کشور یونان

جغرافیا

یونان کشوری در جنوب اروپا  با مساحت ۱۳۱۹۵۷ کیلومتر مربع، نود و هفتمین کشور پهناور جهان و پانزدهمین کشور اتحادیه اروپايی بعد از فرانسه به لحاظ مساحت به شمار می آید.جمعیت این کشور باستانی حدود ۷/۱۰ میلیون (در سال ۲۰۱۸) می‌باشد. آتن پایتخت این کشور با جمعیتی بالغ بر ۷/۵۳ میلیون نفر، بزرگترین شهر این کشور می‌باشد.

کشور یونان از شمال غرب با آلبانی، از شمال با مقدونیه شمالی و بلغارستان و از شمال شرق با ترکیه مرز مشترک دارد. یونان به عنوان مهد تمدن غرب بشمار می‌آید و زادگاه دموکراسی، فلسفه و ادبیات غرب، علوم سیاسی و علوم پایه می‌باشد. همچنین شهر آتن زادگاه بازی‌های المپیک می‌باشد

 

 

اقتصاد و زندگی

یونان به عنوان دهمین کشور پیوسته به اتحادیه اروپا، در سال ۲۰۰۱ واحد پولی یورو را برگزید. یونان یک کشور پیشرفته با سطح بالای زندگی و از نظر ضریب توسعه انسانی از بالاترین سطح برخوردار است استانداردهای زندگی در این کشور بسیار بالاست درحالیکه میزان جرم و جنایت بسیار پایین است .ایمنی و ارامش از جمله مواردی هستند که مردم یونان به دنبال ان هستند.میانگین امید به زندگی در این کشور برای خانم ها ۸۲ سال و برای اقایان ۷۷ سال است

اقتصاد یونان در رده ۴۲ بزرگترین اقتصادهای دنیا قرار دارد و از این حیث در اتحادیه اروپا در جایگاه ۱۵ قرار گرفته است..

سهم اقتصاد این کشور بیشتر بر پایه بخش خدمات (۸۵%) صنعت (۱۲%) و کشاورزی(۰٫۳%) است.

به دلیل اینکه یونان جزو ۲۰مقصد برتر گردشگری جهان قرار دارد،یکی از مهم ترین صنعت های کشور یونان صنعت توریسم است و این کشور هفتمین کشور پربازدید اتحادیه اروپاو شانزدهمین در سطح جهان است.

این کشور همچنین با دارا بودن ۱۶٫۲ درصد از صنعت حمل و نقل تجاری دنیا بزرگترین صنعت دریایی جهان را دارا می باشد.

با وجود اینکه در سال ۲۰۱۰این کشور دچار بحران اقتصادی و بدهی به اتحادیه اروپا شد اما در ۲۰ آگوست ۲۰۱۸ با موفقیت نه تنها این بحران خاتمه یافت، بلکه اکنون یکی از بالاترین نرخ‌های رشد سرمایه‌گذاری و اقتصادی در اتحادیه را دارا می‌باشد و حتی اکنون کمیسیون اروپا باید بخشی از سیاست های مربوط به کشاورزی خود را معکوس و در اینده ای نزدیک ۲۸۰ میلیون یورو به دولت یونان باز گرداند.

تسریع  در روند بهبود مالی یونان باعث شده تا رفاه و هزینه های کار افزایش یابد و همچنین ادامه عضویت و تعهدات این کشور به منطقه یورو باعث بهبود مستمر در اندیشه سرمایه گذاران و توجه بیشتر این سرمایه گذاران به بازار یونان شده است.

میزان مهاجر پذیری کشور یونان درزمینه سرمایه گذاری ۱۱ درصد بیشتر شده است و این ارقام نشان دهنده ی این است که با کشوری رو به رشد مواجه هستیم  به همین دلیل یکی از محبوب ترین مقاصد توریستی و اقامتی برای ایرانیان و دیگر اعضایی خارج از حوزه شنگن میباشد

از جمله بهترین شهرهای این کشور جهت سرمایه‌گذاری می‌توان به آتن، هالکیدیکی، کورفو، کرت، دلفی، تسالونیکی و جزیره توریستی و فوق‌العاده زیبای میکونوس،شهر ساحلی و زیبای پیرئوس و شهر پاتراس که سومین شهر بزرگ یونان  که به عنوان مرکز تجاری یونان شناخته شده و توانسته اقتصاد خوبی برای یونان فراهم کند را اشاره کرد.

با توجه به اطلاعات سازمان جهانی، یونان دارای یکی ازبهترین سیستم های درمانی دنیا معرفی میشود.هزینه بیمه درمانی بسیار پایین بوده و دوسیستم بیمه خصوصی و بیمه دولتی موجود است

یونان سرزمین فلاسفه و تفکر، به عنوان دروازه ورودی اتحادیه اروپا و خواستگاه تاریخ دانان و علاقمندان به تاریخ بوده و هست . مردمان سنتی و خوش اخلاق و توریست و مهاجر پسند همیشه با دوستان خارجی خود بهترین رفتار را داشته و مهاجرین و توریست های این کشور به هیچ عنوان احساس غریبی و تنهایی را در این کشور تجربه نخواهند کرد

توپوگرافی خیره کننده کشور با امکانات تفریحی مانند شنا ، قایقرانی ، گشت و گذار، غواصی ، دوچرخه سواری، صخره نوردی، اسکی، گلف، اسپا  زندگی همراه با آرامش و لذتی بی وصف را در یونان پدیدار کرده است.

زندگی شبانه در یونان نیز خالی از لطف نیست، انواع کافه ها و رستوران ها، باشگاه های ورزشی و مراکز فرهنگی به زندگی شبانه در یونان جنب و جوشی خاص داده است. زیر ساخت های مدرن گردشگری در کنار برترین مناظر طبیعی در دنیا همواره برای ساکنین یونان آخر هفته های خوبی را رقم زده است. زندگی سالم و پر نشاط جزئی از فرهنگ و شیوه زندگی یونانیان است.

.

طبق اطلاعات سایت پاسپورت اندکس پاسپورت یونان در رده چهارم پاسپورت های جهان قراردارد و به شما امکان سفر به ۱۶۹کشور بدون نیاز به ویزا را می دهد.

کار دریونان

یونانی ها به طور معمول ۸ ساعت در پنج روز هفته کارمی کنند.ساعت کار بین ۸ صبح تا ۹ شب میباشد و یونانی ها به طور متوسط ۴۲ ساعت درهفته کار میکنند.

این کشور صنایع سنگین ندارد اما کشاورزی یونان بسیار توسعه یافته است .یونان در بین بزرگترین تولیدکنندگان روغن زیتون در جهان قراردارد.

مدارک موردنیاز برای پیدا کردن کار دریونان:

*کارت اقامت

*شماره مالیات

*شماره بیمه اجتماعی

* افتتاح حساب

میانگین میزان حقوق در کشور یونان سالانه ۳۳۸۸۳ و میانگین حقوق خالص ۱۳۹۴۹ یورو میباشد.میانگین حقوق کل سالانه در کشور یونان به شرح زیر میباشد

مدیر آی تی: ۴۶۹۳۸ یورو                                         مهندسی برق: ۲۲۰۰۰

معمار: ۳۳۸۶۴  یورو                                                مهندس: ۳۳۸۶۴یورو

وکیل: ۳۱۷۱۴ یورو                                                  مدیریت مهندسی: ۵۰۶۸۸یورو

کشوریونان در زمینه های زیر با کمبود نیروی ماهر مواجه بوده و شانس استخدام خارجی های تحصیل کرده و ماهر در رشته های زیر بالا میباشذ:

 • Business services
 • ICT opration
 • Development management
 • Administration managers
 • Cabinet markers
 • Sales and marketing

فرصت های سرمایه گذاری در یونان:

یونان کشوری قدرتمند در جنوب اروپا است و به دلیل موقعیت جغرافیایی و امکان دسترسی از راه دریا به افریقا و اسیا فرصت های بی نظیری جهت سرمایه گذاری و کسب و کارهای کوچک فراهم کرده است مانند:

تاسیس شرکت داروسازی،راهنمای گردشگران،احداث سردخانه،خرید کشتی . قایق،تاسیس خشکشویی یا شرکت های نظافتی،باشگاه ورزشی،راه اندازی فروشگاه انلاین، تاسیس رستوران وکافی شاپ، فناوری اطلاعات،تدارکات ، انرژی و…

قانون ۴۱۴۶ یونان مصوب سال ۲۰۱۳ به منظور ایجاد محیط تجاری مناسب برای سرمایه گذاری استراتژیک و خصوصی و به عنوان محرکی برای سرمایه گذاری  اولیه در یونان می باشد. این قانون با هدف نوسازی و بهبود چارچوب نهادی برای سرمایه گذاری خصوصی و خارجی، افزایش نقدینگی، تسریع در روند سرمایه گذاری و افزایش شفافیت برای سرمایه گذاران تصویب شده است.

این قانون تلاشی برای ارائه یک چارچوب سازمانی کارآمد برای همه سرمایه گذاران و سرعت فرآیند تصویب برای پروژه های سرمایه گذاری  مورد انتظار بوده است . این قانون باعث تشکیل  یک اداره کل سرمایه گذاری خصوصی در وزارت اقتصاد یونان شد که سرمایه گذاری های مورد نیاز را مشخص و به عنوان یک فرایند استراتژیک در راستای ایجاد سرمایه لازم اعلام و بررسی می کند.

این قانون به مواردی همچون معافیت های مالیاتی و ایجاد سایر انگیزه های  مختلف برای سرمایه گذاران نیز رسیدگی می کند . این قانون بیشتر به عنوان مرجعی برای صدور مجوزه های لازم  و ایجاد یک سرویس واحد برای سرعت بخشیدن و تسهیل در سرمایه گذاری خارجی است

بر اساس  این قانون دولت برنامه های زیادی برای جذب سرمایه گذاری در بخش های مختلف صنعتی دارد.  در این قانون به سرمایه گذاری در حوزه های صنعتی مختلفی تاکید شده است مانند: هیدرولیک، گردشگری، املاک و مستغلات، مشارکت های در بخش خصوصی عمومی، سرمایه گذاری های استراتژیک و خصوصی سازی، انرژی(خطوط لوله و اکتشافات هیدروکربن)  و…

تحصیل در یونان

کشور یونان سابقه ای طولانی در تاریخ،فرهنگ و فلسفه دارد بطوریکه اولین دانشگاه جهان در یونان تاسیس شده و بالاترین ارزش اموزشی جهان به عنوان اولین نهاد دانشگاهی معتبر متعلق به کشور یونان است

آموزش و پرورش به عنوان ارزشمندترین دارایی برای پیشرفت در یونان به رسمیت شناخته می شود و بسیاری از دانشجویان یونان به راحتی می توانند در بهترین دانشگاه های یونان و خارج از یونان در رشته های مختلفی همچون پزشکی ، علوم مختلف ، فن آوری های جدید ، اقتصاد ، حقوق و … تحصیل نمایند. سرمایه های فکری یونان همین دانشجویان و دانش آموزان موفق هستند که به عنوان یک دارایی ملی قوی شناخته می شوند.

در سال های اخیر یونان با برنامه ریزی های زیاد توانسته طیف زیادی از گزینه های آموزش بین المللی را برای مهاجران و علاقمندان به ادامه تحصیل در این کشور فراهم نماید و این رشته ها را در انواع دانشکده ها و دانشگاه های بین المللی به این افراد پیشکش کند. تدریس در دانشگاه های یونان به زبان یونانی، انگلیسی و فرانسوی و آلمانی هم انجام می شود. بسیاری از مدارس متوسطه این کشور مدارک دیپلم بین المللی و اغلب دانشگاه های یونان مدرک لیسانس و فوق لیسانس بین المللی برای فارغ التحصیلان خود با اعتبار بالا صادر می کنند. دانشگاه های بین المللی یونان برای دانشجویان خود برنامه های آموزشی متنوع و منحصر به فردی دارند.

تحصیل در اغلب رشته‌ها و مقاطع کشور یونان برای شهروندان  این کشور رایگان می‌باشد و دروس به دو زبان یونانی و انگلیسی تدریس می‌شود.

یونان دارای ۲۲ دانشگاه دولتی و ۱۵ موسسه تکنولوژی آموزشی (تحصیل آکادمیک متمرکز بر مهارت‌های علمی و شغلی در زمینه‌های تکنولوژی، پزشکی، وکالت مهندسی معماری علوم پایه کشاورزی، مدیریت، طراحی و هنر) در میباشد

برای دانشجویان خارجی درصورت نیاز در دانشگاه های یونان دوره های یکساله آموزش زبان یونانی برگزار میگردد و دانشجو موظف به پرداخت مبلغی معادل ۱۵۰۰یورو برای هر دوره میباشد.

همه ی دانشجویان دانشگاه از زمانیکه بعنوان دانشجو در دانشگاه ثبت نام می نمایند از بیمه درمانی دولتی برخوردارند و با کارت دانشجویی در هنگام تحصیل در مقاطع لیسانس و فوق لیسانس برای حمل ونقل،بلیط،تئاتر، سینما موزه و گالری و برخی خدمات تخفیف دریافت میکنند.همچنین امکان استفاده از وام برای دانشجویان در هر سه مقطع موجود است..

از بهترین دانشگاه‌های یونان می‌توان به موارد زیر را نام برد:

 • دانشگاه ملی- صنعتی آتن
 • دانشگاه ارسطو تسالونیکی یونان
 • دانشگاه کرت
 •  دانشگاه پاتراس

تحصیل دریونان در تمامی مقاطع رایگان است البته در برخی از رشته های فوق لیسانس در برخی از رشته ها در دانشگاه های خصوصیدانشجو موظف به پرداخت شهریه است

هزینه زندگی دانشجو در یونان۷۵۰ یورو در ماه است. با این حال بسیاری از مشاغل برای دانشجویان خارجی که مایل به کار و اشتغال هستند تقریبا در همه جای یونان در شهر ها،حومه ها و حتی جزایر یونان یافت می شود.

 

حمل و نقل در یونان:

سفر به اطراف یونان به دلیل شبکه حمل و نقل جامع این کشور به راحتی امکان پذیر است.

اتوبوس ها برای حرکت به همه جای این کشور آماده هستند و حتی کوچکترین روستا ها را پوشش می دهند.همچنین بسیاری از کشتی ها به منظور حمل و نقل مسافرین در دریای آدریاتیک و دریای اژه تدارک دیده شده اند که سفر به جزایر یونان را ساده می کنند . به غیر از این خطوط برای دسترسی سریع به هر منطقه از این کشور می توانید از شبکه هوایی گسترده و داخلی این کشور هم بهره ببرید. 

در یونان ۱۵ فرودگاه بین المللی قرار دارد که از آنها برای پروازهای بین المللی و داخلی استفاده می شود. فرودگاه بین المللی آتن به نام الفتریوس ونیزلوس اصلی ترین فرودگاه یونان است.

اکثر پروازهای آتن توسط شرکت هواپیمایی المپیک اداره می شود. در این کشور چهار خط هوایی اصلی وجود دارد. علاوه بر شرکت هواپیمایی المپیک شرکت های مهم دیگر ارائه دهنده خدمات پرواز های یونان عبارتند از: اژه، اسکای اکسپرس، آتن ایر وی.

زبان یونان

با بیش از ۳۴۰۰ سال سابقه زبان یونانی به شدت بر تمام زبان های غربی تاثیر گداشته است .انگلیسی هم ازاین قاعده مستثنا نیست به طوری که ۱۲درصد از کل کلمات انگلیسی از زبان ییونانی مشتق شده است.

یونانی ها در بین کشور های اتحادیه اروپا بیشترین تمایل را به صحبت کردن به زبان دوم دارند. انگلیسی دومین زبان رسمی در کشور یونان است که بسیاری از مردم این کشور کاملا به آن مسلط هستند و اغلب زبان تجاری بسیاری از شرکت ها بخصوص شرکت های خارجی در یونان را زبان انگلیسی تشکیل می دهد به غیر از زبان انگلیسی در یونان افراد زیادی هستند که با زبان های دیگر صحبت می کنند که یا اروپایی است و یا غیر اروپایی.

جاذبه های یونان

گالری ملی هنر، باغ ملی آتن، موزه آکروپلیس, معبد هفستوس، سواحل آتن، استادیوم پاناتینائیکو، معبد زئوس المپی، موزه ملی باستان شناسی، کرامیکوس، میدان سینتاگما، آگورای باستانی آتن، آکروپلیس، پارتنون، ارختیوم

اخذ اقامت در یونان

اخذ اقامت در یونان به دو روش اثبات تمکن مالی و خرید ملک  بدون نیاز به حضور متقاضی در این کشور امکان‌پذیر می‌باشد.

 

تمکن مالی (ماهیانه ۲۰۰۰ یورو)

با توجه به این نکته که یونان سالیانه بین ۸ تا ۱۰ میلیون توریست دارد, سیاست این کشور بر این است که کیفیت توریست های کشور را بالا برده و از طریق قانون اقامت از طریق تمکن مالی به افراد با تمکن مالی بالا، اجازه اقامت داده تا به موجب این سیاست رشد اقتصادی این کشور توسعه یابد.

این پروسه  در عرض ۳ ماه انجام پدیر میباشد و اقامت ابتدا ۲ ساله و سپس در بازه های ۳ ساله قابل تمدید برای متقاضی، همسر و فرزندان زیر۱۸ سال میباشد و پس از گذشت چند سال قابل تبدیل به اقامت دائم میباشد

 

پروسه تمکن مالی

*مشاوره تخصصی

*عقد قرارداد

*اخذ ویزای توریستی تایپ C

*ورود به یونان، افتتاح حساب و دریافت کد مالیاتی

*اخذ ویزای تایپ D و حضور در اداره مهاجرت

*دریافت کارت اقامت

 

سرمایه گذاری (خرید ملک به ارزش ۲۵۰۰۰۰یورو)

یونان بدون تردید یکی از زیباترین کشور های دنیا است ، کشور که با داشتن بیش از ۱۴۰۰ جزیره منحصر به فرد  که کم جمعیت و ارامش بخش هستند و با دارا بودن بیش از ۱۵۰۰۰ کیلومتر خطوط ساحلی خیره کننده رنگی  با آب های شفاف و داشتن عنوان برترین سواحل دنیا بدون اغراق  بهشتی کشف نشده برای تمامی مردم دنیا برای مهاجرت و خرید ملک و مستغلات و داشتن یک زندگی رویایی و در سطح اول اتحادیه اروپا می باشد

قوانین و مقررات حاکم بر املاک و مستغلات یونان بر گرفته شده از قوانین محکم و دقیق آلمان می باشد. برای این منظور شما باید قرارداد خرید و فروش داشته باشید، هزینه ثبت زمین را پرداخت نمایید و مستندات لازم را نیز ثبت و مالیات های مربوطه را پرداخت نمایید. درست همانند قانون آلمان  در یونان هم پس از عقد قرارداد و پرداخت هزینه های لازم زمینی به نام شما خواهد شد و هیچ محدودیتی از این حیث وجود ندارد در این میان مالیاتی هم تحت عنوان مالیات انتقال زمین وجود دارد که به عنوان پیش شرط نقل و انتقالات ملک شناخته می شود و معمولا این کار باید توسط وکیل انجام شده و بر عهده خریدار می باشد…

در این پروسه با خرید ملک به ارزش حداقل ۲۵۰۰۰۰یورو اقامت ابتدا ۵ ساله و بعد از ان منجر به اخذ پاسپورت یونان برای متقاضی، همسر،فرزندان زیر۲۱سال، والدین متقاضی و والدین همسر میباشد

 

پروسه سرمایه گذاری

*مشاوره تخصصی

*عقد قرارداد

*ورود به یونان جهت افتتاح حساب،خرید ملک و دریافت کد مالیلتی

*حضور در اداره مهاجرت و دریافت کارت اقامت در عرض ۱ ماه

قیمت املاک فعلی در یونان در مقایسه با برخی از کشور های اروپایی دیگر نسبتا پایین است و یونان را برای سرمایه گذاری بسیار جذاب میکند و.شما ممیتوانید ملک خود را در هر قسمت از یونان خریداری کنید

 

مزایای اخذ اقامت یونان

 • حق سفر بدون محدویت زمانی در تمام نواحی شنگن بدون نیاز به ویزا
 • امکان زندگی ، تحصیل و کسب و کار در کلیه کشور های عضو شنگن
 • حق تمدید سالانه مجوز اقامت
 • سهولت در تمدید اقامت
 • عدم نیاز به حضور فیزیکی در کشور یونان
 • عدم نیاز به مدرک زبان
 • حق ورود و خروج بدون محدودیت به کشور یونان
 • حق راه اندازی کسب و کار آزادانه
 • حق تحصیل فرزندان در تمام نواحی حوزه شنگن
 • امکان افتتاح حساب بانکی در کشورهای اروپایی با کارت اقامت یونان
 • امکان استفاده از خدمات محلی و منطقه ای برای تجارت
 • استفاده از غذاهای سالم و مغزی با قیمت های مناسب
 • هزینه های زندگی به نسبت پایین. حدود ۲۵ تا ۵۰ درصد پایین تر از کشور های شمال اروپا و امریکای شمالی
 • شرایط راحت و آسان برای سرمایه گذرای