در رابطه با کشور کانادا  :

کشوری در شمال قاره آمریکای شمالی است که از ده استان و سه قلمرو تشکیل شده‌است.

این کشور از شرق تا اقیانوس اطلس، از غرب تا اقیانوس آرام و از شمال تا اقیانوس منجمد شمالی گسترده‌است و از جنوب با ایالات متحده آمریکا همسایه است.

کانادا با مساحت ۹٬۹۸۴٬۰۰۰ کیلومتر مربع، دومین کشور پهناور جهان از نظر مجموع مساحت و چهارمین کشور پهناور جهان از نظر مساحت خشکی است.

مرز مشترک کانادا با ایالات متحده، طولانی‌ترین مرز زمینی در جهان است.

پایتخت کانادا اتاوا و تورنتو بزرگترین شهر آن کشور است.

بخش زیادی از خاک کانادا به دلیل سرمای هوا و نزدیکی به قطب شمال، خالی از سکنه است.

حکومت کانادا یک دموکراسی پارلمانی فدرال و یک پادشاهی مشروطه است که در حال حاضر ملکه الیزابت دوم رئیس کشور است.

ساختار حکومت کانادا از پادشاه یا ملکهٔ بریتانیای کبیر، دولت فدرال، دو مجلس سنا و عوام، دولت‌های ایالتی و فرماندار کل که به عنوان نمایندهٔ ملکه الیزابت ایفای نقش می‌کند، تشکیل شده‌است. رأی دهندگان کانادا و شهروندان نیز در قاعدهٔ این هرم قرار می‌گیرند. این کشور توسط دولت‌های مستقل از هم اداره می‌شود، که در مجموع زیر پوشش دولت فدرال قرار گرفته‌اند.

الیزابت دوم ملکهٔ بریتانیا، ملکهٔ کشور کانادا نیز هست و قانون به امضاء و به نام او رسمیت و ضمانت اجرایی پیدا می‌کند.

هرچند کانادا پس از روسیه بزرگ‌ترین کشور جهان است، اما جمعیت آن تنها، حدود یک‌پنجم جمعیت روسیه است. نزدیک به ۹۰ درصد از جمعیت این کشور در امتداد مرز جنوبی آن، تا فاصله ۲۰۰ کیلومتری آمریکا زندگی می‌کنند. پرجمعیت‌ترین شهرهای کانادا به ترتیب تورنتو۲٬۶۰۰٬۰۰۰ نفر، مونترآل۱٬۶۰۰٬۰۰۰ نفر، کلگری ۱٬۰۲۰٬۰۰۰ نفر، اتاوا ۸۱۲٬۰۰۰ نفر، ادمونتون ۷۱۲٬۰۰۰ نفر، میسیساگا۶۶۸٬۰۰۰ نفر، نورث یورک ۶۳۶،۰۰۰ نفر، وینیپگ ۶۳۲٬۰۰۰ نفر، اسکاربرو ۶۰۰،۰۰۰ نفر و ونکوور۶۰۰،۰۰۰ نفر هستند.

کانادا منابع طبیعی فراوانی دارد. آب و هوای آن سرد و در بیشتر نقاط قطبی است. البته آب و هوا در بخش جنوب غربی، جایی که شهر ونکوور در آن قرار دارد، معتدل است. آبشار نیاگارا، پهناورترین آبشار جهان هم در مرز این کشور با ایالات متحده قرار دارد.

 

تقسیمات کشوری در کانادا :

نقشه قابل کلیک کانادا شامل ده استان و سه ناحیه و پایتخت‌های آنها

مهم‌ترین استان از لحاظ اقتصادی و سیاسی استان انتاریو است که شهرهای تورنتو و اتاوا در آن قرار دارند.

کِبـِک، آلبرتا، بریتیش کلمبیا، منیتوبا، نیوبرانزویک، نیوفاندلند و لابرادور، نووااسکوشیا، انتاریو، جزیرهٔ پرینس ادوارد آیلند و سسکچوان استان‌های این کشور هستند. ۳ قلمروی آن نوناووت، قلمروهای شمال غرب و یوکان است. نوع حکومت در استان‌ها، فدرالیسم با درجهٔ خودمختاری بیشتر، از دولت فدرال است که این خودمختاری در نوع حکومت قلمروها کمتر به چشم می‌خورد. هرکدام از این دو بخش، یعنی استان‌ها و قلمروها، دارای فهرستی از سمبل‌های منحصر به خود هستند

 

 

ایالت کبک

مرکز این استان شهر کبک است و البته بزرگ ترین شهر آن مونترال است.جمعیت زیادی از این کشور ، چیزی حدود ۸۳% به زبان فرانسوی صحبت می کنند و ۸% نیز به زبان انگلیسی صحبت می کنند. انگلیسی زبانان استان کبک در ناحیه غربی مونترال ساکن شوند. از نظر وسعت نیز، کبک بزرگ ترین استان کانادا است و از نظر جمعیت نیز دومین استان کانادا به حساب می رود.

جمعیت این استان حدود  ۷۶۷۰۰۰۰ نفر برآورد شده است. تراکم جمعیت در این ایالت بسیار کم است. تقریبا ۸۰ درصد از جمعیت استان کبک، نزدیک به رودخانه سن لوران سکونت دارند و در شمال این استان جمعیت کمی ساکن شده اند. جرافیای این ناحیه بسیار متنوع بوده و به سه قسمت تقسیم شده است.

 

آب و هوای کبک

کبک هر چهار فصل را در خود دارد و از آب و هوایی معتدل برخوردار است. بهاری معتدل که در آن برف ها شروع به آب شدن می کنند و از سردی هوا کاسته می شود. تابستانی نسبتا گرم و اما پاییزی فوق العاده زیبا. دمای هوا در فصل زمستان به شدت کاهش پیدا می کند و اما در این فصل افراد شاهد ورزش های زمستانی هستند.

امنیت در کبک

یکی از امن ترین مناطق جهان که از امنیت بسیار بالایی برخوردار است استان کبک می باشد. آمار جرم و جنایت در این استان در مقایسه با کشور هایی همچون آمریکا و فنلاند بسیار پایین بوده و مونترال واقع در استان کبک به عنوان امن ترین شهر کانادا شناخته شده است.
در این استان شاهد جشن ها و فستیوال های متنوعی هستیم که این استان را تبدیل به سرزمینی برای شادی کرده است. از جمله فستیوال های معروف این استان می توان به فستیوال تابستانی کبک، فستیوال فقط برای خنده، فستیوال بین المللی موسیقی جاز، فستیوال موسیفی فرانسه زبان ، فستیوال فیلم جهانی و فستیوال فرهنگ های جهانی شهر درامود اشاره کرد. که هر کدام در نوع خود بهترین و مهیج ترین فعالیت ها را در خود جای داده اند.
این استان امکانات بسیار زیادی را برای علاقمندان به فعالیت های ورزشی به وجود آورده است که از این میان می توان به ۴۰۰ زمین گلف، ۹۰ پیست اسکی و ۲۷ پارک ایالتی اشاره کرد.

 

ایالت آلبرتا

این استان در غرب کشور کانادا واقع شده است. دو شهر معروف این استان ادمنتون و کلگری می باشند. ادمنتون مرکز این استان است. جمعیت در هر کدام از این دو شهر بالغ بر یک میلیون می باشد و جمعیت کل این استان حدود ۳ میلیون نفر است. سطح کیفیت زندگی در این استان بسیار بالا بوده و به عنوان یکی از مقاصد مهاجرتی در دنیا شناخته می شود. استان آلبرتا سرآمد تولید نفت و گاز در دنیا است و از این رو صنایع و شغل های بسیاری در این استان موجود می باشد. از لحاظ اقتصادی، استان آلبرتا شرایط بسیار خوبی را دارا می باشد. نرخ بیکاری در آن ۳٫۹ درصد می باشد و با توجه به اینکه رشد جمعیت نیز در این استان بسیار پایین است از این رو فرصت های شغلی بسیاری برای افرادی که قصد مهاجرت به این استان را دارند موجود می باشد.

آب و هوای آلبرتا

این ایالت آب و هوای خشک و قاره ای دارد، تابستان هایی گرم و زمستان هایی سرد. شهر کلگری که در جنوب این استان واقع شده است همچون ادمنتون زمستان های بسیاری سردی دارد . در این شهر همواره شاهد بارش های پراکنده ای هستیم که منجر به سر سبزی هر چه بیشتر در این استان شده است.

کشاورزی آلبرتا :

این استان تقریبا دارای ۳میلیون راس دام است و درواقع بیشتر گوشت گاو مورد نیاز کانادا از آلبرتا تامین می شود. کشاورزی نیز در این استان اهمیت بسیار زیادی دارد. قسمت عمده ای از کشاورزی آلبرتا به صورت دیم و شامل گندم است. این استان پیشرو در صنعت زنبورعسل است.

افراد زیادی که ویزای توریستی کشور کانادا را دارند و به هدف گردشگری به این کانادا می آیند گردش در پارک ملی بوفالو، پارک کوه های راکی، یخچال های طبیعی پارک بین المللی صلح، پارک دایناسور و یخزار کلمبیا را هرگز فراموش نمی کنند و از این رو قطعا از استان آلبرتا دیدن می کنند.

 

 

جشن ها در آلبرتا :

در فصل تابستان در این استان شاهد فستیوال های بسیاری هستیم. فستیوال fringe دومین فستیوال بزرگ در جهان است. شهرهای کلگری و ادمونتون در این استان میزبان تعداد زیادی فستیوال موسیقی در فصل تابستان هستند. فستیوال heritage days دارای چیزی حدود ۷۰ گروه اجرا کننده می باشد که در این استان برگزار می شود. میدان چرچیل نیز واقع در ادمونتون محل برگزاری فستیوال های بزرگی همچون Taste of Edmonton
The Works Art و Design festival می باشد.

 

ایالت بریتیش کلمبیا

بیریتیش کلمبیا (British Columbia) درغربی ترین قسمت کانادا و در مجاورت اقیانوس آرام قرار گرفته است. این استان مناطق زیبای طبیعی را دارا می باشد و جمعیتی حدود ۴ میلیون نفر را درخود جای داده است. مرکز این استان ویکتوریا است که در جزیره ونکوور واقع است. افراد زیادی سالیانه به این استان مهاجرت می کنند و در آن ساکن می شوند.

اقتصاد بریتیش کلمبیا

اقتصاد این استان تا حد زیادی به منابع طبیعی موجود تکیه دارد اما جنگلداری، مخابرات و معدن نیز از دیگر فعالیت هایی تاثیر گذار در این استان محسوب می شوند. صنعت توریسم و گردشگری، کشاورزی، دامپروری و شیلات نیز نقش بسیار مهمی در کسب درآمد این استان دارد.  بیریتیش کلمبیا سومین تولید کننده برق آبی و دومین تولید کننده گاز در کشور کانادا به حساب می آید. بیشتر ساکنین این استان در شهر ونکوور زندگی می کنند . ونکوور به عنوان مرکز مهم تجارت و فن آوری و همچنین بعد از نیویورک و لوس آنجلس، سومین مرکز فیلم سازی به حساب می آید.

اگر چه هزینه مسکن و به طور کل زندگی در این کشور بسیار بالا است اما با توجه به درآمد بالایی که ساکنین این کشور دارند و البته نرخ پایینی که به مالیات اختصاص پیدا می کند، همچنین کیفیت بالای زندگی افراد در آن، بریتیش کلمبیا را به مقصد مهاجرتی بسیاری از افراد تبدیل کرده است.
ساکنین این استان اغلب از سلامتی جسمانی کاملی برخوردار هستند و وقت آزاد خود را به فعالیت های ورزشی همچون دوچرخه سواری، قایق سواری، اسکی، اسنوبرد و شنا مشغول می شوند.

ایالت مانیتوبا (Manitoba)

مانیتوبا به عنوان یکی از سرسبزترین استان های کشور کانادا به حساب می آید. حدودا ۱۲۰۰۰۰۰ نفر در این استان زندگی می کنند. این استان در صدد است که تعداد مهاجرین خود را در طی سال های آتی افزایش دهد. وینیپگ مرکز این استان است و تقریباً جمعیت زیادی از ساکنین استان مانیتوبا در این شهر زندگی می کنند. این شهر به آمریکای شمالی بسیار نزدیک است. از لحاظ وسعت نیز وینیپگ هشتمین شهر بزرگ کانادا به حساب می آید و ادارات دولتی و مراکز تجاری بزرگی در آن ایجاد شده است. وینیپگ تابستان های ملایم و زمستان های بسیار سردی دارد. در فصل تابستان وینیپگ میزبان فستیوال های بسیاری است. که می توان به جشنواره های غذایی، جشنواره های تجاری و نمایشگاههای بین المللی اشاره کرد. همچنین درشهر وینیپگ به مدت ۵ روز در پارک استانی پرندگان هیل( Birds Hill Provincial Park) که واقع در ۳۴ کیلومتری وینیپگ است فستیوالی برگزار می شود. بیچ و فستیوال ایسلندی نیز از دیگر فستیوال هایی هستند که در این شهر برگزار می شوند.

از مزیت های زندگی در منیتوبا می‌توان به پایین بودن هزینه‌های زندگی اشاره کرد. مسکن، تحصیل و هزینه های دانشگاه، انرژی و بیمه در این استان در مقایسه با دیگر ایالات واقع در کانادا در کمترین میزان خود می‌باشند.

 

ایالت های کشور کانادا به شرح زیر است :

۱٫ایالت آلبرتا در کشور کانادا (Alberta)

ایالت آلبرتا ،دومین ایالت غربی کشور کانادا می باشد که اغلب از این استان به عنوان ” استان انرژی” نام می برند. جمعیت این ایالت در حال افزایش است.  اکثر جمعیت در دو شهر اصلی استان یعنی ادمونتون (Edmonton) (که مرکز استان است ) و کلگری (Calgary) زندگی می کنند. ایالت آلبرتا ،سرآمد تولید نفت و گاز در جهان است و صنایع مختلف و شغل های خدماتی در آلبرتا در حال افزایش می باشند. به دلیل فرصت های شغلی ایجاد شده پس از رشد اقتصادی استان، آلبرتا یکی از اصلی ترین مقاصد مهاجران به کانادا شده است. امروزه این استان به واقع متمول ترین استان کانادا و دارای سطح بالای زندگی می باشد.

 1. ایالت مانیتوبا در کشور کانادا(Manitoba)

ایالت مانیتوبا، یکی از سه استان سرسبز در قلب کشور کانادا می باشد که دارای ۱٫۲۰۰٫۰۰۰ نفر جمعیت است. مرکز و بزرگترین شهر این استان شهر وی نی پگ (Winnipeg) می باشد. این شهر در تلاش است تا سالانه ۱۰۰۰۰ نفر مهاجر جدید جذب کند. این شهر به منطقه جغرافیایی آمریکای شمالی بسیار نزدیک است و هشتمین شهر بزرگ کانادا محسوب می شود که محل ادارات دولتی و مراکز تجاری بزرگ است. این شهر با داشتن مراکز آموزش عالی به محل اصلی توسعه و تحقیق منطقه تبدیل شده است و این خود عامل اصلی جذب شرکت های بزرگ همانند Boring و Bristol Aerospace به این شهر است. شهر وی نی پگ به سرمای شدید در زمستان معروف است و تابستانهای این شهر بسیار ملایم می باشد. در طول فصل های گرم مردمان این استان از امکانات تفریحی بی شمار در کنار رودخانه سرخ و دریاچه های اطراف بهره مند می شوند. در فصل تابستان این شهر میزبان بسیاری از جشنواره های فرهنگی و هنری می باشد. در شهر وی نی پگ فعالیت های هنری بسیاری از جمله Royal Winnipeg Ballet ، Winnipeg Art Gallery و Winnipeg Symphony Orchestra انجام می پذیرد. این شهر میزبان جشنواره Winnipeg Fringe Theater دومین جشنواره بزرگ در آمریکای شمالی و جشنواره های موزیک جاز و سنتی می باشد.

۳٫ایالت بیریتیش کلمبیا کشور کانادا (British Columbia)

ایالت بیریتیش کلمبیا، غربی ترین ایالت کشور کانادا می باشد که در مجاورت اقیانوس آرام قرار دارد. این استان با داشتن مناطق زیبای طبیعی (۶ پارک ملی) تقریباً ۴ میلیون نفر را در خود جای داده است و بسیاری از ساکنین این استان در منطقه Lower Mainland زندگی می کنند. مساحت این ایالت به اندازه جمع مساحت فرانسه، آلمان و هلند می باشد. شهر ویکتوریا (Victoria) مرکز و پرجمعیت ترین شهر این استان می باشد که در جزیره ونکوور (Vancouver Island) واقع شده است. شهر ویکتوریا با داشتن بالغ بر ۲/۲ میلیون نفر جمعیت سومین شهر پر جمعیت کانادا به شمار می آید و سالانه در حدود ۳۵۰۰۰ نفر مهاجر وارد این استان می شوند و در کل مهاجرین بخش مهمی از جمعیت استان را تشکیل می دهند. در واقع یک سوم جمعیت ونکوور خارجی هستند و بیشتر چینی های کانادا در این شهر زندگی می کنند. به دلیل چند فرهنگی و سطح عالی زندگی، این استان مقصد بیشتر مهاجران به کانادا  است.

 1. ایالت نیوبرانزویک در کشور کانادا(New Brunswick)

مناطق بکر در ایالت نیوبرانزویک به وفور مشاهده می شود به طوری که ۸۵ درصد این استان پوشیده از جنگل است. همچنین چندین جزیره ساحلی در این استان وجود دارد. سنت جان ، بزرگترین شهر و فردریکتون مرکز نیوبرانزویک می باشند. شهر منکتان دیگر مرکز مهم شهری این استان محسوب می شود. این استان دو زبان رسمی دارد که ۳۵ درصد آنها فرانسوی صحبت می کنند و ۶۵ درصد مابقی انگلیسی زبان هستند. اگر چه کشور کانادا در کل یک کشور با دو زبان است ولی نیوبرانزویک تنها استانی می باشد که اساساً دو زبانی است .

 

 1. ایالت نیوفاندلند و لابرادور در کشور کانادا(Newfoundland and Labrador)

ایالت نیوفاندلند و لابرادور، شرقی ترین ایالت در کشور کانادا و یکی از چهار استان آتلانتیک می باشد. این استان از دو جزیره Newfoundland و Labrador تشکیل شده و در همسایگی استان کبک قرار دارد. این استان حدود ۵۲۵,۰۰۰ نفر جمعیت دارد که اکثر آن در روستاهای ساحلی زندگی می کنند. شهر سنت جان که مرکز استان و مرکز تجاری / تاریخی جزیره می باشد در حدود ۱۷۷,۰۰۰ نفر جمعیت دارد. سایر مراکز اصلی پر جمعیت این استان Grand Falls ، Windsor ، Corner Brook می باشند و شهر های کوچکتر معمولاً به نام Out ports   معروف هستند . روستاهای سنتی نقش مهمی در ایالت نیوفاندلند و لابرادور ایفا می کنند

 

 1. ایالت نوااسکوشیا در کشور کانادا(Nova Scotia)

ایالت نوااسکوشیا یکی از چهار استان آتلانتیک کانادا با ۱ میلیون جمعیت می باشد و در شرق ساحل شرقی کانادا واقع شده است. این استان دارای ۳۸۰۰ جزیره ساحلی به علاوه خاک اصلی خود است. شهر هالیفکس با جمعیت تقریباً ۴۰۰,۰۰۰ نفر مرکز سیاسی و بزرگترین شهر این ایالت می باشد. همچنین این ایالت یکی از بندرهای دریایی اصلی کانادا و محل دسترسی به اقیانوس اطلس می باشد. در زمانی که اکثریت مردم با قایق به کانادا رسیدند Halifax’s Pier مکانی بود که تقریباً همه مهاجران اولین بار وارد آنجا شدند. قدیمیترین قوم سیاه پوست در کانادا در این ایالت زندگی می کنند.

 1. ایالت آنتاریو در کشور کانادا(Ontario)

ایالت آنتاریو ، مشهورترین مقصد برای مهاجرت به کشور کانادا و پرجمعیت ترین ایالت در کشور کانادا می باشد. این استان دومین استانی می باشد که بیشترین مساحت خشکی را دارا است و در مرکز و متمایل به شرق کشور کانادا واقع شده است. شهر تورنتو (Toronto) ، مرکز استان انتاریو می باشد که جمعیت ۵٫۳ میلیونی آن، این شهر را تبدیل به بزرگترین شهر کانادا کرده است. این شهر مرکز مالی و محل معاملات بورس در کشور می باشد و تقریبا نیمی از افراد ساکن در تورنتو متولد کشورهای دیگر می باشند، و این شهر از این لحاظ که بیشترین فرهنگها را در خود جای داده رتبه اول در دنیا را به خود اختصاص داده است. شهر اتاوا (Ottawa) ، یکی دیگر از شهرهای ایالت آنتاریو می باشد که مرکز ادارات دولتی و پایتخت کشور کانادا محسوب می شود و در جنوب شرقی استان واقع شده است. از دیگر شهرهای مهم این ایالت می توان به لندن ، تاندر بی، همیلتون، کینگ استون و سادبری اشاره کرد. با توجه به این که ایالت آنتاریو مرکز اقتصادی کشور به حساب می آید در عین حال این ایالت از لحاظ تنوع منابع طبیعی نیز معروف است. این منابع شامل جنگلهای وسیع، پارک های زیبای حفاظت شده، ۴ دریاچه از ۵ دریاچه بزرگ کشور و آبشار نیاگارا می باشد که البته شهرت جهانی دارد. تکمیل کننده این تنوع طبیعی ، تنوع فرهنگی می باشد که محصول مهاجرت گسترده به جامعه ای است که همزیستی و تحمل بین فرهنگها را در خود پرورانده است. شهر های ایالت انتاریو بسیاری از هنرمندان ، گردشگران و نخبه گان را از سراسر جهان بسوی خود جلب کرده و موجبات تولید ثروت و علم را در این سرزمین فراهم آورده اند. به دلیل دارا بودن جمعیت بالای افراد خارجی در شهر تورنتو، احساس جهان متمرکز شده در یک منطقه، در این شهر ملموس است.

 1. ایالت پرنس ادوارد در کشور کانادا(Prince Edward Island)

ایالت پرنس ادوارد، یکی از چهار ایالت آتلانتیک کشور کانادا می باشد که به نام ” Garden Province ” معروف است. این ایالت ، کوچکترین و کم جمعیت ترین ایالت کشور کانادا با جمعیتی در حدود ۱۴۰,۰۰۰ نفر می باشد. بزرگترین شهر و مرکز این استان، شهرCharlottetown  با جمعیتی در حدود ۴۰,۰۰۰ نفر است. این ایالت به دلیل داشتن مناطق زیبای طبیعی و ۸۰۰ کیلومتر خط ساحلی معروف می باشد. عمده فعالیت این شهر ، کارهای دولتی از جمله کارهای شهرداری و دولت فدرال می باشد. کارهای خدماتی ، فناوری مدرن به همراه توریست نقش مهمی در رشد این شهر در سالهای اخیر داشته است. شهر Charlottetown با حفظ ویژگی خود اجازه ساخت و ساز در مرکز شهر را می دهد و شبکه ریلی سابق را از زمینهای مجاور آب به مراکز فرهنگی توسعه می دهد. ساکنین شهر بسیار مهمانواز بوده که این امر موجب جذب توریست به آن می شود. همچنین این شهر محل رویدادهای مهم تاریخی کانادا بوده است.

 1. ایالت کبک در کشور کانادا(Quebec City)

ایالت کبک بزرگترین استان کانادا با جمعیتی بالغ بر ۷,۶۰۰,۰۰۰ نفر می باشد که استانی پرطراوت و چند فرهنگی است و اغلب با عنوان ” اروپای آمریکای شمالی ” شناخته می شود. ایالت کبک کانادا به خاطر جنگل های وسیع، تپه های گرد و مسیرهای آبی بی شمارش مشهور است. در حقیقت ایالت کبک بیش از ۱,۰۰۰,۰۰۰ دریاچه و مسیر آبی دارد که باعث می شود آب تازه بیشتری نسبت به استان های دیگر کانادا داشته باشد. این ایالت ، تنها ایالتی است که زبان رسمی آن فرانسوی می باشد. شهر مونترآل (Montreal) ، دومین شهر بزرگ کشور کانادا و دومین شهر بزرگ فرانسوی زبان در دنیا، نیز در استان کبک قرار گرفته است. سایر شهرهای ایالت کبک کشور کانادا در نزدیکی رود سنت لوارنس واقع شده اند ( که کبک و مونترآل را به اقیانوس اطلس متصل می کند ) و شامل ترویس ریویرس ، شربروکس ، چیکوتیمی- جنکوئر و گتینو می شوند. از پایان جنگ جهانی دوم، بیش از ۶۵۰,۰۰۰ مهاجر از بیش از ۸۰ کشور به ایالت کبک خصوصا شهر چند فرهنگی مونترآل، نقل مکان کرده اند.

 

 1. ایالت ساسکاچوآن در کشور کانادا(Saskatchewan)

ایالت ساسکاچوآن در قسمت سرسبز کشور کانادا و در جوار ایالت مانیتوبا از سمت شرق و ایالت آلبرتا از سمت غربی می باشد. این ایالت پر آفتاب ترین ایالت در کانادا با میانگین ۲۵۰۰ – ۲۰۰۰ ساعت تابش آفتاب در سال است. جمعیت این ایالت تقریباً یک میلیون و سیصد هزار نفر و جمعیت مرکز استان رجینا تقریبا ۲۰۰,۰۰۰ نفر و ساسکتون ، بزرگترین شهر این استان می باشد. در این ایالت ۷۲ “ملت اولیه کانادا” زندگی می کنند. به طور کلی علت جذب افراد به این منطقه در گذشته خاک حاصلخیز این استان بود. اما امروزه، اقتصاد رو به رشد و مدرن این استان عامل جذب مهاجران به ساسکچوآن می باشد.

 

از نظر جغرافیایی کانادا به ۵ منطقه اصلی به نامهاي زیر تقسیم گردیده است :

Central, West Coast, Atlantic, Prairies, North

 

 • منطقه اطلس Atlantic

مهمترین فعالیت های این منطقه شامل صنایعی مانند ماهیگیری، استخراج معادن ، جنگلداری، کشاورزی، و گردشگری می شود.استانهای نوا اسکوشیا، نیوبرانزویک، پرنس ادوارد آیلند و نیوفاندلند و لابرادوردر این منطقه قرار دارند.

 

 • کانادای مرکزی Central Canada

پرجمعیت‌ترین منطقه در کانادا است .استانهای انتاریو و کبک در این منطقه واقع شده اند. بیش از۷۵ درصد از کل محصولات کانادا در استانهای انتاریو و کبک تولید می شود.

 

 • منطقه چمنزار Prairies

بیشتر زمینهای این منطقه برای کشاورزی بسیار مناسب و مسطح و بارور می‌باشند همچنین زمینهای این منطقه غنی از منابع انرژی و مواد معدنی می‌باشد. استان  های مونیتوبا، ساسکچوان و آلبرتا در این منطقه قرار گرفته اند. این منطقه از کوههای راکی که شامل بلندترین قله‌های آمریکای شمالی است شروع شده و درغرب استان آلبرتا به پایان می‌رسد.

 

 • کرانه غربی West Coast

از فعالیتهای مهم این استان میوه کاری و صنعت گردشگری و صنعت چوب و ماهیگیری میتوان نام برد.استان بریتیش کلمبیا که به داشتن دامنه‌ها و جنگل‌های زیبا مشهوراست در این منطقه قرار دارد.

 

 • منطقه شمالی North

مجموعه سه سرزمین کانادا یعنی سرزمین های نورت وست تریتوریز، نوناویت و یوکان در این منطقه قرار دارند. ۳/۱ زمینهای کانادا را این سرزمین ها تشکیل می دهند. گاز طبیعی، نفت، طلا، روی و سرب از منابع مهم این منطقه می‌توان هستند.

 

در حال حاضر کانادا در بین  کشورهای مهاجر پذیر به دلایل زیر دارای شرایط بهتری است:

 • ● هزینه های کمتر برای اقدام به مهاجرت
 • ● بیمه های درمانی رایگان
 • ● سیاست ازاد
 • ● ازادی های فردی
 • ● جامعه چند فرهنگی
 • ● فصول مختلف و آب و هوای متغیر
 • ● تحصیل رایگان یا کم هزینه تر
 • ● شرایط برای زندگی افراد متاهل و دارای فرزند

 

کانادا دومین کشور پهناور دنیا به شمار می‌آید که طولانی‌ترین خط ساحلی دنیا را دارا می‌باشد. این کشور دارای طبیعت بکر با انواع مختلف چشم‌انداز است که از اقیانوس اطلس تا اقیانوس آرام امتداد دارد و منتظر توریست‌ها می‌باشد که مورد کاوش قرار بگیرد. کانادا یک مقصد توریستی فوق‌العاده است و شهرهای بزرگ و فرودگاه‌ها در قسمت جنوبی این کشور واقع شده‌اند. کانادا به ۱۰ استان و ۳ قلمرو تقسیم شده است که در ادامه می‌توانید مکان‌های توریستی آن‌ها را بشناسید.

کبک (Quebec):

بزرگترین استان کانادا می‌باشد که زبان رسمی آن فرانسوی است. مرکز این استان، شهر کبک، در صخره‌های بالاتر از رودخانه سنت لارنس قرار دارد. در این شهر قدیمی مملو از مناظر زیبا، هتل مشهور Château Frontenac قرار دارد که گفته می‌شود بیشترین عکسی که توریست‌ها از یک هتل گرفته‌اند، مربوط به این هتل می‌شود. تفریح در تفرجگاه زمستانی Village Vacances Valcartier از دیگر اهداف توریستی در این شهر می‌باشد. در شمال شهر نیز آبشار ۸۴ متری Montmorency قرار دارد.
دومین شهر مهم این استان مونترال است که یکی از بهترین راه‌های گشت و گذار در این شهر، تپه و پارک Mont Royal می‌باشد. رخدادهای زیادی در این پارک رخ می‌دهد که از جمله آن‌ها می‌توان به اسکیت بر روی یخ در Lac-aux-Castors و ضربات بیشمار درام جشنواره Tam-Tams اشاره کرد.

نیوفاوندلند و لابرادور (Labrador and Newfoundland):

به سادگی لذت ببرید، هوای تازه استشمام کنید و اقیانوس بزرگ اطلس را تماشا کنید. شرقی‌ترین استان کانادا مملو از نقاط دیدنی متنوع و لهجه‌های انگلیسی است. می‌توانید به کوه‌های یخی ده هزار ساله به همه اشکال و رنگ‌ها نگاه کنید و یا از تماشای نهنگ‌ها لذت ببرید. گوش فرا دادن به افسانه‌های این منطقه بسیار جذاب می‌باشد و می‌توانید درباره زندگی محلی این منطقه بیاموزید. بزرگترین شهر این استان سنت جانز می‌باشد که دارای خانه‌ها و بناهای رنگارنگ است. امکان پیاده‌روی در کنار فسیل‌ها وجود دارد و شما را به ۵۰۰ میلیون سال قبل می‌برد.

انتاریو (Ontario):

آبشار نیاگارا که بین ۲ کشور کانادا و ایالات متحده آمریکا مشترک است، یکی از شگفتی‌های مهم جهان است. می‌توان ورودی آبشار نیاگارا را پیش خرید کنید و از ۶۷% تخفیف آن استفاده کرد. این بلیط شامل بهترین نما آبشار نیاگارا، تماشای اتاق پروانه‌ها و نمایش ۴ بعدی می‌باشد. این استان نقاط دیدنی دیگری نیز دارد. می‌توانید در پارک استانی Algonquin به گشت و گذار بپردازید. این پارک دارای درختان افرای قرمز معروف کانادا می‌باشد و مهمترین اکوسیستم کانادا برای خرس‌ها، گرگ‌ها، ماهی‌های قزل‌آلا قلاب و گوزن‌ها است. بزرگترین شهر کانادا، تورنتو، در این استان و در سواحل دریاچه انتاریو قرار دارد. مشهورترین نماد این شهر، برج CN به ارتفاع ۵۵۳ متر، مقصد بسیار جذابی برای توریست‌ها می‌باشد که سرگرمی‌های متنوعی را به گردشگران ارائه می‌دهد. دومین شهر بزرگ این استان، اتاوا، پایتخت کشور کانادا و مرکز فعالیت‌های سیاسی این کشور است.