت بگذرانید بایستی تا حدودی به زبان آلمانی مسلط و یا آشنا باشید.

رشته های تحصیلی در مقطع کارشناسی و مدارک مورد نیاز جهت پذیرش:

 • تمامی رشته‌های مهندسی
 • رشته‌های روابط بین‌الملل، بازرگانی، بازاریابی، اقتصاد، روزنامه نگاری و ارتباط جمعی، هتلداری و مدیریت
 • تمامی رشته‌های هنر و تاریخ شناسی
 • رشته‌های انسان شناسی، علوم زیستی، علوم طبیعی، علوم اجتماعی، ورزش و گردشگری و مهمانداری
 • و...

مدارک لازم جهت اخذ پذیرش تحصیلی در دانشگاه های آلمان به طور کلی به شرح زیر بوده که البته لازم نیست همه متقاضیان کلیه این مدارک جهت اخذ پذیرش را داشته باشند و فقط برخی از آنها الزامی است.

 • مدارک تحصیلی تائید شده و گواهی کنکور
 • مدرک زبان آلمانی حداقل B2
 • مدرک زبان تافل برای پذیرش انگلیسی
 • رزومه (CV)
 • انگیزه نامه (Motivation–letter)
 • توصیه نامه اساتید
 • اسکن پاسپورت

 

کار همزمان با تحصیل در مقطع کارشناسی در کشور آلمان:

دانشجویان مقطع کارشناسی در آلمان مجوز کار در حدود ۲۰ ساعت به صورت هفتگی (۲ روز در هفته) را دارا می باشند. ماهانه دانشجویان برای کمک به هزینه‌های زندگی خود حدود ۵۰۰ الی ۷۰۰ یورو با کارهای ساده و خدماتی به دست می اورند.

کسانی که قصد دارند بعد از پایان تحصیل خود در کشور آلمان مشغول به کار تمام وقت شوند می‌بایست به زبان آلمانی مسلط بوده و دوره‌ی تحصیلی خود را به خوبی بگذرانند تا بتوانند شغل مناسبی پیدا کنند. در نتیجه بعد از کسب شغل ویزای تحصیلی آنها به ویزای کار تبدیل خواهد شد.

لازم به ذکر است کاریابی برای این افراد با مدرک کارشناسی آسانتر از ارشد و یا دکتراست و تفاوت حقوقی آن بسیار ناچیز است. البته آشنایی با زبان آلمانی حداقل در سطح B1 نقش مهمی در گرفتن کار دانشجویی دارد و هر چقدر که دانشجو به آن تسلط بیشتری داشته باشد طبیعتا شانس بیشتری هم برای یافتن شغل خواهند داشت. اما برخی از دانشجویان که به زبان انگلیسی پذیرش گرفته اند برای یافتن کار دانشجویی و ورود به بازار کار به زبان المانی احتیاج خواهند داشت که البته دانشگاه برای این افراد کلاس های آموزشی زبان آلمانی به صورت رایگان برگزار می کند. پس اگر متقاضی اخذ ویزای تحصیلی در مقطغ کارشناسی در کشور المان هستید و هنوز به زبان آلمانی تسلط ندارید، نگران نباشید. چراکه می‌توانید صرفا با زبان انگلیسی در بعضی از دانشگاه های آلمان تحصیل کرده و همزمان به صورت رایگان زبان آلمانی را یاد بگیرید.

 

تحصیل در آلمان در مقطع کارشناسی ارشد

طول دوره تحصیل در آلمان در مقطع کارشناسی ارشد اصولا دو سال است. برای آنکه متقاضی بتواند وارد این دوره شود باید مدرک کارشناسی خود را از دانشگاه‌های سراسری, آزاد و … دریافت کرده باشد. امکان تحصیل در مقطع فوق لیسانس در اکثر رشته ها به زبان انگلیسی مانند رشته های فنی مهندسی، مطالعات زبان، ادبیات، فرهنگ، جامعه شناسی، حسابداری و... فراهم شده است. پس اگر به زبان آلمانی مسلط نیستید اما مدرک کارشناسی دارید، گذراندن مقطع کارشناسی ارشد در آلمان برای شما چندان سخت نخواهد بود.

 

شرایط کار در حین و پس از تحصیل :

در آلمان می تونید در حین تحصیل به کار دانشجویی مشغول شوید. دانشجویان ایرانی می‌توانند بدون داشتن اجازه‌ی کار، ۹۰ روز کامل یا ۱۸۰ نیمه‌روز در سال کار کنند. در برخی از ایالت‌های آلمان این اجازه‌ی کار فقط محدود به تعطیلات بین دو نیمسال تحصیلی است. اگر اداره‌ی کار شهر مربوطه موافقت کند، برای دانشجو افزون بر آن، اجازه‌ی کار دیگری هم صادر می‌شود که به او اجازه‌ی ۱۰ ساعت کار در هفته را می‌دهد.

از طرفی دیگر کار دانشجویی می‌تواند هم مرتبط و هم غیرمرتبط با رشته ی تحصیلی دانشجو باشد. همچنین اخذ اقامت دائم بعد از اتمام تحصیلات (به شرط یافتن کار) به خوبی امکان پذیر است.
اگر دانشجویی در سال اول تحصیل قرارداد پاره وقت دانشجویی با کارفرمای خود ببندد و مشغول به کار شود برای اثبات تمکن مالی سال دوم نیازی به اراِئه مدرک مالی از ایران نیست و همان قرارداد دانشجویی پاره وقت مورد تایید اداره مهاجرت ایالتی می‌باشد.

شرایط همسر دانشجو:

• اگر شما موفق به اخذ ویزای تحصیلی آلمان شوید، همسرتان نیز به صورت تمام وقت می‌تواند مشغول به کار شود.

• در صورتیکه یکی از زوجین پذیرش تحصیلی از دانشگاههای آلمان را دارا باشد، همزمان همسر وی و فرزندان زیر ۱۸ سال در صورت داشتن بالاترین مدرک زبان مورد تایید سفارت می توانند با ویزای همراه بین ۶ ماه تا یک سال وارد کشور آلمان شوند.

• فرزندان اجازه ی تحصیل رایگان در موسسات و مدارس آموزشی آلمان را دارند.

• هزینه‌ی زندگی دانشجویی بصورت متاهلی ماهانه حدودا ۱۲۰۰ یورو برآورد می‌شود و به ازای هر فرزند ۱۵۰ الی ۲۰۰ یورو ماهانه افزایش می‌یابد.

 

تحصیل در آلمان در مقطع دکتری

طول دوره مقطع دکتری در کشور آلمان در اکثریت رشته ها ۳ تا ۵ سال و به زبان آلمانی است. البته شما در صورت موافقت استاد راهنما می‌توانید این این مقطع را با زبان انگلیسی سپری کنید.

پذیرش در مقطع دکتری در کشور آلمان پروسه‌ای زمان بر و پرریسک می‌باشد. متقاضی تحصیل در مقطع دکتری در آلمان باید با اساتید دانشگاه‌های مختلف که در حیطه اقدامات پژوهشی او دارای تخصص می‌باشند ارتباط برقرار نماید. این ارتباط باید به صورت مستمر وجود داشته باشد تا استاد با بررسی رزومه شخص و توانایی های او بپذیرد که به عنوان SUPERVISOR خود را معرفی نماید. 

اینکه در این مقطع به دانشجو حقوقی تعلق بگیرد یا خیر به نظر استاد مربوطه بستگی دارد و نمی توان درباره آن نظر قطعی ارائه نمود. اما در صورت نظر مساعد استاد میزان این بورس ها چیزی در حدود ۱۰۰۰ تا ۳۰۰۰ یورو در ماه می باشد. تحصیل در آلمان در این مقطع نیز مانند دیگر مقاطع تحصیل در کشور آلمان با هزینه بسیار کم امکان پذیر است که البته رشته های انگلیسی زبان سهم بیشتری را در دریافت شهریه به خود اختصاص داده اند.

 

تحصیل پزشکی در آلمان:

• برای تحصیل پزشکی در آلمان متقاضی باید دیپلم و پیش دانشگاهی خود را با معدلی بالاتر از ۱۷ اخذ نماید. یکی از مدارک مورد نیاز جهت اخذ پذیرش برای رشته‌های گروه پزشکی، قبولی در کنکور سراسری می‌باشد. با داشتن این مدارک برای فرد پذیرش M-course در کالج گرفته می‌شود و فرد به مدت یک سال باید در کالج تحصیل نماید. متقاضیان، دوره‌هایی همچون زبان آلمانی، زیست شناسی و ریاضی و فیزیک و شیمی را در کالج پشت سرمی‌گذراند و سپس تحصیل خود را در دانشگاه و یکی از رشته‌های پزشکی، دندان پزشکی و یا داروسازی آغاز می‌کنند.

• دانشگاه‌های پزشکی در آلمان به دو دسته دانشگاه‌های دولتی و دانشگاه‌های خصوصی تقسیم می‌شوند. افرادی که از دانشگاه‌های دولتی آلمان پذیرش دارند، هزینه‌ای جهت شهریه تحصیل پرداخت نمی کنند و هزینه تحصیل در دانشگاههای خصوصی المان از ۳۰۰۰ یورو تا ۲۰٫۰۰۰ یورو در سال براورد میشود.

• دانشجویان در دانشگاه‌های دولتی پزشکی آلمان، برای هر ترم باید هزینه‌ای حدود ۲۵۰ یورو جهت امور اداری و ثبت نام و دریافت تسهیلات پرداخت کنند که این مبلغ بر اساس هر ایالت متفاوت است.

 

بیمه‌ی خدمات درمانی:

دانشجویان آلمانی و خارجی از همان ابتدا زیر پوشش شرکت‌های بیمه‌ی خدمات درمانی دولتی قرار می‌گیرند. حقّ بیمه‌ی این شرکتها تقریباً بین ۵۰ تا ۱۰۰یورو در ماه است. بیمه‌شدگان به هنگام مراجعه به پزشک یا بیمارستان به طور رایگان درمان شده و داروهای لازم را هم به طور رایگان دریافت می‌کنند. به هنگام نام‌نویسی در دانشگاه، ارائه‌ی گواهی شرکت بیمه خدمات درمانی، مبنی بر بیمه‌شدن دانشجو الزامی است. بدون در دست داشتن این مدرک نام‌نویسی دانشجو صورت نمی‌گیرد.

در برخی از ایالت‌های آلمان ارائه‌ی گواهی بیمه از کشور مبدأ هم کافی است. هزینه‌ی بیمه‌ی دانشجویی تا سن سی‌سالگی دانشجو، بسیار مناسب است. امّا دانشجویان بالاتر از سی‌سال نمی‌توانند از بیمه‌ی دولتی استفاده کنند. این گروه از دانشجویان نزد شرکت‌های بیمه‌های خصوصی، بیمه‌ی درمانی می‌شوند. به دلیل گران بودن بیمه‌های خصوصی، اداره‌ی امور صنفی و فوق‌برنامه‌ی دانشجویی Studentenwerk برای این گروه از دانشجویان تسهیلات ویژه‌ای در نظر گرفته‌است. این اداره با همکاری یک شرکت‌ بیمه‌ی خدمات درمانی خصوصی، تعرفه‌ی ویژه‌ای برای دانشجویان بالای ۳۰ سال ارائه می‌کند. سهم ماهیانه‌ای که دانشجو به این شرکت بیمه می‌پردازد هم تقریباً ۵۰ تا ۱۵۰ یورو در ماه است. در صورت بیمارشدن می‌توان به پزشک عمومی یا به پزشک متخصّص مراجعه کرد.

برای اطلاع از اقدامات مورد نیاز پس از ورود به آلمان اینجا کلیک کنید.

 

چرا بهتر است ما برای شما ویزا بگیریم؟

سرعت در گرفتن ویزا

سرعت در گرفتن ویزا

ما معمولا از کوتاه ترین راه ها برای اخذ ویزا استفاده می کنیم که باعث سرعت در انجام کار و اخذ روادید خواهد شد.

اطلاعات به روز شرایط اخذ ویزا

اطلاعات به روز شرایط اخذ ویزا

ما دائما در حال بررسی جدیدترین تحولات در روابط کشورها برای اخذ ویزا هستیم تا همیشه بهترین راه را پیشنهاد کنیم.

مشاوره تخصصی اخذ ویزا

مشاوره تخصصی اخذ ویزا

مشاوران ما با اشراف کامل به موضوعات اخذ ویزا، روادید سفر و گردشگری، شما را راهنمایی خواهند کرد.

بهترین روش گرفتن ویزا

بهترین روش گرفتن ویزا

راهکارها با توجه به نیاز و پتانسیل شما ارائه می شود، پس باید بهترین راه برای ویزا شدن را بشناسیم.

صرفه جویی در هزینه ویزا

صرفه جویی در هزینه ویزا

وقتی کوتاه ترین راه ها را بشناسید، طبیعتا هزینه های اخذ ویزا کاهش پیدا خواهد کرد.

رضایت بالای مشتریان

رضایت بالای مشتریان

کسانی که با ما ویزا می گیرند، معمولا تبدیل به مشتریان وفادار ما می شوند، نگاهی به به باشگاه مشتریان ما بیاندازید.

پشتیبانی قدرتمند

پشتیبانی قدرتمند

ما برای رفع هر گونه مشکل احتمالی در دسترس هستیم و این یکی از دلایل محبوبیت ما در بین مسافران است.

مورد اعتماد بودن

مورد اعتماد بودن

مفتخریم که اعلام کنیم مسافران جدید ما معمولا توسط مشتریان قبلی به ما معرفی می شوند.

صداقت

صداقت

اگر نگاهی اجمالی به وب سایت پارت ونک بیاندازید، متوجه می شوید که ما همه چیز را صادقانه توضیح می دهیم.

کسانی که از ما ویزا گرفته اند چه می گویند؟

کلیه حقوق این وبسایت متعلق به آژانس هواپیمایی پارت ونک می باشد.