قبرس شمالی

قبرس شمالی

قبرس شمالی

دانشگاه های قبرس شمالی

 

گروه‌های دانشگاهی در قبرس به ۳ دسته، دانشگاه‌های مربوط به خارجی‌ها، مخصوص قبرسی ها و کالج تقسیم می‌شود. تحصیل در دوره کارشناسی، شامل دوره‌ای ۴ ساله که برای اخذ پذیرش در این دوره باید مدرک ۱۲ ساله دیپلم را اخذ کرده و همچنین دارای مدرک زبان آیلتس ۵٫۵ تا ۶ باشید.

مدت زمان تحصیل در دوره کارشناسی ارشد ۱ تا ۲ ساله است و منوط به ارائه پایان‌نامه و دفاع از آن می‌باشد.

داشتن مدرک آیلتس ۶ و پرداخت هزینه‌ای حدود ۳٬۰۰۰ تا ۱۳٬۰۰۰ یورو از شرایط گذران طول دورهٔ دکتری است که این دوره به مدت ۳ تا ۵ ساله می باشد.

بهترین دانشگاه‌های قبرس بر اساس رتبه‌بندی جهانی سال ۲۰۲۰ و همچنین مورد تأیید وزارت علوم عبارتند از  :

  • دانشگاه فناوری قبرس (Cyprus University of Technology) با قرار گرفتن در جایگاه ۳۵۰-۳۰۱ توانست همانند سال قبل عنوان برترین دانشگاه قبرس را بدست آورد. دانشگاه فناوری قبرس یکی از دانشگاه‌های جوان و دولتی این کشور است که در سال ۲۰۰۴ در شهر لیماسول در ساحل جنوبی این کشور تأسیس شد.
  • دانشگاه قبرس (University of Cyprus) یکی دیگر از برترین دانشگاه های قبرس ۲۰۲۱ است که در جدید‌ترین رتبه‌بندی تایمز در جایگاه ۶۰۰۵۰۱ قرار دارد. این دانشگاه در سال ۱۹۸۹ توسط جمهوری قبرس تأسیس شده و در حال حاضر یکی از دانشگاه‌های دولتی و تحقیق محور این کشور به شمار می‌رود.
  • دانشگاه نیکوزیا (University of Nicosia) با قرار گرفتن در جایگاه ۱۰۰۰–۸۰۱ موفق شد عنوان سومین دانشگاه برتر قبرس را از آن خود کند. دانشگاه نیکوزیا واقع در شهر نیکوزیا (پایتخت قبرس) بوده و به عنوان بزرگترین دانشگاه این کشور شناخته می‌شود.

 

هزینه تحصیل در قبرس

 

متوسط شهریه برای دانشجویان بین‌المللی در دانشگاه‌های قبرس در مقطع کارشناسی کمتر از ۳۵۰۰ یورو (سالانه) است. البته این شهریه بسته به رشته و مقطع تحصیلی متفاوت است. برای نمونه دانشجویان داروسازی تقریبا ۷۰۰۰ یورو در سال پرداخت می‌کنند. هزینه تحصیل برای دانشجویان مقطع کارشناسی ارشد و دکتری بین ۲۰۰۰ تا ۲۵۰۰ یورو و باز هم به رشته تحصیلی بستگی دارد.

 

کلیه حقوق این وبسایت متعلق به آژانس هواپیمایی پارت ونک می باشد.