بخش اصلی اقتصاد یونان را حوزه خدمات این کشور در بر دارد که حدود ۸۵درصد از تولید ناخالص ملی این کشور را بخصوص در بخش های گردشگری و بانکی در برگرفته است.
از دیگر بخش‌های اقتصادی که در تولید ناخالص ملی این کشور نقش دارند میتوان به حوزه‌های کشاورزی، صادرات و ارتباطات مخابراتی اشاره کرد.
مطابق آمار اتاق مشترک بازرگانی ایران و یونان فعال‌ترین بخش‌های سرمایه‌گذاری در یونان عبارت است از:
– بخش صنایع غذایی و کشاورزی یونان
– بخش گردشگری
– انرژی
– فناوری اطلاعات و ارتباطات
– تدارکات و خدمات
که فرصت‌های سرمایه‌گذاری بسیاری را فراهم آورده‌اند.

با ما همراه باشید تا به بررسی فرصت های سرمایه گذاری در کشور یونان بپردازیم.

مختصری از فرصت های سرمایه گذاری و پروژه های فعال در یونان از نظر اتاق مشترک بازرگانی ایران و یونان را در لینک‌های زیر می‌توانید مطالعه کنید.

 

سرمایه‌گذاری در بخش آبزیان:

آبزی پروری و یا پرورش انواع آبزیان بخشی به سرعت در حال توسعه در اقتصاد یونان می‌باشد. پرورش انواع آبزیان یکی از بخش‌هایی است که یونان می‌تواند مزایای رقابتی زیادی در آن داشته باشد و به عنوان یکی از بزرگترین صادر کننده‌های بین‌المللی شناخته شده و یونان توانسته در صادرات ماهی، بازار غالب جهانی را در اختیار داشته باشد. تولید و پرورش آبزی در یونان با توجه به کیفیت آنها در این کشور بسیار شناخته شده است و اگر سرمایه‌گذاری بیشتری در این صنعت  و در مقیاس بالاتر به همراه ابتکارات جدید و فرآیندهای بهبودی انجام شود، پتانسیل درآمدزایی و رشد بالایی در این حوزه را دارد. سرمایه‌گذاری در این حوزه می‌تواند در تثبیت و گسترش امکانات آبزی‌پروری و رقابت در این حوزه به همراه بهره‌وری عملیاتی و دسترسی به بازارهای مختلف برای سرمایه‌گذاران سود زیادی داشته باشد. این صنعت همیشه به عنوان صنعتی دارای پتانسیل بالا و موقعیت عالی بازار شناخته می شود.

 

سرمایه‌گذاری در بخش روغن زیتون:

روغن زیتون یکی از محصولات شناخته شده یونان است که از زمان‌های قدیم تا کنون به عنوان پایه ثابت رژیم غذایی مدیترانه‌ای یونان معرفی می‌شود. روغن زیتون یونان به دلیل کیفیت بسیار بالایی که دارد شناخته شده است و ارزش معادل صادرات نفت در این کشور دارد. سرمایه‌گذاری در این صنعت تنها منحصر به تولید روغن زیتون با روش‌های مختلف نمی‌شود. در این بازار و صنعت سرمایه‌گذاران می‌توانند اقدام به تولید، پردازش، تحقیق و توسعه، بسته‌بندی و بازاریابی و فروش نموده و بازده قابل توجهی از سرمایه خود را بدست آورند.

 

سرمایه‌گذاری در بخش گردشگری:

یونان یکی از مهم‌ترین مقاصد گردشگری جهان برای تعطیلات و بخصوص برای علاقه‌مندان به سواحل و خورشید ملایم می‌باشد. یونان در حوزه گردشگری مزایای رقابتی زیادی دارد مانند میراث فرهنگی غنی، زیبایی‌های طبیعی و جغرافیایی و … . سرمایه‌گذاری‌های اخیر در صنعت گردشگری که بسیار پر اهمیت بوده‌اند باعث شده تا تصویر کشور یونان برای تعطیلات و گردشگری به عنوان یک مقصد ایده‌آل و فوق‌العاده در ذهن همه جلوه‌گر شود و همین موضوع وضعیت سرمایه‌گذاری در این صنعت در کشور یونان را به شدت مورد توجه قرار داده است. اهمیت این صنعت در یونان تا جایی بود که حتی با بحران‌های اقتصادی اروپا هم باز یونان از این صنعت به عنوان عامل رشد اقتصادی و اشتغالی خود نام می‌برد. رشد این صنعت همیشه در یونان رو به بالا بوده و هر ساله به گردشگران این کشور افزوده شده است.

سرمایه‌گذاری در بخش انرژی

قرار گرفتن در تقاطع شرق و غرب باعث شده که یونان نقش مهمی را در بخش انرژی منطقه‌ای بر عهده داشته باشد. در دسترس بودن پتانسیل انرژی‌های تجدیدپذیر (باد، آب، انرژی زیست توده، گرمایش زمین، گرمای خورشیدی و منابع خورشیدی) به همراه پروژه‌های زیربنایی در حال انجام با مقیاس وسیع به این معنی است که یونان نقش بسیار ارزشمند و مهمی در فرموله کردن تمامی ترکیبات انرژی در اروپای غربی دارد و همین موضوع باعث به وجود آمدن فرصت‌های سرمایه‌گذاری بسیار زیادی در صنایع انرژی و صرفه‌جویی در انرژی شده است.

 

سرمایه‌گذاری در بخش فناوری اطلاعات و ارتباطات:

فناوری اطلاعات و ارتباطات در یونان فرصت‌های سرمایه‌گذاری فوق‌العاده، با ارزش افزوده زیاد و دسترسی‌های جهانی را فراهم نموده است. این حوزه به دلیل وجود نیروی کار ماهر، دانش فنی و توانایی بالا در تحقیق، وجود زیر ساخت‌های فناوری اطلاعات و ارتباطاتی قوی، شرایط کاری مناسب و آینده درخشان یکی از بهترین حوزه‌ها برای سرمایه‌گذاری در یونان می‌باشد. فرصت های تجاری این حوزه مانند ایجاد آزمایشگاه‌های توسعه نرم‌افزاری یا مراکز طراحی میکروچیپ و کارت‌های حافظه، مراکز داده و آزمایشگاه‌های تحقیق و توسعه می‌تواند با حمایت کامل دولت احداث شود. این حوزه‌ها به دلیل پتانسیل بالایی که دارد بازده بسیار بالایی در مدت کوتاه برای سرمایه‌گذاران به دنبال خواهد داشت.

 

سرمایه گذاری در بخش خدمات و تدارکات:

یونان در یک منطقه استراتژیکی فوق‌العاده و محل تلاقی سه قاره اروپا، آسیا و آفریقا واقع شده و نقطه‌ای استراتژیک برای توسعه حمل و نقل و یک منطقه بسیار عالی با امکانات مناسب می‌باشد با توجه به موقعیت استراتژیکی و منطقه‌ای یونان که به عنوان دروازه شرق و غرب از آن یاد می‌شود این کشور را به محیطی جذاب و عالی برای سرمایه‌گذاری مبدل نموده تا از طریق مسیر‌های دریایی و حتی زمینی توسعه یافته این کشور تدارکات و تجهیزات مختلف به سایر نقاط دنیا ارسال شود. سرمایه‌گذاران می‌توانند با سرمایه‌گذاری در حوزه تدارکات و حمل و نقل یونان به نحوی کارآمد و با هزینه‌های بسیار مناسب تضمین بازگشت سرمایه و سود خود را قطعی نمایند.

 

گروه ویزا و مهاجرت پارت ونک
همواره همراه شما هستیم

شماره تماس ۰۵۱۳۷۶۷۵۰۳۰
اینستاگرام شرکت پارت ونک