هر کشوری دارای مزایا و معایبی می باشد.کشور  صنعتی آلمان هم از این قاعده مستثنی نیست. کیفیت زندگی در آلمان بسیار بالا است و برترین اقتصاد را در کل اروپا برخوردار است. علاوه بر این، با توجه به اینکه این کشور،کشور صنعتی محسوب می شود، نرخ بیکاری در آلمان بسیار پایین است و این رقم هر ساله نیز کاهش می یابد.

آلمان به دلیل سیستم حمل و نقل، ایمنی و مراقبت های بهداشتی و سیستم آموزشی عالی و کیفیت مناسب زندگی دارای مزیت های بسیاری است.همه این عوامل باعث شده تا کشور آلمان یکی از مهاجر پذیر ترین کشور های اروپایی به شمار بیاید.

هزینه زندگی در آلمان

پس از ایالت متحده، کشور آلمان به عنوان دومین کشوری است که مقصد مهاجرین در جهان است. آلمان، کشوری پیشرفت است که دارای استانداردهای زندگی خوبی می‌باشد. به طور متوسط باید بگوییم که هزینه زندگی در آلمان تقریباً بین ۶۰ تا ۸۰ درصد بیشتر از ایران است اما سطح درآمد افراد در این کشور هزینه ها را کاملا پوشش می دهد.

آلمان مقصد محبوب این روزهای دانشجویان بسیاری در سرتاسر دنیاست زیرا علاوه بر کیفیت عالی سطح علمی و دانشگا ها، هزینه تحصیل در این کشور رایگان است.

بسیاری از متقاضیان تحصیلی و کاری این کشور به دنبال یک جواب درست و کامل در خصوص هزینه زندگی در آلمان و درآمد در آلمان هستند.

کمترین حقوق برای هر ساعت  ۸الی ۱۰ یورو است. افرادی که تازه کار خود را در آلمان شروع کرده‌اند در مقایسه با کسانی که تجربه کاری آن‌ها بیشتر است، کمتر حقوق می‌گیرند. به طور مثال مهندسی که به تازگی تحصیل خود را به پایان رسانده است در طول ماه تقریباً ۲۵۰۰ تا ۳۵۰۰ یورو حقوق می‌گیرد و شخصی که دارای سابقه کار بیشتری است و در یکی از کشورهای اروپایی تحصیل خود را به پایان رسانده است تقریباً بین ۵۰۰۰ تا ۶۰۰۰ یورو دریافت می‌نماید. البنه این میزان حقوق بسته به مهارت و تخصص افراد متفاوت است.

پردرآمدترین شغل‌هایی که در اروپا وجود دارد عبارت‌اند از رشته‌های مدیریت، مهندسی(کامپیوتر-برق- مکانیک)، پرستاری، پزشکی و داروسازی. این رشته‌های تحصیلی در آلمان ازجمله بهترین رشته‌ها برای کار است. شهر برلین بین تمامی شهر برجسته آلمان از همه ارزان تراست، البته باید به این نکته توجه کنید که میزان درآمد در هر شهر متفاوت است، بنابراین معیار مناسبی برای بررسی هزینه زندگی نیست.

 

هزینه خانه در آلمان

در چند سال گذشته کشور آلمان به‌عنوان یک مقصد مهم گردشگری و تحصیلی برای افراد گوناگون از سراسر جهان تبدیل‌شده است. تعداد افراد مهاجر به کشور آلمان هرسال رو به افزایش است. به همین دلیل آگاهی از هزینه اجاره خانه در المان و هزینه خوابگاه و مخارج زندگی دانشجویی یک مسئله مهم برای این افراد به‌حساب می‌آید. با به دست آوردن اطلاعاتی در خصوص این مسئله می‌توانند به‌راحتی برای سکونت در این کشور برنامه ریزی کنید.

به‌طور میانگین هزینه زندگی در آلمان تقریباً بین ۸۰۰ تا ۱۰۰۰ یورو در ماه است که این مقدار برای یک زندگی سطح خوب در این کشور کافی است.

بخش اعظم  این هزینه برای مسکن و اجاره خانه و خوابگاه دانشجویی در آلمان مصرف میشود. البته میزان این اجاره به به شهر محل تحصیل متغیر است. ولی به صورت کلی انتخاب خوابگاه برای دانشجویان مناسب تر از مسکن و سوئیت می باشد.

البته با توجه به اینکه دانشجویان در آلمان اجازه کار ۲۰ الی ۲۵ ساعت در هفته را دارند می توانند به راحتی هزینه های خود از جمله خورد وخوراک رفت وامد محل اقامت را پوشش دهند.

مزیت آلمان به نسبت سایر کشورها:

برترین مزیت آلمان به نسبت سایر کشور ها رایگان بودن ۶۰ درصد دانشگاه های آن است که باعث شده جمع کثیری از دانشجویان بین المللی در سرتاسرجهان این کشور را به عنوان مقصد تحصیلی خود انتخاب کنن.

 

سوپرمارکت

سیب(۱کیلوگرم) ۲٫۲۱ موز(۱کیلوگرم) ۱٫۵۵ پرتقال(۱کیلوگرم) ۲٫۱۳
گوجه فرنگی(۱کیلوگرم) ۲٫۴۹ سیب زمینی(۱کیلوگرم) ۰٫۹۸ پیاز(۱کیلوگرم) ۱٫۱۲
گوشت گاو(۱کیلوگرم) ۱۱٫۰۸ کاهو(۱عدد) ۰٫۹۲ سینه مرغ(بدون استخوان و پوست) ۷٫۳۵
شیر(۱لیتر) ۰٫۷۱ نان با آرد گندم(۵۰۰گرم) ۱٫۲۹ برنج سفید(۱کیلوگرم) ۲٫۱۰
تخم مرغ(۱۲عدد) ۱٫۸۴ پنیر محلی(۱ کیلوگرم) ۸٫۹۴

 

حمل و نقل

بلیط یک طرفه (انتقال محلی) ۲٫۷۰ بلیط ماهانه (قیمت رایج) ۷۰٫۰۰
ورودی تاکسی (تعرفه عادی) ۳٫۵۰ ۱ کیلومتر اول تاکسی (تعرفه عادی) ۲٫۰۰
۱ ساعت انتظار تاکسی ۳۰٫۰۰ سوخت (۱ لیتر) ۱٫۴۱

 

رستوران

وعده غذایی، رستوران ارزان قیمت ۱۰٫۰۰ وعده غذا ۲ نفره (مینگین ۴۵٫۰۰
پک مک دونالد (کمبو) ۷٫۵۰ کاپوچینو ۲٫۶۸
کوکاکولا/پپسی (۰٫۳۳ لیتر) ۲٫۲۸ آب (۰٫۳۳ لیتر) ۱٫۹۰

 

خدمات شهری

هزینه های پایه (برق-آب-گاز)

برای یک آپارتمان ۸۵ متری)

۲۱۸٫۴۹ حجم موبایل مصرفی برای یک دقیقه ۰٫۱۰
اینترنت ۶۰مگابایت بر ثانیه یا بیشتر

دیتای نامحدود و کابل adsl

۳۰٫۳۷ هزینه اجاره سوییت ازاد متوسط ۳۵۰-۶۰۰
هزینه اجاره بها برای خوابگاه دانشجویی متوسط ۲۵۰-۳۵۰