بر اساس آیین نامه جدید افراد و سرمایه گذاران خارجی در ترکیه می توانند به ارزش ۲۵۰،۰۰۰ دلار آمریکا صاحب املاک و مستغلات در ترکیه شوند و طبق قانون ترکیه قادر خواهند بود در خواست خود را مبنی بر اخذ تابعیت ترکیه اعلام نمایند. از طرفی دیگر، سرمایه گذاران خارجی برای حفظ شهروندی خود به عنوان اتباع ترک باید معیار های مورد نظر کشور ترکیه را حفظ کنند. در این راستا افراد باید به مدت ۳ سال ملک خریداری شده را حفظ کنند. البته سرمایه گذارانی که بتوانند ملکی را به ارزش ۵۰۰،۰۰۰ دلار آمریکا خریداری نمایند، برای کسب اقامت و تابعیت ترکیه نیازی به اثبات شرایط بالا ندارند.

علاقه مندان جهت کسب اقامت می توانند به غیر از خرید ملک در ترکیه با سرمایه گذاری به ارزش ۵۰۰،۰۰۰ دلار آمریکا به عنوان سپرده گذاری در بانک های ترکیه اقدام به اخذ اقامت و تابعیت نمایند. البته به شرط آنکه بتوانند به مدت ۳ سال سپرده مورد نظر خود را در بانک های ترکیه حفظ کنند.

بنابراین شرایط مورد نیاز برای اخذ اقامت از طریق خرید ملک و سرمایه گذاری در ترکیه به شرح زیر می باشد.

  • خرید ملک به ارزش حداقل ۲۵۰،۰۰۰ دلار آمریکا
  • حفظ ملک خریداری شده به مدت ۳ سال
  • پر کردن فرم و در خواست خود مبنی بر سرمایه گذاری و اخذ اقامت
  • ۲ قطعه عکس ۵*۶
  • ارائه گذرنامه و یا سندی بر وضعیت تابعیت متقاضی
  • ارائه گواهی و وضعیت مدنی
  • ارائه رسید واریز مالیات و پرداخت هزینه ها به وزارت دارایی ترکیه

از طریق اجاره خانه در ترکیه نیز می توان اقامت موقت این کشور را به دست آورد. این اقامت از نوع توریستی می باشد، به این معنا که فرد اجازه کار یا تحصیل در کشور ترکیه ندارد و برای کار و تحصیل در ترکیه باید مجوز دریافت کند و نوع اقامت خود را تغییر دهد. پیش از سال ۲۰۲۰ اقامت توریستی ترکیه از طریق اجاره ملک به صورت دو ساله اعطا می شد که قابلیت تمدید نیز داشت. اما در قوانین جدید که از ابتدای سال ۲۰۲۰ اجرا می شود، این اقامت به صورت یک ساله اعطا می شود و پس از پایان یک سال قابلیت تمدید ندارد. برای تمدید این نوع اقامت باید حداقل یک سال از پایان اقامت قبلی گذشته باشد.

خرید ملک در ترکیه و استانداردهای سرمایه گذاری در ترکیه

بر اساس گزارش سرمایه گذاری جهانی ( UNCTA) در سال ۲۰۱۹، کشور ترکیه توانست در آسیا به عنوان دومن دریافت کننده بزرگ FDI یا سرمایه گذاری خارجی شناخته شود. به نحوی که میزان سرمایه ورودی مستقیم توسط سرمایه گذاران خارجی در سال ۲۰۱۸ به ۱۲٫۹۴ میلیارد دلار رسیده است در حالی که درست یک سال قبل تر یعنی در سال ۲۰۱۷، میزان سرمایه ورودی توسط سرمایه گذار خارجی ۱۱٫۴۸ میلیار دلار می باشد. برخی از کشورهای اتحادیه اروپا به طور سنتی از بزرگترین سرمایه گذاران بزرگ در ترکیه هستند. جالب است بدانید ایالات متحده امریکا بعد از کشور هلند، دومین سرمایه گذار بزرگ در کشور ترکیه هستند. هلند با سرمایه گذاری به ارزش ۱۵٫۸ ٪ از کل سرمایه گذاری های خارجی به عنوان صدر نشین جهت سرمایه گذاری در ترکیه را به خود اختصاص داده است. پس از آن ایالات متحده با ۷٫۶ ٪ و کشور انگلیس با ۶٫۹٪ بر اساس داده های اولیه وزارت صنعت و فناوری ترکیه به عنوان بزرگترین سرمایه گذاران در ترکیه شناخته شده اند.

ترکیه برای تسهیل در راستای پذیرش سرمایه گذاران خارجی، اقدام به ایجاد آژانس پشتیبانی و ارتقا سرمایه گذاری ترکیه (Investment Support and Promotion Agency of Turkey (ISPAT) ) کرده است و با ایجاد یکسری از اصلاحات قانونی توانسته سرمایه گذاران خارجی را به خود جذب نماید.

با تمام این توضیحات می توان گفت از سال ۲۰۱۶ روند رو به رشد سرمایه گذاران خارجی و در کل سرمایه گذاران اتحادیه اروپا کاهش پیدا کرده است و عواملی که توانست بر نزول سرمایه گذاری در ترکیه تاثیر گذار باشد، شامل موارد زیر می باشد.

  • بی ثباتی در سیاست های ترکیه (در سال ۲۰۱۶ کودتایی صورت گرفت که منجر به کشته شدن بسیاری از مردم در ترکیه شد.)
  • بحران ارزی در ماه اوت ۲۰۱۸ که سبب گردید ارزش لیر رکود بسیاری پیدا کند.
  • به دلیل نزدیکی ترکیه به درگیری ها و جنگ در خاورمیانه و وجود پیامد های مکرر جهت کودتا در کشور سبب شد تا سرمایه گذاران علاقه و جذابیت به سرمایه گذاری در ترکیه را از ذست دهند.

یکی از شاخصه ها که تاثیر مستقیم در امنیت سرمایه گذاری دارد، خطر مصادره اموال است. در این شاخص کشور ها در ۷ دسته قرار می گیرند که در دسته ۱ امن ترین کشورها و در دسته ۷ پرریسک ترین کشور ها برای سرمایه گذاری قرار می گیرند. خطر مصادره اموال در ترکیه را می توانید در نمودار زیر بررسی کنید.

 

سرمایه گذاری در خارج از کشور

 

خرید ملک در ترکیه و شاخص های اقتصادی در ترکیه

در مباحث سرمایه گذاری و خرید ملک در ترکیه موارد بسیاری باید مورد بررسی قرار گیرد تا بتوان تصمیم درستی در راستای سرمایه گذاری در این کشور اخذ نمود. به همین دلیل در این قسمت به شاخصه های سرمایه گذاری و خرید ملک در ترکیه تحت عنوان رشد اقتصادی در ترکیه خواهیم پرداخت. رشد اقتصادی بیان گر میزان تولید ناخالص داخلی در کشورها می باشد که معمولاً اقتصادهای سالم و رو به رشد، حداقل ۲ درصد رشد اقتصادی دارند.

 

خرید ملک در ترکیه و واجدین شرایط خرید ملک

کشور ترکیه به تمام سرمایه گذاران خارجی بر اساس و اصل تقابل اجازه می دهد که بتوانند در ترکیه ملک خریداری نمایند. این موضوع بدین معنا است که، کشورهایی که به شهروندان ترکیه اجازه خرید ملک در آن کشور را می دهند بر اصل تقابل شهروندان آن کشور نیز قادر خواهند بود در ترکیه اقدام به خرید ملک کنند. در این راستا تمام شهروندان اتحادیه اروپا به جز (بلژیک، قبرس، کشور چک و اسلواکی) ایالات متحده، کانادا و سایر کشورهای آسیایی و آمریکای لاتین می توانند آزادانه در ترکیه ملک خریداری نمایند.

این امکان نیز برای شهروندان ایرانی وجود دارد که در ترکیه اقدام به خرید ملک یا اجاره خانه نمایند.

سرمایه گذاران خارجی باید دقت داشته باشند که در راستای سرمایه گذاری و خرید ملک در ترکیه، محدودیت هایی از سمت دولت ترکیه برای سرمایه گذاران خارجی در نظر گرفته شده است که مراتب را به شرح زیر خدمتتان ارائه می دهیم.

اشخاص حقیقی خارجی مجاز خواهند بود در مناطقی که از سمت دولت ترکیه مجاز به خرید ملک خصوصی (اقامت، محل کار، زمین، مزرعه و … ) می باشند اقدام به سرمایه گذاری نمایند. در راستای سرمایه گذاری و خرید زمین هیچ سازه ای وجود نداشته باشد، مالک حال حاضر مجاز می باشد که طی دو سال اقدام به راه اندازی یک پروژه در آن منطقه کنند. البته راه اندازی این پروژه بسته به شرایط منطقه اعلام می گردد.

به طور کلی اشخاص حقیقی امکان خرید ملک در مناطق نظامی را نخواهند داشت و این موضوع دارای ممنوعیت برای افراد خارجی می باشد.

خرید ملک در ترکیه و مراحل قانونی آن

سرمایه گذاران زمانی که آپارتمان و یا خانه مورد نظر خود را انتخاب کردند می توانند با جزئیات قرار داد و شرایط خرید ملک در ترکیه و بررسی توافق نامه اقدام به انعقاد قرار داد نمایند. سرمایه گذاران خارجی قادر خواهند بود در مدت زمان حضور خود در ترکیه از وجود یک مترجم حقوقی که توسط دفاتر اسناد رسمی دولت منصوب شده است راهنمایی دریافت کنند. همینطور افراد می توانند برای این امر از وکیل خبره ای که با قوانین خرید ملک در ترکیه آشنا می باشد، استفاده نمایند. در مرحله بعدی افراد می بایست گذرنامه خود را برای ترجمه به دفتر اسناد رسمی ببرند. این کار برای ضریب امنیتی بالا از الزامات دولت ترکیه می باشد. سپس طرفین قرارداد که از سمت ترکیه مشخص گردیده می توانند قرار داد مورد نظر را امضا کنند. در این مرحله متقاضیان می توانند مبلغ مورد توافق را به حساب فروشنده واریز نمایند. پس از آن شخصی که وکالت شما را بر عهده دارد می تواند قرار داد را بر اساس شرایط و مکان مشخص شده ملک خریدار، اطلاعات تکمیلی همچون تعداد طبقات، شرایط اسکان و همینطور گذرنامه خریدار را برای تبدیل به یک سند رسمی به مراجع ذی ربط نشان دهند تا فرایند برا اساس قوانین ترکیه صورت گیرد و سند رسمی اعطا شود.

این سند TAPU نام دارد که شامل عکس مالک و یک تمبر و امضای رسمی خریدار می باشد. این موضوع بسیار مهم می باشد که افراد با بررسی درج اطلاعات، اطمینان خاطر پیدا کنند.

پس از اتمام این مرحله اداره مالیات محلی باید برای افراد یک حساب بانکی در ترکیه باز کند و این موضوع جهت خرید ملک در ترکیه الزامی است. پس از افتتاح حساب بانکی، یک شماره مالیات اختصاصی به سرمایه گذاران اعطا می شود که باید آن را در شهرداری محلی و منطقه ثبت کنند.

در مرحله انتقال سند به خریداران ملک در ترکیه می بایست ۳٪ از ارزش ملک را به عنوان مالیات و عوارض از افراد دریافت نمایند. همچنین متقاضیان باید ۳٪ از ارزش خرید ملک را به عنوان “هزینه تمبر” پرداخت کنند.

بهترین روش چند برابر کردن سرمایه

 

خرید ملک در ترکیه و هزینه های خرید ملک و اجاره ملک در ترکیه

افرادی که قصد خرید ملک در ترکیه را دارند باید توجه داشته باشند که استانبول یکی از گران ترین و بزرگترین شهر های ترکیه است و در بین ۹۴ شهر دنیا در مقام ۳۹ قرار گرفته است. قیمت ملک در شهر های مختلف ترکیه به خصوص استانبول به ترتیب ذیل می باشد.

شهر قیمت هر متر مربع (لیر)
استانبول ۳،۹۶۱
آنکارا (دومین شهر بزرگ ترکیه) ۱،۸۶۱
ازمیر ۳،۰۳۶
آنتالیا ۲،۱۰۱

 

خرید ملک در ترکیه و وکیل امور ملک

نکته بسیار مهم جهت خرید ملک در ترکیه اشاره به این موضوع می باشد که متقاضیان و سرمایه گذاران خارجی برای خرید ملک در ترکیه نیاز به مجوز نظامی در این کشور داشتند که خود این موضوع باعث ایجاد تاخیر در روند خرید ملک در ترکیه می شد و راهی برای تعجیل در روند خرید ملک وجود نداشت و گاها زمان بر بودن این موضوع سبب می شد تا ملک مورد نظر متقاضیان دیگر موجود نباشد و دلسردی در خرید ملک به وفور مشاهده می شد. اما قوانین ترکیه از آگوست ۲۰۱۸ تغییر کرد و جهت خرید ملک در ۱۶ استان ترکیه دیگر نیازی به تائیدیه نظامی وجود نخواهد داشت و متقاضیان پس از تائید تمام مستندات خود قادر خواهند بود مبلغ مورد نظر خود را به فروشنده پرداخت کنند و ملک مورد نظر خود را تهیه نمایند.

گاها تغییر قوانین در یک کشور و عدم اطلاع از آن می تواند سبب سردرگمی سرمایه گذاران خارجی شود و حتی بی اطلاعی از اینکه قانون جدید در کدام یک از استان ها سبب تسریع در روند خرید ملک خواهد شد در ادامه مسیر و سرمایه گذاری درست تاثیر گذار خواهد بود.

از دیگر قوانین ترکیه که شاید از دیدگاه سرمایه گذاران خارجی پنهان باشد. الزام و اجبار حضور دو طرف قرار داد (فروشنده و خریدار) در هنگام ثبت قرار داد و انتقال سرمایه مورد نظر می باشد. در کل می توان گفت سرمایه گذاران خارجی برای سرمایه گذاری در یک کشور باید به موارد بسیاری چه از حیث سرمایه گذاری و چه از حیث قوانین کشور مورد نظر باید با دقت هر چه تمام تر اقدام نمایند که در این راستا حضور یک وکیل خبره که به امور خرید ملک در ترکیه واقف باشد می تواند به متقاضیان کمک شایانی باشد.

خرید ملک در ترکیه و توصیه های حقوقی

تبصره ماده ۳۵ قانون املاک و اراضی مصوب ۱۸ می ۲۰۱۲ اجازه خرید اراضی و املاک را به تمامی اتباع خارجی نمی دهد. کنسولگری ترکیه لیست کشور های مجاز به خرید خانه در ترکیه را ارایه داده است. قابل ذکر است اتباع خارجی مجاز به خرید ملک در ترکیه،حدود ۳۰ هکتار از اراضی این کشور و فقط تا ۱۰ درصد از اراضی و املاک را می توانند خریداری نمایند.

طبق قوانین و مقررات ترکیه، همچون قوانین ایران، انتقال مالکیت صرفا از طریق اوراق رسمی و ثبتی که در دفاتر رسمی ثبت اسناد ملکی به ثبت رسیده باشد امکان پذیر خواهد بود.

 

گروه ویزا و مهاجرت پارت ونک
شماره تماس ۰۵۱۳۷۶۷۵۰۳۰ داخلی ۲۲۷
https://www.instagram.com/partvanakvisa

مدیریت
۰۹۱۵۱۱۵۱۰۱۸