در رابطه با قبرس :

قِبرِس : به یونانی: Κύπρο  با نام رسمی جمهوری قبرس کشوری جزیره‌ای است، در شرق دریای مدیترانه که پایتخت آن نیکوزیا است.

قسمتی از شمال این جزیره قبرس شمالی بخش ترک‌نشین دارای ساکنان مسلمان و ترک‌زبان قبرسی می باشد و بخش جنوبی (اروپایی) این جزیره عموماً قبرسی یونانی‌نشین هستند.

در قبرس هردو زبان یونانی و زبان ترکی زبان‌های رسمی هستند. یونانی‌ها مسیحی ارتودوکس و ترک‌های قبرس مسلمان هستند.

جزیره قبرس بعد از جزیره ساردنی و سیسیل سومین جزیره بزرگ در دریای مدیترانه‌است و جمهوری قبرس از اعضای اتحادیه اروپا می‌باشد.

قبرس از نقاط گردشگرپذیر مدیترانه‌است و در ۱ ژانویه ۲۰۰۸ به حوزه یورو پیوست.

جمعیت کل جزیره یک میلیون و صد هزار نفر است و جمعیت جمهوری قبرس بدون احتساب قبرس شمالی ۶۲۰ هزار نفر است. ۵۷ درصد مردم این جزیره یونانی و ۴۳ درصد نیز از ترکان قبرس هستند.

نام قبرس به دلیل صادرات مس فراوان در گذشته‌های دور برگرفته از کلمه کوپروس (مس) می‌باشد.

در جزیره قبرس دو رشته‌کوه اصلی خودنمایی می‌کنند، کوهستان ترودوس و کوهستان کوچکتر کیرنیا.

دشت مرکزی میان این رشته‌کوه، مسائوریا نام دارد. این دشت توسط رودخانه پدیه‌ئوس آبیاری می‌شود که طولانی‌تر رود جزیره نیز هست.

کوه‌های ترودوس بیشتر مناطق جنوب و غربی قبرس را دربر می‌گیرند و کمابیش نیمی از جزیره در اختیار این کوهستان است.

بلندترین نقطه در قبرس کوه الیمپوس است که در مرکز کوهستان ترودوس واقع شده و ۱۹۵۲ متر ارتفاع دارد.

کوهستان کم‌پهناتر کیرنیا که در امتداد کرانه‌های شمالی جزیره قرار گرفته به نسبت ترودوس مساحت بسیار کمتری را اشغال کرده و بلندی‌های آن نیز کم‌ارتفاع‌ترند. بلندترین نقطه کیرنیا ۱۰۲۴ متر بالاتر از سطح دریا است.

قبرسی‌های یونان در بخش جنوبی و قبرسی‌های ترکیه در بخش شمالی قبرس قرار دارند که با مرزی به نام «خط سبز» تفکیک شده‌اند که تا نیکوزیا : لفگوشا کشیده می‌شود؛ و پایتخت قبرس شمالی و جنوبی را به دو بخش تقسیم می‌کند. در حال حاضر پنج تقاطع مرزی وجود دارد که ۲۴ ساعته برای عبور و مرور شهروندان باز است.

جمهوری قبرس به شش استان تقسیم شده‌است. نام این استان‌ها فاماگوستا، گیرنه، لارناکا، لیماسول، نیکوزیا، و پافوس است.

جزیره قبرس در پی اختلاف بین آتن و آنکارا در سال ۱۹۷۴ و پس از درگیری‌های نظامی بین دو کشور به دو بخش ترک‌نشین (شمالی) و یونانی‌نشین (جنوبی) تجزیه شد. بخش جنوبی و یونانی‌نشین قبرس به عنوان یک کشور مستقل توسط سازمان ملل متحد به رسمیت شناخته می‌شود و عضو اتحادیه اروپا است، ولی بخش شمالی (ترک‌نشین) جزیره قبرس فقط توسط ترکیه به عنوان یک کشور به رسمیت شناخته شده‌است.

اقتصاد جزیره قبرس از آغاز استقلال مبتنی بر نظام بازار آزاد بوده‌است. صادرات عمدهٔ قبرس شامل: محصولات کشاورزی : گندم. جو. سیب زمینی. و مرکبات. میوه‌های مختلف . تنباکو. محصولات صنعتی.  انواع پوشاک. کفش و صنایع دستی بوده‌است. واردات عمده نیز شامل: مواد خوراکی. دام زنده. نفت و فراورده‌های شیمیایی می‌باشد.

قبرس در سال ۲۰۱۳ قوانین خود در رابطه با دریافت تابعیت را تغییر داد. طبق این قوانین جدید، متقاضیان لازم نیست ثابت کنند که به زبان محلی سخن می‌گویند یا برای زمانی طولانی در این جزیره ساکن بوده‌اند. یک سرمایه‌گذاری مسکن دو میلیون یورویی یا دو و نیم میلیون یورویی در حوزه شرکت‌ها یا اوراق قرضه دولتی کفایت می‌کند.

قبرس شمالی : با نام رسمی جمهوری ترک قبرس شمالی ناحیه تحت تسلط ترک‌ها در شمال قبرس است. پایتخت این ناحیه نیز به مانند کشور قبرس میان ترک‌ها و یونانی‌ها تقسیم شده و شمال شهر نیکوزیا به نام نیکوزیای شمالی با جمعیتی ۵۰٬۰۰۰ نفر مرکز قبرس شمالی می‌باشد.

 

 

پرچم قبرس شمالی  :

واحد پول قبرس شمالی : لیره ترکیه

جمعیت : حدود ۳۰۰ هزار نفر

زبان رسمی : ترکی

اکثریت قاطع مردم بخش قبرس شمالی را مسلمانان سنی مذهب با ترکیب جمعیتی ۹۸٫۷۱٪-۹۹٪ تشکیل می‌دهند- اقلیتی از مسیحیان ارتودوکس و مسیحیان پیرو کلیسای مارونی نیز در این بخش زندگی می‌کنند.

ورزش‌های رزمی کوراش، آیکیدو، کاراته و تکواندو از ورزش‌های محبوب در میان مردم است.

 

 

آشنایی با کشور قبرس و شهرهای مهم آن

برخی از مهم‌ترین شهرهای قبرس عبارتند از:

 • نیکوزیا (پایتخت قبرس)
 • لارناکا
 • لیماسول
 • پافوس در این شهر، فستیوالی فرهنگی با نام آفرودیت برگزار می‌شود.
 • کایرنیا

براساس باوری افسانه‌ای، زادگاه آفرودیت (Aphrodite) یا همان خدای عشق و زیبایی، قبرس است. این باور افسانه‌ای یکی از دلایل شهرت این کشور است.

 

آب‌وهوای قبرس

قبرس آب‌وهوایی مدیترانه‌ای با تابستان‌هایی طولانی، گرم و خشک (از ماه می تا اکتبر) و زمستان‌هایی معتدل همراه باران (از دسامبر تا فوریه) است.

متوسط دمای روز در تابستان از ۲۱ تا ۳۴ درجه سانتی‌گراد بوده که البته این دما در تابستان‌های بسیار گرم به ۴۰ درجه سانتی‌گراد نیز می‌رسد. همچنین دمای هوا در این کشور در ماه‌های خنک‌تر سال بین ۷ تا ۱۵ درجه سانتی‌گراد است.

زبان مردم قبرس

مردم قبرس افرادی بسیار تحصیل‌کرده و اکثراً به چند زبان مسلط هستند. زبان‌های رسمی قبرس، یونانی و ترکی است اما انگلیسی نیز در سطح گسترده‌ای در این کشور صحبت و به عنوان زبان تجارت بین‌المللی در نظر گرفته می‌شود. آلمانی، فرانسوی و روسی نیز از جمله زبان‌های دیگری هستند که در امور بازرگانی مورد استفاده قرار می‌گیرند. با وجود کاربرد گسترده زبان انگلیسی، برای کار کردن در قبرس، افراد باید زبان یونانی را یاد بگیرند.

در حقیقت، با وجود اینکه اکثر مردم قبرس می‌توانند به زبان انگلیسی صحبت کنند ولی زبان اول در قبرس یونانی است. افرادی که در این کشور زندگی کرده‌اند به خوبی می‌دانند که حدود ۹۵ درصد مردم قبرس به طور کامل به این زبان مسلط هستند و بیشتر فعالیت‌های تجاری آنها از طریق زبان انگلیسی انجام می‌شود. زبان نوشته‌شده بر روی تابلو‌های راهنمایی و رانندگی و منوی رستوران‌ها نیز به هردو زبان انگلیسی و یونانی است.

سیستم دولتی قبرس

سیستم دولتی قبرس، ریاست جمهوری بوده و مانند تمامی کشورهای مشابه، رئیس جمهور به عنوان رئیس (مدیر) کشور و دولت است. قدرت مطلق در این کشور دولت بوده و قدرت قانونی نیز بر عهده دولت و مجلس است.

 

آشنایی با کشور قبرس و سیستم آموزشی آن

سیستم آموزشی قبرس به چند بخش تقسیم می‌شود که عبارتند از: پیش‌دبستانی (از سن ۳ تا ۶ سال)، ابتدایی (از سن ۶ تا ۱۲ سال)، متوسطه (از سن ۱۲ تا ۱۸ سال) و آموزش عالی (۱۸ سال به بالا).

تحصیلات تمام‌وقت برای همه کودکان ۵ تا ۱۵ ساله در این کشور الزامی است.

همچنین کیفیت بالای آموزش و شهریه نسبتاً پایین دانشگاه‌ها، قبرس را به کشوری مناسب برای ادامه تحصیل تبدیل کرده است.

 

گروههای دانشگاههای قبرس شمالی  :

گروه‌های دانشگاهی در قبرس به ۳ دسته، دانشگاه‌های مربوط به خارجی‌ها و دانشگاه‌هایی مخصوص قبرس‌ها و کالج تقسیم می‌شود. تحصیل در دورهٔ کارشناسی، شامل دوره‌ای ۴ساله که برای اخذ پذیرش در این دوره می‌باید مدرک ۱۲ سالهٔ دیپلم را اخذ کرده باشید، و همچنین دارای مدرک زبان آیلتس ۵٫۵ تا ۶ باشید، طول دورهٔ کارشناسی (لیسانس) ۳ تا ۴ سال است که شامل انواع رشته‌ای پایه و تخصصی می‌باشد.

مدت زمان تحصیل در دورهٔ کارشناسی ارشد (فوق لیسانس) ۱ تا ۲ ساله است، و منوط به ارائهٔ پایان‌نامه و دفاع از آن می‌باشد.

داشتن مدرک آیلتس ۶ و پرداخت هزینه‌ای حدود ۳٬۰۰۰ تا ۱۳٬۰۰۰ یورو از شرایط گذران طول دورهٔ دکتری (phd) است که این دوره به مدت ۳ تا ۵ ساله است، که البته تحویل پایان‌نامه و دفاع و قبولی پایان‌نامه از شرایط اخذ مدرک و قبولی در این مقطع است.

بهترین دانشگاه‌های این کشور بر اساس رتبه‌بندی جهانی سال ۲۰۲۰ و همچنین دانشگاه‌های مورد تأیید وزارت علوم عبارتند از  :

 • دانشگاه فناوری قبرس (Cyprus University of Technology) با قرار گرفتن در جایگاه ۳۵۰-۳۰۱ توانست همانند سال قبل عنوان برترین دانشگاه قبرس را بدست آورد. دانشگاه فناوری قبرس یکی از دانشگاه‌های جوان و دولتی این کشور است که در سال ۲۰۰۴ در شهر لیماسول در ساحل جنوبی این کشور تأسیس شد. یکی از اهداف عمده تأسیس این دانشگاه، جبران کم‌وکاست‌های موجود در سیستم آموزشی قبرس بود.
 • دانشگاه قبرس (University of Cyprus) یکی دیگر از برترین دانشگاه های قبرس ۲۰۲۱ است که در جدید‌ترین رتبه‌بندی تایمز در جایگاه ۵۰۱ – ۶۰۰ قرار دارد. این دانشگاه در سال ۱۹۸۹ توسط جمهوری قبرس تأسیس شده و در حال حاضر یکی از دانشگاه‌های دولتی و تحقیق محور این کشور به شمار می‌رود.
 • دانشگاه نیکوزیا (University of Nicosia) با قرار گرفتن در جایگاه ۸۰۱-۱۰۰۰ موفق شد عنوان سومین دانشگاه برتر قبرس را از آن خود کند. دانشگاه نیکوزیا واقع در شهر نیکوزیا (پایتخت قبرس) بوده و به عنوان بزرگترین دانشگاه این کشور شناخته می‌شود.

 

مشاغل مورد نیاز در آن

اگر در فکر رفتن به قبرس برای زندگی هستید، بهتر است ضمن آشنایی با کشور قبرس، از مشاغل مورد نیاز در این کشور نیز آگاه شوید. برخی از این مشاغل عبارتند از:

پرستار و ماما

حسابدار

مهندس

دندانپزشک

داروساز

معلم زبان (زبان دوم)

درآمد در قبرس بسته به شغل افراد تفاوت دارد اما به طور متوسط برابر ۳۴۳۲ یورو در ماه است. همچنین حداقل درآمد در قبرس برای کارمندان بدون سابقه کار برابر ۸۷۰ یورو در ماه و برای کارمندان دارای ۶ ماه سابقه کار برابر ۹۲۴ یورو در ماه است.

 

خدمات درمانی در قبرس

استاندارد بیمارستان‌ها و خدمات درمانی و پزشکی در قبرس مانند دیگر کشورهای اروپایی بسیار بالا است. بیشتر پزشکان در این کشور، مدرک خود را از انگلستان یا آمریکا دریافت کرده‌اند؛ بنابراین ارتباط برقرار کردن با پزشکان این کشور به زبان انگلیسی به آسانی امکان پذیر است.

 

هزینه زندگی در قبرس

هزینه زندگی در قبرس از شهری به شهری دیگر متفاوت است اما این هزینه به طور متوسط برای دانشجویان بین‌المللی برابر ۶۵۰-۳۰۰ یورو در ماه است.

 

هزینه تحصیل در قبرس

متوسط شهریه برای دانشجویان بین‌المللی در دانشگاه‌های قبرس در مقطع کارشناسی کمتر از ۳۵۰۰ یورو (سالانه) است. البته این شهریه بسته به رشته و مقطع تحصیلی متفاوت است. برای نمونه دانشجویان داروسازی تقریباً ۷۰۰۰ یورو در سال پرداخت می‌کنند. هزینه تحصیل برای دانشجویان مقطع کارشناسی ارشد و دکتری بین ۲۰۰۰ تا ۲۵۰۰ یورو و باز هم به رشته تحصیلی بستگی دارد.

 

نوع حکومت و ساختار سیاسی: جمهوری

زبان‌های رسمی: ترکی قبرسی

زبان‌های رایج: انگلیسی و آلمانی

واحد پول: لیر ترکیه هر لیر ترکیه ۰.۱۸ دلار آمریکا

تعداد کشورهای بدون نیاز به ویزا: ۱۵۷

 

کشور قبرس شمالی سومین جزیره بزرگ دریای مدیترانه محسوب می شود. این کشور تحت تسلط ترک ها بوده و در بخش شمال جزیره قبرس قرار دارد.این بخش در نقشه مانند یک گیتار است. نیکوزیا پایتخت کشور قبرس شمالی محسوب می شود و در مرکز جزیره قرار دارد. اگر شما صاحب مشاغل مالی و یا شغلی که به توریستی و گردشگری نزدیک است، هستید مهاجرت به کشور قبرس شمالی برای شما بی نظیر است. افرادی که معامله کنندگان ارز هستند به طور کلی در این کشور به رشد بالایی دست می یابند. پینت بال در این کشور به طور کلی بین ۳۰ الی ۳۵ لیر هزینه برای هر نفر در بر دارد. به طور کلی هزینه ای که برای خرید ملک در کشور قبرس شمالی در نظر گرفته می شود به میزان ۳۰ درصد در ابتدا اخذ می شود. دریافت گواهینامه رانندگی در کشور قبرس شمالی برای دانشجویان ایرانی در این کشور بسیار آسان است.

 

 • شهر نیکوزیا پایتخت کشور قبرس شمالی است و در حدود ۷۳۰۰۰ نفر جمعیت دارد. در این شهر ساختمان‌های اداری زیادی دیده می‌شود. البته این شهر پایتخت دو تکه شده در دنیا لقب گرفته است که توسط یه نوار سبز رنگ از هم جدا شده است. اغلب افرادی که مهاجرت به کشور قبرس شمالی را انتخاب کرده‌اند این شهر را گزینه خوبی می‌دانند. در کشور قبرس شمالی مراکز خرید و دیدنی‌های بسیار زیادی دیده می‌شود. این شهر دارای رستوران‌های بسیار جذابی است.
 • شهر گیرنه از دیگر شهرهای بسیار مهم در کشور قبرس شمالی است که دارای مناظر طبیعی بسیار زیادیی است که توأم با دریا و کوه است. این شهر دارای مکان‌های تاریخی و طبیعی بسیار جذابی است. این شهر زیستگاه و محل اسکان انسان‌ها در دوره حجر بوده است.
 • شهر لاراناکا بر روی شهر باستانی کیتون بنا شده است و یکی از شهرهای بسیار زیبا در کشور قبرس شمالی محسوب می‌شود غذاهای لذیذ این شهر شهرت زیادی دارد. این کشور دارای ورزش‌های مخصوص ۴ فصل است. اقتصاد شهر لاراناکاارزش بسیار زیادی دارد.
 • شهر لیماسول یکی از مهمترین شهرهای کشور قبرس شمالی محسوب می‌شود. این شهر بزرگترین و پرجمیعت‌ترین شهر در کشور قبرس شمالی است. این شهر دارای فضایی شلوغ است به طوری که دارای بقایای تاریخی زیادی است. کسب و کار در این شهر بسیار ارزشمند است.
 • شهر آیاناپا در بخش شرق کشور قبرس شمالی قرار دارد و شهری محبوب سنین جوان است. این شهر دارای سواحل فیروزه‌ای رنگ فراموش نشدنی به همراه شن‌های طلایی رنگ است. از دیگر دیدنی‌های آن پارک آبی آفرودیت، ساحل نیسی، غار طبیعی دریایی و … است
 • شهر پافوس که در غرب کشور قبرس شمالی قرار دارد برای افرادی خوب است که با هدف گشت و گذار وارد کشور قبرس شمالی می‌شوند این شهر توریستی است و یکی از تفرجگاه‌های بسیار مشهور محسوب می‌شود. تاریخ کشور قبرس شمالی بسیار کهن است و هر یک از شهرهای کشور قبرس شمالی بسیار دیدنی و خاص هستند. رستوران و امکانات تفریحی این شهر بسیار ارزشمند است.
 • شهر پولیس یک شهر کوچک ساحلی در کشور قبرس شمالی محسوب می‌شود که در بخش شمال غربی این کشور قرار دارد. این شهر دارای خلیج‌هایی وسیع با آب‌های آبی رنگ است. کوه‌هایی که در این شهر دیده می‌شود همگی دارای لایه‌های نازک رنگی است. در این شهر افراد یک زندگی بسیار راحت خواهند داشت.
 • فاماگوستا ، کایرینا، مورفو و لفکا از دیگر شهرهای دیدنی و خاص در کشور قبرس شمالی محسوب می‌شوند.

 

مهاجرت ایرانیان به قبرس شمالی

مهاجرت ایرانیان به کشور قبرس شمالی در سال‌های اخیر بیشتر از قبل شده است به طوری که در ابتدا ایرانیان این کشور را گزینه خوبی برای زندگی نمی‌دانستند اما امروزه یک گزینه بسیار عالی محسوب شده است. شرکت‌هایی که در کشور قبرس شمالی به ثبت می‌رسند اغلب در زمینه خدمات و همینطور خدمات مالی است به طوری که روز به روز به شرکت‌هایی که خدمات مالی بیشتری به کشور قبرس شمالی ارائه می‌دهند افزوده می‌شود.

در این کشور به طور کلی چالش‌های بین‌المللی زیادی بر سر بازار آزاد دیده می‌شود اما امروزه توانسته اقتصاد خود را در وضعیت بالاتری قرار بدهد.

ایرانیانی که به کشور قبرس شمالی سفر می‌کنند و قصد دارند در این کشور زندگی کنند اغلب سعی می‌کنند از ساده‌ترین روش های موجود برای سرمایه‌گذاری و کسب درآمد استفاده نمایند.

افراد کارآفرین در کشور قبرس شمالی اغلب شرکت‌های ایرانی زیادی را به خود اختصاص داده‌اند و سرمایه و تجارت در کشور قبرس شمالی نیز رتبه خوبی دارد.

این کشور در زمینه بازرگانی بسیار عالی ظاهر شده است و ایرانیان زیادی را جذب کرده است.

 

عجایب قبرس شمالی

شبه جزیره آکاماس یکی از دیدنی‌های بسیار ارزشمند در کشور قبرس شمالی محسوب می‌شود که در بخش غربی این کشور قرار دارد. جمعیت کمی در این شبه جزیره زندگی می‌کنند. این شبه جزیره یکی از محل‌های بسیار دیدنی و خاص محسوب می‌شود. به طوری که افراد اغلب از دوچرخه برای گشت و گذار استفاده می‌کنند.

کوهستان ترودوس در بخش جنوب غربی کشور قبرس شمالی قرار دارد و یک مقصد عالی در زمینه تفریح و گردش در طبیعت است. این منطقه دارای فضای تفریحی و دیدنی بسیار جذابی است به طوری که ابشارهای بسیار دل انگیز  دارد. بازدید از روستاهای اطراف این منطقه بسیار دل انگیز است. در کشور قبرس شمالی می‌توانید با قایق در شهر زیبای گیرنه مشغول به قایق سواری شوید. قایق سواری و شنا و غواصی در این منطقه بسیار دل انگیز است. سرگرمی‌های بسیار عالی که در کشور قبرس شمالی دیده می‌شود هنوز هم می‌تواند برای افراد مختلف ارزشمند باشد.

منطقه ایا ناپا برای کسانی که به شب زنده داری بسیار علاقه دارند یک گزینه بسیار عالی است،این منطقه توریستی در زمان طلوع آفتاب بسیار دل انگیز است. آثار تاریخی و فرهنگ بومی در این منطقه بسیار ارزشمند است. ساحل نیسی و موزه تالاسا از دیگر بخش‌های زیبا در کشور قبرس شمالی محسوب می‌شود.

تماشای لاکپشت‌ها در سفر به کشور قبرس شمالی یک امر بسیار هیجان انگیز است. تماشای لاکپشت‌ها در این ناحیه همیشه به هماهنگی‌های خاصی نیاز دارد.

پارک آبی اختاپوس یک پارک بسیار بزرگ است که برای کودکان طراحی شده است این پارک به طور کلی دارای فضای بسیار مناسب برای زندگی محسوب می‌شود. پارک آبی اختاپوس دارای مناظر عجیب و غریب و بسیار زیبایی است. این پارک باغ وحش زیبایی دارد.

آب و هوای مدیترانه‌ای کشور قبرس شمالی سبب شده است که هر ساله تعداد زیادی گردشگر را به سمت خود بکشاند. این کشور دارای آفتابی دل انگیز و سواحل بسیار سحرانگیز است. تابستان‌های کشور قبرس شمالی آزار دهنده نیست و به طوری کلی روزهای آفتابی زیادی در آن دیده می‌شود. زمستان‌های کشور قبرس شمالی نیز ملایم اما در بخش‌های کوهستانی بارش باران و برف  زیادی دیده می‌شود.

پایتخت این کشور زیبا شهر نیکوزیا است. این شهر بسیار مدرن است و اغلب شرکت‌های خارجی در این شهر قرار دارد و به نوعی مرکز اقتصادی و تجاری کشور قبرس شمالی محسوب می‌شود.

سیستم اموزشی قبرس شمالی

کشور قبرس شمالی در زمینه سیستم‌های آموزشی رشد زیادی داشته است به طوری که در این کشور فضای تحصیل و کار به طوری است که افراد می‌توانند از پس هزینه زندگی خود برآیند. در کشور قبرس شمالی افرادی که در رشته‌های پزشکی و پرستاری تحصیل می‌کنند درآمد خوبی دارند و به رشد خوبی می‌رسند. این کشور در زمینه توریسم نیز به رشد خوبی رسیده است به طوری که توانسته گردش مالی وسیعی در این زمینه فراهم سازد. سرمایه‌ها و تجارت در وضعیت بین‌المللی قرار دارد به طوری که خدمات زیادی در این زمینه‌ها نیز در این کشور دیده می‌شود. آموزش و پژوهش در کشور قبرس شمالی از دیگر روندهای پر پیشرفت است اینطور که مشخص شده است مردم این کشور به تندرستی و خدمات مدیریت دریایی بسیار اهمیت می‌دهند. املاک و مستغلات از دیگر بخش‌های پر رشد در کشور قبرس شمالی محسوب می‌شود و البته مهمترین بخش اقتصادی این کشور است. کشور قبرس شمالی در زمینه خدمات درمانی نیز توانسته به بهترین شکل ممکن ظاهر شود. اینطور که مشخص شده است بخش‌های خدمات مالی در کشور قبرس شمالی پیشرفت ۷۳ درصدی داشته که رقم بسیاری عالی است.

قیمت لیر کشور قبرس شمالی بر اساس ارزیابی‌های مشخصی تعیین می‌شود. تغییر نرخ کشور قبرس شمالی نیز باید استاندارد باشد.

چشم اندازهای مثبتی که در کشور قبرس شمالی دیده می‌شود توانسته بازارهای آزاد را به شکل دقیقی مورد پوشش قرار دهد. شایان ذکر است که جمعیت تحصیل کرده در کشور قبرس شمالی روز به روز بیشتر می‌شود و این کشور به تحصیلات عالی بیشتر از قبل اهمیت می‌دهد. پیشرفت کشور قبرس شمالی در زمینه بانکداری قابل تحصین است این کشور توانسته فضای بیمه و تبادلات بانکی و مالی را با رشد ۳۵ درصدی همراه نماید به این ترتیب تاجران بین‌المللی در کشور قبرس شمالی نیز می‌توانند به درآمدزایی خوبی برسند. کشور قبرس شمالی در زمینه مشاوره نیز توانسته رتبه‌های بالایی را به خود اختصاص دهد به طوری که ساختارهای روانپزشکی در کشور قبرس شمالی به رشد خوبی رسیده است.

قوانین عمومی کشور قبرس شمالی

 • در کشور قبرس شمالی هرگز زودتر از میزبان غذای خود را آغاز نکنید حتی اگر خیلی گرسنه باشید
 •  غذا را به میزان خودتان بکشید و اگر غذای شما اضافه بیآید بی احترامی محسوب می‌شود.
 •  شما در مکان‌های عمومی اجازه ندارید از لباس‌های خیلی باز استفاده نمایید اما لباس‌های سنتی در جشن‌ها و عروسی‌ها به سادگی مورد استفاده قرار می‌گیرد
 • احترام بخش مهمی از فضای زندگی در کشور قبرس شمالی محسوب می‌شود. پدر بزرگ‌ها و مادربزرگ‌ها ارزش و اعتبار بالایی دارند و باید همیشه مورد احترام قرار بگیرند.
 •  گل سوسن سفید در کشور قبرس شمالی معنی خوبی ندارد و به عنوان هدیه استفاده نمی‌شود.
 • در کشور قبرس شمالی اگر کسی برای شما هدیه آورد نباید همان لحظه آن را باز نمایید.

خطوط هوایی قبرس شمالی

قبرس توسط تعدادی از خطوط هوایی بین المللی قابل دسترس بوده و حتی مسافران ایرانی نیز به راحتی می توانند برای این جزیره پرواز و بلیط هواپیما بگیرند. از انگلستان نیز پروازهای بسیاری به این کشور انجام می شود. شرکت هواپیمایی رسمی این کشور، قبرس ایر نام دارد. بین یونان و قبرس نیز پروازهای بسیاری دیده می شود. از حقایقی جالب درباره قبرس، وجود کشتی های کروز بسیار برای بازدید است.

کد فرودگاهی برای قبرس عبارتند از:

لارناکا (LCA)

پافوس (PFO)

ارسان (ECN)

پافوس – PFO

فرودگاه بین المللی لارناکا تا مرکز شهر، حدود ۴ کیلومتر فاصله دارد. اگر پرواز خود را برای شهر پافوس گرفته اید، پس از ورود به فرودگاه پافوس باید مسیری ۶٫۵ کیلومتری را تا شهر پافوس طی کنید.

بهترین زمان برای ورود به قبرس

در حقایقی جالب درباره قبرس بهتر دیدیم که راجع به بهترین زمان برای سفر به قبرس هم صحبت کنیم. اگر در تابستان به این جزیره سفر می کنید، انتظار دمای هوا بالا و گرمای بسیار داشته باشید. دمای هوا گاهی به بالای ۳۰ درجه سانتی گراد هم می رسد. این زمان همچنین اوج فصل گردشگری قبرس بوده و گردشگران بسیاری به آن سفر می کنند. در این هنگام، بسیاری از اقامتگاه ها و هتل های قبرس پر بوده و جای خالی ندارند. بنابراین اگر در این زمان قصد سفر به قبرس را دارید، حتما از قبل بلیط هواپیما و هتل خود را رزرو کنید. جدای از شلوغی تابستان، باید فصل بهار و پاییز را مهم ترین فصل برای بازدید و تفریح در این کشور دانست. برای پیاده روی در سواحل قبرس و یا در میان تپه های آن، بهترین فصل سفر، فصل بهار است. در این هنگام می توانید در میان گل های وحشی روییده بر دامنه ها قدم بزنید و از نسیم خنک دریا لذت ببرید.

همچنین در این فصل ها می توانید به دیدن لاک پشت ها بروید. در حدود ماه خرداد، لاک پشت های ماده به ساحل می آیند تا تخم گذاری کنند. پس از گذشت یک ماه یا دو ماه، بچه لاک پشت ها از تخم سر برآورده و به سمت ساحل حرکت می کنند. این اتفاق، جاذبه دیدنی بسیار جذابی را در سواحل قبرس به وجود می آورد. اگر در فصل زمستان (از اواخر ماه آذر تا اوایل فروردین) به این کشور سفر کنید، با هوایی بسیار سرد مواجه می شوید.

واحدهای رایج پولی در قبرس شمالی

واحد پولی کشور قبرس شمالی برای خرید های مختلف متفاوت است به عنوان مثال برای دانشگاه ها و خوابگاه ها به دلار نیاز دارید و باید هزینه های شهریه و امثال ان را با دلار بپردازید و برای خرید روزمره از مغازه ها به لیر ترکیه نیاز پیدا می کنید و حتی اگر با دلار پرداخت کنید مابقی را به لیر دریافت می کنید پس داشتن لیر ضرورت می کند .

برای خرید های بزرگتر مثل خانه و ماشین پوند انگلیس رایج است .جالب است بدانید داشتن یورو اصلا ضروری نیست و کاربرد زیادی ندارد .

واحد پولی جمهوری قبرس جنوبی یورو EUR برابر با ۱۰۰ سنت است. اسکناس ها در قالب ۵۰۰، ۲۰۰، ۱۰۰،

۵۰، ۲۰، ۱۰ و ۵ یورویی است. سکه ها به شکل ۲ و ۱ یورویی، و ۵۰، ۲۰، ۱۰، ۵، ۲ و ۱ سنتی هستند.