آلمان

تهمینه کاظمیان تهمینه کاظمیان

 آلمان از صنعتی ترین کشور هایی است که در قلب اروپا قرار دارد و بهترین انتخاب برای افراد متخصص درحوزه صنعت، تجارت، علوم پایه و علوم پزشکی است.

کشور آلمان با نام رسمی جمهوری فدرال آلمان، با جمعیت غالب بر ۸۲ میلیون نفر، پرجمعیت‌ترین کشور اروپا می باشد. زبان رسمی این کشور، آلمانی و پایتخت آن برلین می باشد که فاصله ایران تا آلمان، از تهران تا برلین برابر با ۳۵۲۳٫۶ کیلومتر و طول پرواز حدود چهار ساعت و نیم است.

آلمان قطب اقتصاد اروپا، یکی از کشورهای اروپای غربی و از کشورهای عضو پیمان شینگن می باشد. برلین، بزرگ‌ترین شهر آن از لحاظ جمعیت و مساحت بوده و در تمام اتحادیه اروپا مقام دوم را دارد. برلین جزء شهرهای ایالتی نیز محسوب می شود، یعنی یکی از ایالت‌های شانزده‌گانه آلمان است.

آلمان، از جنوب با اتریش و سوئیس، از شرق با لهستان و جمهوری چک، از غرب با فرانسه و هلند، از شمال با دریای بالتیک و دانمارک مرز مشترک دارد. برخلاف رکود اقتصادی که دامنگیر کشوهای اروپایی است، کشور آلمان دارای یک اقتصاد قوی در بین کشورهای اتحادیه اروپا می باشد علاوه بر اقتصاد پوپا جمعیت منفی و پیر در این کشور باعث شده تا جذب نیروی بی شماری جهت بازار کار خود از سرتا سر دنیا داشته باشد، همچنین امکاناتی که دانشگاه های بسیار ممتاز این کشور برای تحصیل رایگان مهیا کرده اند از یک سو و امید به داشتن آینده ای روشن از سوی دیگر باعث شده که کشور آلمان همیشه مورد استقبال علاقه مندان به تحصیل و کار واقع شود.

دو گویش اصلی در این کشور، آلمانی معیار(آلمانی بالا) و آلمانی پایین است. زبان تلویزیون‌ های رسمی و همچنین زبانی که به مهاجرین آموزش داده می‌شود، آلمانی بالا می باشد. بیشتر مردمی که با گویش آلمانی بالا صحبت می کنند در جنوب آلمان و مردمی که با گویش آلمانی پایین صحبت می کنند در شمال آلمان زندگی می‌کنند.

 

آداب و رسوم:

 

آلمانی ‌ها برای ساختار، حریم و دقت، ارزش بسیاری قائل بوده و مدیریت زمان در این کشور بسیار اهمیت دارد. فرهنگ تنها به معنی تعامل یا ظواهر مردم یک کشور نیست. طرز تفکر و دستاوردهای هنری و خلاقانه نیز از اولویت های مردم آلمان به شمار می رود. آلمان با موسیقی کلاسیک خود، دنیا را متحول کرد و آهنگ‌سازان بزرگ آن مانند باخ، موتزارت، بتهوون، برامس، واگنر و ماهلر تا به امروز شهره جهان می باشند.

 

هزینه های زندگی:

 

هر کشوری دارای مزایا و معایبی می باشد و کشور  صنعتی آلمان هم از این قاعده مستثنی نیست. کیفیت زندگی در آلمان بسیار بالا است و برترین اقتصاد را در کل اروپا دارد. علاوه بر این، با توجه به صنعتی بودن این کشور، نرخ بیکاری در آلمان بسیار پایین است و این رقم هر ساله نیز کاهش می یابد.

آلمان به دلیل سیستم حمل و نقل، ایمنی و مراقبت های بهداشتی و سیستم آموزشی عالی و کیفیت مناسب زندگی دارای مزیت های بسیاری است.همه این عوامل باعث شده تا کشور آلمان یکی از مهاجر پذیر ترین کشور های اروپایی به شمار بیاید.

به طور متوسط باید بگوییم که هزینه زندگی در آلمان تقریباً بین ۶۰ تا ۸۰ درصد بیشتر از ایران است اما سطح درآمد افراد در این کشور هزینه ها را کاملا پوشش می دهد.

آلمان مقصد محبوب بسیاری از دانشجویان در سرتاسر دنیاست زیرا علاوه بر سطح عالی علمی دانشگاه ها، هزینه تحصیل در این کشور رایگان است.

بسیاری از متقاضیان تحصیلی و کاری، به دنبال یک پاسخ درست و کامل در خصوص هزینه زندگی و درآمد در آلمان هستند.

کمترین حقوق برای هر ساعت ۸ الی ۱۰ یورو بوده و افرادی که تازه کار خود را در آلمان شروع کرده‌اند در مقایسه با کسانی که تجربه کاری آن‌ها بیشتر است، کمتر حقوق می‌گیرند. به طور مثال مهندسی که به تازگی تحصیل خود را به پایان رسانده است در طول ماه تقریباً ۲۵۰۰ تا ۳۵۰۰ یورو حقوق گرفته و شخصی که دارای سابقه کار بیشتری است تقریباً بین ۵۰۰۰ تا ۶۰۰۰ یورو دریافت می‌نماید. البته این میزان حقوق بسته به مهارت و تخصص افراد متفاوت است.

پردرآمدترین شغل‌هایی که در اروپا وجود دارد عبارتند از رشته‌های مدیریت، مهندسی(کامپیوتر، برق و مکانیک)، پرستاری، پزشکی و داروسازی. این رشته‌های تحصیلی در آلمان ازجمله بهترین رشته‌ها برای کار می باشند.

در چند سال گذشته کشور آلمان به‌عنوان یک مقصد مهم گردشگری و تحصیلی برای افراد گوناگون از سراسر جهان تبدیل‌ شده و تعداد افراد مهاجر به این کشور هر سال رو به افزایش است. به همین دلیل آگاهی از هزینه اجاره خانه در آلمان و هزینه خوابگاه و مخارج زندگی دانشجویی یک مسئله مهم برای این افراد به‌ حساب می‌آید.

به‌طور میانگین هزینه زندگی در آلمان تقریباً بین ۸۰۰ تا ۱۰۰۰ یورو در ماه است که این مقدار برای یک زندگی سطح خوب در این کشور کافی است.

بخش اعظم  این هزینه برای مسکن و اجاره خانه و خوابگاه دانشجویی در آلمان مصرف می شود. البته میزان این اجاره بسته به شهر محل تحصیل متغیر است. ولی به صورت کلی انتخاب خوابگاه برای دانشجویان مناسب تر از مسکن و سوئیت می باشد.

البته با توجه به اینکه دانشجویان در آلمان اجازه کار ۲۰ الی ۲۵ ساعت در هفته را دارند، می توانند به راحتی هزینه های خود از جمله خوراک و رفت و آمد به محل اقامت خود را پوشش دهند.

 

سوپرمارکت

سیب (۱کیلوگرم) ۲٫۲۱ موز (۱کیلوگرم) ۱٫۵۵ پرتقال (۱کیلوگرم) ۲٫۱۳
گوجه فرنگی (۱کیلوگرم) ۲٫۴۹ سیب زمینی (۱کیلوگرم) ۰٫۹۸ پیاز (۱کیلوگرم) ۱٫۱۲
گوشت گاو (۱کیلوگرم) ۱۱٫۰۸ کاهو (۱عدد) ۰٫۹۲ سینه مرغ (بدون استخوان و پوست) ۷٫۳۵
شیر (۱لیتر) ۰٫۷۱ نان با آرد گندم (۵۰۰گرم) ۱٫۲۹ برنج سفید (۱کیلوگرم) ۲٫۱۰
تخم مرغ (۱۲عدد) ۱٫۸۴ پنیر محلی (۱ کیلوگرم) ۸٫۹۴  

 

حمل و نقل

بلیط یک طرفه (انتقال محلی) ۲٫۷۰ بلیط ماهانه (قیمت رایج) ۷۰٫۰۰
ورودی تاکسی (تعرفه عادی) ۳٫۵۰ ۱ کیلومتر اول تاکسی (تعرفه عادی) ۲٫۰۰
۱ ساعت انتظار تاکسی ۳۰٫۰۰ سوخت (۱ لیتر) ۱٫۴۱

 

رستوران

وعده غذایی، رستوران ارزان قیمت ۱۰٫۰۰ وعده غذا ۲ نفره (میانگین) ۴۵٫۰۰
پک مک دونالد (کمبو) ۷٫۵۰ کاپوچینو ۲٫۶۸
کوکاکولا/پپسی (۰٫۳۳ لیتر) ۲٫۲۸ آب (۰٫۳۳ لیتر) ۱٫۹۰

 

خدمات شهری

هزینه های پایه (برق-آب-گاز

برای یک آپارتمان ۸۵ متری)

۲۱۸٫۴۹ حجم موبایل مصرفی برای یک دقیقه ۰٫۱۰
اینترنت ۶۰مگابایت بر ثانیه یا بیشتر

دیتای نامحدود و کابل adsl

۳۰٫۳۷ هزینه اجاره سوییت ازاد (متوسط) ۳۵۰-۶۰۰
هزینه اجاره بها برای خوابگاه دانشجویی (متوسط) ۲۵۰-۳۵۰  

 

مهاجرت ایرانیان:

 

حدود ۱۹٪ جمعیت آلمان را مهاجرین تشکیل می دهند. بالاترین میزان حضور اتباع خارجی در ایالت‌های هسن، هامبورگ، برلین و بادن-وورتمبرگ است. در ایالت ‌های جدید، اتباع خارجی کمتر از ۲ درصد جمعیت را تشکیل می‌دهند. بالاترین میزان مهاجران را هامبورگ به خود اختصاص داده ‌است. جمعیت مهاجران این ایالت به نسبت کل جمعیت حدود ۳۰٪ است. جامعه مهاجر آلمان را ۸٫۲ ٪ قزاق‌ها، ۱۳٫۱٪ لهستانی‌ها، ۱۷٫۹٪ ترک تباران، ۸٫۷ ٪ روس‌ها و ۵٫۳٪ ایتالیایی ها تشکیل می دهند.

 

ویزای کاری

امروزه با توجه به شرایط اقتصادی و شرایط سخت و متنوع راه های مهاجرتی، بسیاری از افراد اخذ ویزای کار از کشورهایی همچون آمریکا، کانادا، آلمان و استرالیا را مناسب ترین روش مهاجرتی می دانند. به دلیل آنکه کشور آلمان قطب اقتصادی اروپا و سومین کشور صنعتی دنیاست، روزانه سؤالات بسیاری در مورد کار در آلمان و چگونگی مهاجرت به آلمان از ما پرسیده می شود.
نکته حائز اهمیت آن است که شما با اخذ ویزای کار آلمان و با پرداخت مالیات و دریافت blue card می توانید اقامت دائم این کشور را به دست آورید.

 

شرایط اخذ ویزا کاری آلمان:

 

 • داشتن سابقه ی کاری (ترجیحا با بیمه و حداقل ۲ سال سابقه)
 • تسلط بر زبان آلمانی (حداقل در سطح B2) و یا انگلیسی برای برخی مشاغل خاص
 • با داشتن ویزای کار، شما می توانید همسر و فرزندان زیر ۱۸ سال خود را همراه خود به آلمان برده و همسر شما مجاز به تحصیل و کار تمام وقت می باشد.

 

ویزای جستجوی کار در آلمان

 

این روش سریع ترین راه برای مهاجرت است که فرصت ۶ ماهه ای را به شما جهت جستجوی کار در آلمان اعطا می کند. در سال های اخیر وضعیت رکود اقتصادی گریبانگیر اکثر کشورهای اروپایی شده، با این وجود آلمان رکورد دار اقتصاد و صنعت با کمبود نیروی کار و متخصص مواجه است. این کشور نیازمند نیروهای متخصص در رشته هایی چون برق، کامپیوتر، الکترونیک، شیمی، مکانیک، الکتروتکنیک، آی تی، گروه پزشکان، داروسازان، پرستاران، حسابداری، مدیریت بازرگانی و مالی می باشد. این افراد شانس بیشتری در اخذ ویزای کار در آلمان برخوردار هستند.

سن زیر ۴۰ سال، داشتن سابقه کار نسبتا خوب با مدارک فنی و حرفه ای و داشتن مدرک زبان آلمانی در ویزا شدن فرد برای دریافت ویزای کار بسیار موثر است.

آلمان دارای بزرگترین اقتصاد در اروپا و پنجمین کشور بزرگ در جهان است در همین راستا شما نسبت به مدرک و حرفه ای که دارید می توانید فرصت های شغلی را خیلی راحت پیدا کنید و با شرط حداقل ۳۰,۰۰۰ یورو حقوق در سال می توانید برای کارت آبی آلمان درخواست دهید. امکان یافتن مشاغل انگلیسی زبان در آلمان وجود دارد، اما در اکثر موارد مقدار کمی دانش در زبان آلمانی مورد نیاز است.
این ویزا بدان معنا نمی باشد که شما به محض ورود به خاک آلمان اجازه کار خواهید داشت، بلکه شما پس از ورود باید برای یافتن کار جستجو نمایید.

 

شرایط اخذ ویزای جستجو کار :

 

• داشتن حداقل ۱ الی ۲ سال سابقه کار (مرتبط با رشته تحصیلی و ترجیحا با بیمه)
• تسلط کافی به زبان آلمانی و یا انگلیسی
• طبق قانون سال 2019 با مدرک دیپلم و فوق دیپلم و با داشتن مهارت و تخصص نیز می توانید برای این ویزا اقدام کنید.
• با این ویزا شما از ابتدا نمی توانید همسر و فرزندان خود را همراه خود به آلمان ببرید لذا واجب است تا زمان پیدا کردن کار صبر کنید و بعد از آن در خواست ویزای پیوست را برای همسر و فرزندان خود بدهید.

 

لیست مشاغل مورد نیاز آلمان

 

تمامی زیرشاخه های مهندسی کامپیوتر، برق، مکانیک، عمران، معماری، صنایع، شیمی، مدیریت مالی، مدیریت بازرگانی، مدیریت بازاریابی، مدیریت هتلداری، مدیریت جهانگردی، حسابداری، پزشکی، پیراپزشکی، پرستاری، مامایی، علوم دامپزشکی، تعمییر و نگهداری، طراحی دوخت، سرآشپز و کسانی که دارای مدرک فنی و حرفه ای و یا تخصص در رشته ی خاصی مثل نصب کاغذ دیواری، پارکت و ... باشند.
در صنعت آلمان، بسیاری از اعضای هیئت مدیره و مدیران عامل شرکت های تولیدی زندگی کاری خود را به عنوان مهندسان آغاز کرده اند. چنین چشم انداز درخشانی در سطح حقوق و دستمزد نیز منعکس شده است. با اشتغال با مدرک یکی از دانشگاه های معتبر، می توانید انتظار کسب درآمد بالایی بین ۳۶,۰۰۰ تا ۴۵,۰۰۰ € در سال را داشته باشید. اگر درآمد هر سال افزایش یابد، پس از ۱۰ سال می توانید انتظار رسیدن به سطح حدودی ۵۰,۰۰۰ تا ۶۰,۰۰۰ € را داشته باشید. برای فارغ التحصیلان دانشگاه، میانگین درآمد در بعضی از زمینه می توانید به بیش از ۷۰,۰۰۰ € در یک سال افزایش یابد. به طور کلی بازار کار در آلمان برای خارجی ها مناسب است به خصوص اگر فرد دارای مدرک تحصیلی مناسبی باشد.

 

اخذ ویزای کار برای فارغ التحصیلان دانشگاه های آلمان

 

قطعا در صورتی که شما فارغ التحصیل یکی از دانشگاه های اروپایی از جمله دانشگاه های کشور آلمان باشید، برای دریافت کار در این کشور و اخذ ویزای کاری شرایط بسیار بهتری را تجربه خواهید کرد. بنابراین در صورتی که از همان ابتدا شرایط لازم جهت اخذ ویزای کار در آلمان و مهاجرت کاری از ایران به این کشور را ندارید می توانید به واسطه دریافت ویزای تحصیلی از کشورهایی مثل آلمان و یا اتریش به اروپا مهاجرت نمایید و بعد از پایان تحصیلات در این کشورها مشغول به کار شوید.
این امکان نیز وجود خواهد داشت تا در حین تحصیل در یکی از دانشگاه های کشور آلمان به صورت پاره وقت بین ۱۰ تا ۲۰ ساعت در هفته مشغول به کار شوید. بعد از فارغ التحصیلی، شما به مدت ۱ تا ۱ سال و نیم فرصت خواهید داشت تا به جستجوی کار مناسب و مرتبط با رشته تحصیلی خود اقدام نمایید و در صورتی که بتوانید در این مدت کار مناسبی در کشور آلمان پیدا کنید، اخذ ویزای کار آلمان برای شما میسر خواهد شد.

 

فرصت های شغلی برای پزشکان در آلمان

 

پزشکی یکی از مشاغل مورد نیاز در آلمان است. میانگین حقوق اولیه برای فارغ التحصیلان پزشکی بالاتر از هر رشته دیگری است و در حال حاضر بیمارستان های آلمان دارای کمبود پزشکان خبره هستند. در سراسر آلمان نیاز به چندین هزار پزشک ماهر وجود دارد.

بیشترین درآمد برای پزشکان و دندانپزشکان در بین کشورهای اروپایی به کشور آلمان تعلق گرفته است و مدرک پزشکی ایران در آلمان از ارزش بالایی برخوردار است. افراد فارغ التحصیل در رشته های پزشکی شامل پزشکی عمومی و متخصص دندانپزشک با دریافت مدرک زبان آلمانی حداقل B2 و گذراندن دوره معادلسازی مدرک تحصیلی می توانند در مراکز درمانی و پزشکی آلمان شروع به کار نمایند.
این افراد در ابتدا باید در دوره اینترنشیپ که برای پزشکان آلمان برگزار می گردد شرکت کنند، مدت زمان این دوره به سطح زبان فرد بستگی دارد که به طور میانگین بین ۳ماه تا یک سال به طول می انجامد.
ورود از طریق مدرک پزشکی به آلمان یکی از راههای کم هزینه برای مهاجرت به این کشور است.

 

شرایط کار و متوسط درآمد پزشک عمومی در آلمان

 

 • اگر دوره تخصصی را نگذرانده باشید می بایست در آلمان در دوره کمک پزشکی تحت نظر پزشک شرکت کنید.
 • پس از گذراندن دوره آموزشی که در آلمان به آن  Facharzt گفته می شود شما می توانید در یک کلینیک و یا بیمارستان مشغول بکار شده و یا مطب شخصی خود را راه اندازی کنید.
 • شما در دوره آموزشی (طرح) نیز حقوق بالایی حدود ۳۰,۰۰۰ الی ۶۵,۰۰۰ یورو میتوانید دریافت نمایید.
 • بطور کل یک پزشک عمومی با حداقل ۱ سال تجربه بصورت میانگین رقمی حدود ۴۵,۰۰۰ یورو درآمد خواهد داشت.

 

شرایط کار و متوسط درآمد پزشک متخصص و دندانپزشکان در آلمان

 

درآمد پزشک متخصص در آلمان با تجربه کاری بین ۱ الی ۴ سال بصورت میانگین حدود ۵۰,۰۰۰ یورو در سال می باشد.
یک پزشک متخصص با تجربه بالا که سمت های اجرایی و نظارتی را در یک مرکز درمانی به عهده دارد می تواند حتی تا سقف ۲۸۰,۰۰۰ یورو را نیز در سال دریافت کند.

اگر شما به تازگی از رشته دندانپزشکی فارغ التحصیل شده اید می بایست بمدت ۲ سال به عنوان کمک دندانپزشک فعالیتی با حقوق ماهیانه ۲,۰۰۰ تا ۲,۲۰۰ یورو در ماه داشته و پس از پایان ۲ سال میانگین حقوقی معادل ۴,۲۰۰ یورو در هر ماه خواهید گرفت.

 

ویزای تحصیلی

دانشجویانی که در آلمان تحصیل می‌کنند امکان سفر به تمامی کشورهای عضو شینگن و سوئیس را با ویزای دانشجویی خود دارند و برای تحصیل در آلمان مخصوصا تحصیل در دانشگاه های دولتی آلمان هزینه بسیار کمی را می پردازند.
از دیگر مزایای ویزای دانشجویی آلمان این است که این ویزا محدودیت تردد نداشته و دانشجو به راحتی می‌تواند چندین بار به خارج از آلمان سفر کند.
فارغ‌التحصیلان خارجی بعد از پایان تحصیل اجازه اقامت به مدت یک سال و نیم برای پیدا کردن کار در آلمان را داشته و درصورت یافتن کار و پس از حداقل دو سال کار و پرداخت مالیات، امکان درخواست برای دریافت کارت آبی (اقامت دائم) در آلمان را دارند.
امکان کار دانشجویی در حین تحصیل در کشور آلمان وجود داشته و این امر کمک به پرداخت هزینه های زندگی و تحصیل در کشور آلمان می نماید.

 

خلاصه شرایط و مزایای تحصیل در آلمان

 

• در اکثر ایالت‌ها برای تحصیل در آلمان شهریه رایگان است.
• امکان دریافت بورس وجود ندارد.
• زبان تحصیل آلمانی یا انگلیسی است.
• مدرک زبان مورد نیاز برای ویزا آیلتس۶ یا B1 آلمانی است.
• امکان اخذ ویزای همراه پس از ورود دانشجو به آلمان وجود دارد.
• امکان اخذ ویزای کار آلمان پس از تحصیل در آلمان وجود دارد.
• اقامت پس از تحصیل در آلمان در صورت یافتن شغل ممکن می باشد.
• امکان سفر به تمام کشورهای شنگن در هنگام تحصیل در آلمان وجود دارد.

نظام آموزشی کشور آلمان در دانشگاه های این کشور منطبق با نظام بین المللی است و در سه مقطعbachelor , master و PhD دانشجو می پذیرد. اشخاص در دانشگاه ها به غنی سازی دانش تئوری خود در کنار فعالیت های علمی پژوهشی می پردازند. بعد از پایان تحصیلات، این افراد می توانند وارد مقطع بعدی و یا در صورت تمایل وارد بازار کار شوند. زمان شروع ترم برای تحصیل در آلمان از ماه سپتامبر می باشد و متقاضیان حتما میبایست، چند ماه قبل از شروع ترم تحصیلی درخواست خود را ارسال نمایند.

 

کالج چیست و چه کسانی باید برای تحصیل در آلمان به کالج بروند؟

 

در آلمان رفتن به دانشگاه کار چندان آسانی نیست حتی برای خود آلمانی ها!

آلمانی ها بعد از پایان دبیرستان و پیش دانشگاهی، و یا به عبارت دیگر اخرین مقطع قبل از دانشگاه (Gymnasium)، باید مدرکی را دریافت کنند بنام Abitur که دستیابی به این مدرک تا حدودی دشوار است .

افرادی که دوران متوسطه و پیش دانشگاهی را در خارج از آلمان گذرانده اند و این مدرک را ندارند باید یک دوره یکساله (شامل دوترم) را در یکی از کالج های سراسر آلمان گذرانده تا بتوانند معادل مدرک Abitur را دریافت کنند و بتوانند در یکی ار دانشگاههای آلمان تحصیل کنند.

کالج در حقیقت یک ساختار آموزشی دولتی برای آماده سازی داوطلبان خارجی متقاضی تحصیل در دانشگاه های  آلمان بحساب می آید. در طول مدت این یکسال دانش آموزان از نظر زبانی و اطلاعات تخصصی (مثل اطلاعات تخصصی شیمی و فیزیک) برای دانشگاه آماده شده و این دوره را با امتحان Feststellungsprufung به پایان می رسانند.

 

امتحان ورودی کالج :

 

دوره کالج با امتحان ورودی (Aufnahmeprufung) یا (Aufnahmetest) شروع می شود که الزاما باید در این آزمون نمره قبولی به دست آورد تا امکان ثبت نام برای متقاضی  فراهم شود. در برخی از کالج ها امتحان ورودی از دو بخش آلمانی و ریاضی و در برخی دیگر آزمون تنها در بخش آلمانی می باشد.

درس های امتحان ورودی بستگی به کالج و رشته تحصیلی که برای آن اقدام می کنید متفاوت خواهد بود. بخش آلمانی آن ها در اکثر کالجها در سطح b2 است و بطور مثال باید یک متن ناقص را پرکنید که البته سوالات کالج در قسمت  آلمانی میتواند متفاوت باشد.

بخش ریاضی شامل چند قسمت میباشد مانند ساده کردن و به محاسبه مساحت، اما همین قسمت مهمترین قسمت امتحان به شمار میرود. چراکه اغلب افراد در این قسمت ضعیف هستند و یا حتی اگر معلومات ریاضی خیلی خوبی هم داشته باشند نمی توانند سوالات را بخوبی جواب دهند.

بهترین راه حل این است که ۲ یا ۳ ماه قبل از رفتن به آلمان نمونه سوالات امتحان ورودی را دانلود و تمرین کنید.

مثلا بدونید "Vereinfachen sie so weit wie moeglich" یعنی تا حد ممکن ساده کنید.

اگر در این امتحان نمره لازم را کسب نکنید می بایست مجدد در دوره آمادگی برای امتحان ورودی شرکت کنید که البته نیازمند به هزینه هم هست .

در بعضی از کالج ها مثل ماینتس و کالسروحه اگر تست داف ۴ و یا DSH 2 را داشته باشید از بخش آلمانی امتحان ورودی بی نیاز هستید. ولی در کالج های دیگر مثل هانوفر وقتی نمره قبولی را به دست آوردید لازم نیست در کلاسهای Fsp آلمانی شرکت کنید و آزمون بخش آلمانی را بدهید، اما در امتحان ورودی حتما باید شرکت کنید.

 

امتحان خروجی کالج:

 

امتحان  Festetellung spruefung  یا FSP   نام امتحان پایانی کالج می باشد. با قبولی در آن که شامل دو بخش نوشتاری و شفاهی میباشد، پرونده یکساله تحصیلی شما در کالج بسته شده و شما مجوز تحصیل در تمام دانشگاه ها را کسب می کنید.

باتوجه به اینکه مدرک این امتحان (با توجه به نمره) معادل DSH و TestDaf می باشد شما نیازی به گرفتن این مدرک ندارید. با دستیابی به این مدرک و با توجه به نمره قابل قبول در این آزمون، می توان  برای درخواست پذیرش از دانشگاه اقدام کرد و در مرحله بعد تحصیل در دانشگاه به عنوان دانشجو، رسما آغاز میشود.

نکته۱: طبق قوانین کالج ها، FSP یا آزمون پایانی کالج های ایالت NRW  فقط برای دانشگاه های این ایالت معتبرند.

اما در سایت کالج Bochum و یا  Mettingen هیچ اشاره ای راجع به اینکه آزمون FSP  آنها در دیگر ایالات نامعتبر می باشد، نشده است.

نکته ۲ : کسانیکه برای کالج های فاخ هوخشوله (FH) شرکت می کنند و نمره قبولی در آزمون پایانی (FSP) آن کالج را دریافت می کنند، نمی توانند برای دانشگاه های (UNI) اقدام کنند و فقط می توانند برای فاخ هوخشوله ها اقدام کنند.

 

در زیر لیست انواع کالج های کشور آلمان آورده شده است:

 

• فنی و مهندسی (T-Kurs): این کالج برای افرادی است که قصد دارند در رشته های ریاضی، فیزیک، شیمی و یا رشته های مهندسی بخوانند (مانند رشته ریاضی فیزیک در ایران). دورس ارائه شده در این کالج شامل زبان آلمانی, ریاضی, فیزیک و شیمی می باشد.

• علوم زندگی (M-Kurs): برای تمام افرادی است که قصد دارند در دانشگاه های آلمان در رشته های پزشکی، دندانپزشکی، داروسازی ژنتیک، زیست شناسی، داروسازی، شیمی دارو و کلیه زیر مجموعه های پزشکی تحصیل کنند. دروس ارائه شده این کالج شامل زبان آلمانی، ریاضی، فیزیک، شیمی و زیست شناسی می باشد.

• علوم انسانی و تحصیلات زبان (G&S-Kurs): این دوره برای افرادی می باشد که قصد تحصیل در رشته های علوم انسانی و یا رشته های مرتبط با زبان را دارند.

اقتصاد و مدیریت (W-Kurs): این دوره برای افرادی می باشد که قصد تحصیل در رشته های اقتصاد، مدیریت، علوم اجتماعی و … را دارند. دروس ارائه شده در این کالج عبارتند از: زبان آلمانی, ریاضی, اقتصاد, تاریخ جغرافی سیاست, زبان انگلیسی.

 

تحصیل در آلمان در مقطع کارشناسی

 

دانشجویانی که قصد ادامه تحصیل در آلمان و اخذ پذیرش از دانشگاه های آلمان در مقطع کارشناسی دارند باید مدرک زبان آلمانی B1  و یا B2 داشته باشند زیرا زبان آموزش در این مقطع آلمانی است که ۳ تا ۴ سال به طول می انجامد. تعداد محدودی از رشته های کارشناسی به زبان انگلیسی تدریس می شود که لازمه آن داشتن مدرک آیلتس و یا معادل آن است .

رشته های تحصیلی در مقطع کارشناسی و مدارک مورد نیاز جهت پذیرش:

رشته های مهندسی، روابط بین الملل، اقتصاد، هتلداری، کامپیوتر، مدیریت، هنر، هوانوردی، بازرگانی، معماری، محیط زیست، مد، انسان شناسی، روزنامه نگاری و ارتباط جمعی، علوم زیستی، بازاریابی، علوم طبیعی، هنرهای نمایشی، علوم اجتماعی، ورزش، فناوری اطلاعات و گردشگری و مهمانداری

مدارک لازم جهت اخذ پذیرش تحصیلی در دانشگاه های آلمان به طور کلی به شرح زیر بوده که البته لازم نیست همه متقاضیان کلیه این مدارک جهت اخذ پذیرش را داشته باشند.

 • مدارک تحصیلی تائید شده و گواهی کنکور
 • مدرک زبان آلمانی حداقل B2
 • مدرک زبان تافل برای پذیرش انگلیسی
 • رزومه (CV)
 • انگیزه نامه (Motivation –letter)
 • ریکامند اساتید
 • اسکن پاسپورت
 • بعضی از دانشگاه ها چارت درسی رشته کارشناسی و ارشد را نیز می خواهند.

 

کار همزمان با تحصیل در مقطع کارشناسی در کشور آلمان:

 

این دانشجویان مجوز کار در حدود ۲۰ ساعت به صورت هفتگی (۲ روز در هفته) را دارا می باشند. ماهانه دانشجویان برای کمک به هزینه های زندگی خود حدود ۵۰۰ الی ۷۰۰ یورو با کارهای ساده و خدماتی به دست می اورند.

کسانیکه قصد دارند بعد از پایان تحصیل خود در کشور آلمان مشغول به کار تمام وقت شوند می بایست به زبان آلمانی مسلط بوده و دوره ی تحصیلی خود را به خوبی بگذرانند تا بتوانند شغل مناسبی پیدا کنند. در نتیجه بعد از کسب شغل ویزای تحصیلی آنها به ویزای کار تبدیل خواهد شد.

لازم به ذکر  است کاریابی برای این افراد با مدرک کارشناسی آسانتر از ارشد و یا دکتراست و تفاوت حقوقی آن بسیار ناچیز می باشد. البته آشنایی با زبان آلمانی حداقل در سطح B1 نقش مهمی در گرفتن کار دانشجویی دارد و هر چقدر که دانشجو به آن تسلط بیشتری داشته باشد طبیعتا شانس بیشتری هم برای یافتن شغل خواهند داشت. اما برخی از دانشجویان که به زبان انگلیسی پذیرش گرفته اند برای یافتن کار دانشجویی و ورود به بازار کار به زبان المانی احتیاج خواهند داشت که البته دانشگاه برای این افراد کلاس های آموزشی زبان آلمانی به صورت رایگان برگزار می کند.

 

تحصیل در آلمان در مقطع کارشناسی ارشد

 

طول دوره تحصیل در آلمان در مقطع کارشناسی ارشد اصولا دو سال است. برای آنکه متقاضی بتواند وارد این دوره شود باید مدرک کارشناسی خود را از دانشگاه های سراسری, آزاد و … دریافت کرده باشد. امکان تحصیل در مقطع فوق لیسانس در اکثر رشته ها به زبان انگلیسی مانند رشته های فنی مهندسی، مطالعات زبان، ادبیات، فرهنگ، جامعه شناسی، حسابداری و... فراهم شده است.

 

شرایط کار در حین و پس از تحصیل :

 

در آلمان می تونید در حین تحصیل به کار دانشجویی مشغول شوید. دانشجویان ایرانی می‌توانند بدون داشتن اجازه‌ی کار، ۹۰ روز کامل یا ۱۸۰ نیمه‌روز در سال کار کنند. در برخی از ایالتهای آلمان این اجازه‌ی کار فقط محدود به تعطیلات بین دو نیمسال تحصیلی است. اگر اداره‌ی کار شهر مربوطه موافقت کند، برای دانشجو افزون بر آن، اجازه‌ی کار دیگری هم صادر میشود که به او اجازه‌ی ۱۰ ساعت کار در هفته را می‌دهد. پیدا کردن کار دانشجویی در آلمان به دلیل این‌که دانشجو نیروی کار ارزان قیمت‌تری برای کارفرماست آسان می باشد .
کار دانشجویی میتواند هم مرتبط و هم غیر مرتبط با رشته ی تحصیلی دانشجو باشد. همچنین اخذ اقامت دائم بعد از اتمام تحصیلات (به شرط یافتن کار) امکان پذیر می باشد.
اگر دانشجویی در سال اول تحصیل قرارداد پاره وقت دانشجویی ببندد و مشغول به کار شود برای اثبات تمکن مالی سال دوم نیازی به اراِئه مدرک مالی از ایران نیست و همان قرارداد دانشجویی پاره وقت مورد تایید اداره مهاجرت ایالتی می باشد.

 

شرایط همسر دانشجو :

 

• همسر دانشجو نیز به صورت تمام وقت می تواند مشغول به کار شود.

• در صورتیکه یکی از زوجین پذیرش تحصیلی از دانشگاههای آلمان را دارا باشد، همزمان همسر وی و فرزندان زیر ۱۸ سال در صورت داشتن بالاترین مدرک زبان مورد تایید سفارت می توانند با ویزای همراه بین ۶ ماه تا یک سال وارد کشور آلمان شوند.

• همسری که ویزای همراه دریافت میکند اجازه ی کار فول تایم خواهد داشت.

• فرزندان اجازه ی تحصیل رایگان در موسسات و مدارس آموزشی آلمان را دارند.

• هزینه ی زندگی دانشجویی بصورت متاهلی ماهانه حدودا ۱۲۰۰ یورو برآورد می شود و به ازای هر فرزند ۱۵۰ الی ۲۰۰ یورو ماهانه افزایش می یابد.

 

تحصیل در آلمان در مقطع دکتری

 

طول دوره مقطع دوره دکتری در کشور آلمان در اکثریت رشته ها ۳ تا ۵ سال و به زبان آلمانی است. البته در مواردی این امکان وجود دارد که دانشجو دکتری خود را به زبان انگلیسی ارائه نماید که در این مورد نظر استاد راهنما تعیین کننده می باشد. همچنین امکان گذراندن این مقطع در برخی رشته ها به زبان انگلیسی نیز ممکن است. پذیرش در مقطع دکتری در کشور آلمان پروسه ای زمان بر و پرریسک می باشد. متقاضی تحصیل در مقطع دکتری در آلمان باید با اساتید دانشگاه های مختلف که در حیطه اقدامات پژوهشی او دارای تخصص می باشند ارتباط برقرار نماید. این ارتباط باید به صورت مستمر وجود داشته باشد تا استاد با بررسی رزومه شخص و توانایی های او بپذیرد که به عنوان SUPERVISOR خود را معرفی نماید. 

اینکه در این مقطع به دانشجو حقوقی تعلق بگیرد یا خیر به نظر استاد مربوطه بستگی دارد و نمی توان درباره آن نظر قطعی ارائه نمود. اما در صورت نظر مساعد استاد میزان این بورس ها چیزی در حدود ۱۰۰۰ تا ۳۰۰۰ یورو در ماه می باشد. تحصیل در آلمان در این مقطع نیز مانند دیگر مقاطع تحصیل در کشور آلمان با هزینه بسیار کم امکان پذیر است که البته رشته های انگلیسی زبان سهم بیشتری را در دریافت شهریه به خود اختصاص داده اند.

 

تحصیل پزشکی در آلمان:

 

• برای تحصیل پزشکی در آلمان متقاضی باید دیپلم و پیش دانشگاهی خود را با معدلی بالاتر از ۱۷ اخذ نماید. یکی از مدارک مورد نیاز جهت اخذ پذیرش برای رشته‌های گروه پزشکی، قبولی در کنکور سراسری می‌باشد. با داشتن این مدارک برای فرد پذیرش M-course در کالج گرفته می‌شود و فرد به مدت یک سال باید در کالج تحصیل نماید. متقاضیان، دوره‌هایی همچون زبان آلمانی، زیست شناسی و ریاضی و فیزیک و شیمی را در کالج پشت سرمی‌گذراند و سپس تحصیل خود را در دانشگاه و یکی از رشته‌های پزشکی، دندان پزشکی و یا داروسازی آغاز می‌کنند.

• دانشگاه‌های پزشکی در آلمان به دو دسته دانشگاه‌های دولتی و دانشگاه‌های خصوصی تقسیم می‌شوند. افرادی که از دانشگاه‌های دولتی آلمان پذیرش دارند، هزینه‌ای جهت شهریه تحصیل پرداخت نمی کنند و هزینه تحصیل در دانشگاههای خصوصی المان از ۳۰۰۰ یورو تا ۲۰٫۰۰۰ یورو در سال براورد میشود.

• دانشجویان در دانشگاه‌های دولتی پزشکی آلمان، برای هر ترم باید هزینه‌ای حدود ۲۵۰ یورو جهت امور اداری و ثبت نام و دریافت تسهیلات پرداخت کنند که این مبلغ بر اساس هر ایالت متفاوت است.

 

بیمه‌ی خدمات درمانی:

 

دانشجویان آلمانی و خارجی از همان ابتدا زیر پوشش شرکت‌های بیمه‌ی خدمات درمانی دولتی قرار می‌گیرند. حقّ بیمه‌ی این شرکتها تقریباً بین ۵۰ تا ۱۰۰یورو در ماه است. بیمه‌شدگان به هنگام مراجعه به پزشک یا بیمارستان به طور رایگان درمان شده و داروهای لازم را هم به طور رایگان دریافت می‌کنند. به هنگام نام‌نویسی در دانشگاه، ارائه‌ی گواهی شرکت بیمه خدمات درمانی، مبنی بر بیمه‌شدن دانشجو الزامی است. بدون در دست داشتن این مدرک نام‌نویسی دانشجو صورت نمی‌گیرد. در برخی از ایالت‌های آلمان ارائه‌ی گواهی بیمه از کشور مبدأ هم کافی است. هزینه‌ی بیمه‌ی دانشجویی تا سن سی‌سالگی دانشجو، بسیار مناسب است. امّا دانشجویان بالاتر از سی‌سال نمی‌توانند از بیمه‌ی دولتی استفاده کنند. این گروه از دانشجویان نزد شرکت‌های بیمه‌های خصوصی، بیمه‌ی درمانی می‌شوند. به دلیل گران بودن بیمه‌های خصوصی، اداره‌ی امور صنفی و فوق‌برنامه‌ی دانشجویی Studentenwerk برای این گروه از دانشجویان تسهیلات ویژه‌ای در نظر گرفته‌است. این اداره با همکاری یک شرکت‌ بیمه‌ی خدمات درمانی خصوصی، تعرفه‌ی ویژه‌ای برای دانشجویان بالای ۳۰ سال ارائه می‌کند. سهم ماهیانه‌ای که دانشجو به این شرکت بیمه می‌پردازد هم تقریباً ۵۰ تا ۱۵۰ یورو در ماه است. در صورت بیمار شدن می‌توان به پزشک عمومی یا به پزشک متخصّص مراجعه کرد.

 

چرا بهتر است ما برای شما ویزا بگیریم؟

سرعت در گرفتن ویزا

سرعت در گرفتن ویزا

ما معمولا از کوتاه ترین راه ها برای اخذ ویزا استفاده می کنیم که باعث سرعت در انجام کار و اخذ روادید خواهد شد.

اطلاعات به روز شرایط اخذ ویزا

اطلاعات به روز شرایط اخذ ویزا

ما دائما در حال بررسی جدیدترین تحولات در روابط کشورها برای اخذ ویزا هستیم تا همیشه بهترین راه را پیشنهاد کنیم.

مشاوره تخصصی اخذ ویزا

مشاوره تخصصی اخذ ویزا

مشاوران ما با اشراف کامل به موضوعات اخذ ویزا، روادید سفر و گردشگری، شما را راهنمایی خواهند کرد.

بهترین روش گرفتن ویزا

بهترین روش گرفتن ویزا

راهکارها با توجه به نیاز و پتانسیل شما ارائه می شود، پس باید بهترین راه برای ویزا شدن را بشناسیم.

صرفه جویی در هزینه ویزا

صرفه جویی در هزینه ویزا

وقتی کوتاه ترین راه ها را بشناسید، طبیعتا هزینه های اخذ ویزا کاهش پیدا خواهد کرد.

رضایت بالای مشتریان

رضایت بالای مشتریان

کسانی که با ما ویزا می گیرند، معمولا تبدیل به مشتریان وفادار ما می شوند، نگاهی به به باشگاه مشتریان ما بیاندازید.

پشتیبانی قدرتمند

پشتیبانی قدرتمند

ما برای رفع هر گونه مشکل احتمالی در دسترس هستیم و این یکی از دلایل محبوبیت ما در بین مسافران است.

مورد اعتماد بودن

مورد اعتماد بودن

مفتخریم که اعلام کنیم مسافران جدید ما معمولا توسط مشتریان قبلی به ما معرفی می شوند.

صداقت

صداقت

اگر نگاهی اجمالی به وب سایت پارت ونک بیاندازید، متوجه می شوید که ما همه چیز را صادقانه توضیح می دهیم.

کسانی که از ما ویزا گرفته اند چه می گویند؟

کلیه حقوق این وبسایت متعلق به آژانس هواپیمایی پارت ونک می باشد.