ویزای بلند مدت اسپانیا

اگر قصد ماندن در اسپانیا جهت کار، تحصیل و یا اهداف دیگر بیش از ۹۰ روز دارید باید درخواست ویزای بلند مدت بدهید. شرایط و جزییات انواع ویزاها متفاوت است اما تقریبا در تمامی موارد در مـدت زمان کمتر از ۳۰ روز پس از ورود باید درخواست کارت اقامت کنید.

اقامت دائم اسپانیا

بـعد از پنج سال اقامت در اسپانیا می توان برای اقامت دائم اسپانیا اقدام نمود. اقامت دائم به شما اجازه ماندن در اسپانیا بدون محدودیت، کار، تحصیل و یا هر فعالیت دیگر، برابر با حقوق یک تبعه اسپانیایی را می دهد.

 

تابعیت اسپانیا

پس از آن که بـرای مدت خاصـی اقـامت اسپانیا را داشته باشید مـی توانید برای اخذ تابعیت و پـاسپورت اسپانیایی اقدام کنید. به طـور عادی باید ده سال اقامت اسپانیا را داشته باشید  جهت اخذ تابعیت، فرد باید بیش از ۱۸ سال سن داشته باشد و در صورتیکه قیم قانونی و یا والدین فرد قصد درخواست اخـذ تابعیت برای فرد را دارند، در این صورت سن فرد باید بیش از ۱۴ سال باشد.

 

شماره نیه اسپانیایی چیست؟

شماره نیه به عنوان شماره شناسایی خارجی ها در اسپانیا استفاده می شود. بنا به وب سایت رسمی وزارت کشور اسپانیا خارجی هایی که بنا به دلایل اقتصادی، اجتماعی و یا حرفه ای در اسپانیا ساکن هستند، جهت شناسایی بهتر در سیستم اداری اسپانیا، شماره شناسایی ملی دریافت میکنند. شماره نیه به عنوان شماره ملی بر روی تمامی مدارکی که به نام فرد خارجی صادر می شود استفاده می گردد و به عنوان جایگزینی برای شماره پاسپورت می باشد.

 

 

تفاوت شماره NIE  و TIE  :

NIE یک شماره شناسایی است که به افراد خارجی داده می شود و در امور ادااری و اقتصادی اسپانیا کاربرد دارد.مثلا اگر بخواهید در اسپانیا ملکی بخرید یا کار کنید بهاین شماره نیاز دارید.

TIE کارت شناسایی مخصوص افراد خارجی است که با ویزا یا مجوز اقامت وارد اسپانیا شده اند.اگر این افراد بیش از شش ماه در اسپانیا بمانند موظف هستند درخواست اخذ TIE نمایند.

به طور کلی در شرایط زیر نیاز به داشتن NIE دارید:

*خرید یا فروش ملک

*افتتاح حساب بانکی

*پرداخت مالیات

*به ارث بردن دارایی در اسپانیا

*درخواست وام

*و بطور کلی تر شما در اسپانیا با هرنهادی که قصد انجام معامله داشته باشید نیاز به NIE دارید.

 

شماره نیه را به دو صورت میتوان دریافت کرد:

اداره مهاجرت: پس از دریافت ویزای اقامتی  و ورود به اسپانیا با مراجعه به اداره مهاجرت و اداره پلیس میتوان شماره نیه را دریافت نمود.

سفارت اسپانیا:  در مواردی با مراجعه به سفارت اسپانیا در تهران میتوان شماره نیه دریافت کرد.
برای دریافت شماره نیه فرد باید بصورت حضوری مراجعه نماید. وکیل قانونی تنها در صورت داشتن اصل وکالت نامه میتواند شماره نیه را دریافت کند.

شماره نیه برای انجام فعالیت های زیر در اسپانیا ضروری است:
پرداخت مالیات
استخدام و شروع به کار
ثبت شرکت
خرید و فروش خودرو
خرید و فروش ملک
دیگر اقدامات اقتصادی

 

اگر برای اقامت اسپانیا درخواست داده اید، شماره نیه را بصورت اتوماتیک دریافت خواهید کرد و نیازی به درخواست جداگانه نیه ندارید.
داشتن شماره نیه به شما حق کار نمی دهد. جهت دریافت حق کار باید حتما اقامت با حق کار داشته باشید در حالیکه به فرد دارای تمام انواع اقامت اعم از اقامت دانشجویی و اقامت تمکن شماره نیه اختصاص داده خواهد شد. اگر اقامت تمکن و یا اقامت دانشجویی دارید و قصد انجام فعالیت اقتصادی در اسپانیا دارید لازم است نوع اقامت خود را تغییر دهید.

 

قوانین بیمه تامین اجتماعی در زمینه استخدام:

یکی از وظایف کارفرما در زمان استخدام پرداخت هزینه بیمه تامین اجتماعی کارگر است. طبق قانون ۲۸٫۳ درصد دریافتی کارگر باید جهت تامین اجتماعی صرف شود که از آن تنها ۴٫۷ درصد را کارگر پرداخت میکند و باقی را کارفرما می پردازد.
مطابق قانون پس از استخدام یک نفر باید مراتب را در زمان ده روز به اداره کار اطلاع دهد. برای اینکار باید کپی و اصل قرارداد و مدرک شناسایی کارگر را ارائه نمایید..

قانون کار در اسپانیا در سالهای اخیر اصلاح شده است و بطور کلی به نفع کارگر است.  در این قانون کارگر دارای حقوق گسترده ای است و برای دوازده ماه کارحقوق معادل ۱۴ ماه دریافت میکند. همچنین قانون کار اسپانیا بطور کلی از قرارداد ثابت حمایت میکند و قرارداد جهت استخدام های موقتی تنها در موارد خاص مجاز شمرده شده است.