کشور آلمان از صنعتی ترین کشور هایی است که در قلب اروپا قرار دارد. برای تحصیل در آلمان مخصوصا تحصیل در دانشگاه های دولتی آلمان هزینه بسیار کمی را می پردازید .دانشگاه های آلمان از سطح علمی مناسبی برخوردار هستند و برای تحصیل در آلمان باید مدارکی را داشته باشید .

خلاصه شرایط و مزایای تحصیل در آلمان

• در اکثر ایالت‌ها برای تحصیل در آلمان شهریه رایگان است.
• امکان دریافت بورس وجود ندارد.
• زبان تحصیل در آلمان، آلمانی یا انگلیسی است.
• مدرک زبان مورد نیاز آیلتس۶ یا B1 آلمانی برای ویزا.
• امکان اخذ ویزای همراه پس از ورود دانشجو به آلمان وجود دارد.
• امکان اخذ ویزای کار آلمان پس از تحصیل در آلمان وجود دارد.
• اقامت پس از تحصیل در آلمان در صورت یافتن شغل وجود دارد.
• امکان سفر به تمام کشورهای شنگن در هنگام تحصیل در آلمان وجود دارد.
نظام آموزشی کشور آلمان در دانشگاه های این کشور منطبق با نظام بین المللی است و در سه مقطع bachelor, master و PhD دانشجو می پذیرد. اشخاص در دانشگاه ها به غنی سازی دانش تئوری خود در کنار فعالیت های علمی پژوهشی می پردازند. بعد از پایان تحصیلات خود این افراد می توانند وارد مقطع بعدی و یا در صورت تمایل وارد بازار کار شوند. زمان شروع ترم برای تحصیل در آلمان از ماه سپتامبر می باشد و متقاضیان تحصیل در آلمان حتما میبایست از چند ماه قبل از شروع ترم تحصیلی درخواست خود را ارسال نمایند.

کالج چیست و چه کسانی باید برای تحصیل در آلمان به کالج بروند؟

در آلمان رفتن به دانشگاه کار چندان آسانی نیست حتی برای خود آلمانی ها! آلمانی ها بعد از پایان دبیرستان و پیش دانشگاهی ، و یا به عبارت دیگر اخرین مقطع قبل از دانشگاه Gymnasium)) ، باید مدرکی را دریافت کنند بنام  ( Abitur) .که دستیابی به مدرک تا حدودی دشوار است .

به طور کلی دوره Gymnasium  برای کسانی است که از نظر تحصیلی در رتبه بهتری هستند .( مانند شاخه های نظری در ایران) اکثر دانش آموزان ، جذب سایر ساختارهای آموزشی میشوند . بنابراین پیش نیاز رفتن به دانشگاه در آلمان داشتن مدرک Abitur  است .

افرادی که دوران متوسطه و پیش دانشگاهی را در خارج از آلمان گذرانده اند و این مدرک را ندارند باید یک دوره یکساله ( شامل دوترم) را در یکی از کالج های سراسر آلمان گذرانده تا بتوانند معادل مدرک Abitur  را دریافت کنند و بتوانند در یکی ار دانشگاههای آلمان تحصیل کنند.

کالج در حقیقت یک ساختار آموزشی دولتی برای آماده سازی داوطلبان خارجی متقاضی تحصیل دردانشگاههای  آلمان بحساب می آید.

درس ها و کلاسها برای داوطلبان خارجی که مدرک تحصیلیشان با Abitur  یکسان نیست طراحی شده است.

در طول مدت این یکسال دانش آموزان از نظر زبانی و اطلاعات تخصصی ( مثل اطلاعات و زبان تخصصی شیمی و فیزیک ) برای دانشگاه آماده میشوند و در پایان این دوره ، با برگزاری یک امتحان بنام  Feststellungsprufung  به پایان میرسد.

حدود ۳۰۰۰ نفر از ۴۰ کشور مختلف در ۳۱ کالج در سراسر آلمان تحصیل میکنند.

امتحان ورودی کالج :

دوره کالج با امتحان ورودی ( Aufnahmeprufung)  یا ( Aufnahmetest)  شروع میشود که الزاما باید در این آزمون نمره قبولی به دست آورد تا امکان ثبت نامبرای متقاضی  فراهم شود. در برخی از کالج ها امتحان ورودی از دوبخش آلمانی و ریاضی تشکیل شده و برخی دیگر آزمون تنها در بخش آلمانی.

درسهای امتحان ورودی بستگی به کالجی دارد که برای آن اقدام میکنید و همینطور به رشته تحصیلی .

در اکثر کالج ها معادل زیست از دانش اموزان ، دروس ریاضی را میخواهند .

بخش آلمانی در اکثر کالجها در سطح b2 است و دارای بخش های مختلفی میباشد. مثلا باید یک متن ناقص را پرکنید که البته سوالات کالج در قسمت  آلمانی میتواند متفاوت باشد.

بخش ریاضی شامل چند قسمت میباشد . مثل ساده کردن و به دست آوردن مساحت. اما همین قسمت مهمترین قسمت امتحان به شمار میرود . چون غالبا در این قسمت ضعیف هستند در دروس ریاضی و یا حتی اگر معلومات ریاضی خیلی خوبی هم داشته باشند نمیتوانند سوالات را بخوبی جواب دهند.

بهترین راه حل ایسنت که ۲ یا ۳ ماه قبل از رفتن به آلمان نمونه سوالات امتحان ورودی را دانلود و تمرین کنید .صورت سوالات را ترجمه کنید و به آن پاسخ دهید.

مثلا بدونید

Vereinfachen sie so weit wie moeglich    یعنی تا حد ممکن ساده کنید.

اگر در این امتحان نمره لازم را کسب نکنید میبایست مجدد در دوره آمادگی برای امتحان ورودی شرکت کنید که البته نیازمند به هزینه هم هست .

در بعضی از کالج ها مثل ماینتس و کالسروحه اگر تست داف ۴ و یا DSH 2 را داشته باشید از بخش آلمانی امتحان ورودی بی نیاز هستید. ولی در کالج های دیگر مثل هانوفر وقتی نمره قبولی را به دست آوردید لازم نیست در کلاسها ی Fsp آلمانی شرکت کنید و آزمون بخش آلمانی را بدهید اما در امتحان ورودی حتما باید شرکت کنید.

امتحان خروجی کالج:

امتحان  Festetellung spruefung  یا FSP   نام امتحان پایانی کالج می باشد.

با قبولی در این آزمون که شامل دو بخش نوشتاری و شفاهی میباشد ، پرونده یکساله تحصیلی شما در کالج بسته میشود و شما مجوز تحصیل در تمام دانشگاه ها یآلمان را کسب میکنید

باتوجه به اینکه مدرک این امتحان ( با توجه به نمره) معادل  DSH و  TestDaf  میباشد شما نیازی به گرفتن این مدرک ندارید.

با دستیابی به این مدرک و با توجه به نمره قابل قبول در این آزمون، میتوان  برای درخواست پذیرش از دانشگاه اقدام کرد و در مرحله بعد تحصیل در دانشگاه به عنوان دانشجو، رسما آغاز میشود.

نکته۱ : طبق قوانین کالج های آلمانfsp یا آزمون پایانی کالج های ایالت NRW  فقط برای دانشگاه های این ایالت معتبرند.

اما در سایت کالج  Bochum ویا  Mettingen  هیچ اشاره ای راجع به اینکه آزمون FSP  آنها در دیگر ایالات نامعتبر  میباشد ، نشده است.

نکته ۲ : کسانیکه برای کالج هی فاخ هوخشوله( FH)   شرکت میکنند و نمره قبولی در آزمون پایانی  ( FSP)   آن کالج را دریافت میکنند ، نمیتوانند برای دانشگاه های ( UNI)  اقدام کنندو فقط میتوانند برای فاخ هوخشوله ها اقدام کنند.

 

در زیر لیست انواع کالج های کشور آلمان آورده شده است که به شرح زیر می باشد :

• فنی و مهندسی (T-Kurs): این کالج برای افرادی است که قصد دارند در رشته های ریاضی ، فیزیک، شیمی و یا رشته های مهندسی بخوانند (رشته ای مانند رشته ریاضی-فیزیک در ایران ) . دورس ارائه شده در این کالج شامل زبان آلمانی, ریاضی, فیزیک و شیمی می باشد.

• علوم زندگی (M-Kurs): برای تمام افرادی است که قصد دارند میخواهند در دانشگاه های آلمان در رشته های پزشکی ،دندانپزشکی، داروسازی ژنتیک ،زیست شناسی، داروسازی، شیمی دارو، و کلیه زیر مجموعه های پزشکی تحصیل کنند. دروس ارائه شده این کالج شامل زبان آلمانی، ریاضی، فیزیک، شیمی و زیست شناسی می باشد .

• علوم انسانی و تحصیلات زبان (G&S-Kurs): این دوره برای افرادی می باشد که قصد تحصیل در رشته های علوم انسانی و یا رشته های مرتبط با زبان را دارند

اقتصاد و مدیریت (W-Kurs): این دوره برای افرادی می باشد که قصد تحصیل در رشته های اقتصاد ، مدیریت ، علوم اجتماعی و … را دارند. دروس ارائه شده در این کالج عبارتند از : زبان آلمانی, ریاضی, اقتصاد, تاریخ جغرافی سیاست, زبان انگلیسی .

 

تحصیل رایگان در دانشگاه های آلمان

علاوه بر اين، دانشجویانی که در آلمان تحصیل می‌کنند امکان سفر به تمامی کشورهای عضو شینگن و سوئیس را با ویزای دانشجویی خود دارند.
از دیگر مزایای ویزای دانشجویی آلمان این است که این ويزا محدوديت ورود نداشته و دانشجو به راحتی می‌تواند چندین بار به خارج از آلمان سفر کند.
فارغ‌التحصیلان خارجی از دانشگاه‌های آلمان بعد از پايان تحصيل اجازه اقامت به مدت یک سال و نیم برای پیدا کردن کار در آلمان را دارند. درصورت پیدا کردن کار در آلمان و بعد از حداقل دو سال کار و پرداخت مالیات، امکان درخواست برای دریافت کارت آبی (اقامت دائم) در آلمان وجود خواهد داشت.
امکان کار دانشجویی در حین تحصیل در کشور آلمان وجود داشته و این امر کمک به پرداخت هزینه های زندگی و تحصیل در کشور آلمان می نماید.

 

تحصیل در آلمان در مقطع کارشناسی

دانشجویانی که قصد ادامه تحصیل در آلمان و اخذ پذیرش از دانشگاه های آلمان در مقطع کارشناسی دارند باید مدرک زبان آلمانی B1  و یا B2   داشته باشند زیرا زبان آموزش در این مقطع تحصیلی ، آلمانی است که ۳ تا ۴ سال به طول می انجامد.

بسیاری از دانشگاه های آلمان از متقاضی مهارت های زبان انگلیسی خود را طی شرکت در مصاحبه و آزمون هایی درخواست میکنند. بدین ترتیب به راحتی میتوان در رشته تحصیلی خود موفق شد. تعداد محدودی از رشته ها یکارشناسی به زبان انگلیسی تدریس میشود که لازمه آن داشتن مدرک آیلتس و یا معادل آن است .

رشته های تحصیلی در مقطع کارشناسی و مدارک مورد نیاز جهت پذیرش:

رشته های تحصیلی مختلفی برای کارشناسی در آلمان وجود دارد که برخی از رشته های محبوب شامل:

  • روابط بین الملل * کسب و کار * مهندسی * اقتصاد و هتلداری می باشد. همچنین گزینه های تحصیلی

جالبی توسط دانشگاه ها در برنامه ریزی تحصیلی ارائه میشود که شامل دوره های تمام وقت ، نیمه وقت و مطالعات آن لاین میباشد.

رشته های تحصیلی موجود در مقطع کارشناسی در دانشگاه های آلمان به شرح زیر میباشد:

کامپیوتر * مدیریت * هنر * هوانوردی * بازرگانی * معماری * طراحی * اقتصاد * انرژی * مهندسی * محیط زیست * مد * انسان شناسی * روزنامه نگاری و ارتباط جمعی * علوم زیستی * بازاریابی * علوم طبیعی * هنرهای نمایشی * علوم اجتماعی * ورزش * فناوری اطلاعات * گردش و مهمانداری

مدارک لازم جهت اخذ پذیرش تحصیلی در دانشگاه های آلمان به طور کلی به شرح زیر میباشد  و لازم است بدانید لازم نیست همه متقاضیان کلیه مدارک جهت اخذ پذیرش را داشته باشند

  • مدارک تحصیلی تائید شده و گواهی کنکور
  • مدرک زبان آلمانی حداقل B2 برای پذیرشزبان
  • مدرک زبان انگلیسی تافل با نمره ۵/۵ و آیلتس ۵/۶ برای پذیرش انگلیسی
  • رزومه (CV)
  • انگیزه نامه ( Motivation –letter )
  • ریکامند اساتید ( به طور معمول دانشگاه ها دو نامه معرفی است که طرف استاد)
  • اسکن پاسپورت
  • بعضی از دانشگاه ها چارت درسی رشته کارشناسی و ارشد را میخواهند.

کار همزمان با تحصیل در مقطع کارشناسی در کشور آلمان:

دانشجویان مقطع کارشناسی کشور آلمان ، مجوز کار در حدود ۲۰ ساعت به صورت هفتگی ( ۲ روز در هفته) را دارا می باشند و میانگین حقوق این افراد بین حدود ۵/۹ الی ۵/۱۱ یورو به ازای هر ساعت می باشد.

ماهانه دانشجویان برای کمک به هزینه های زندگی خود حدود ۵۰۰ الی ۷۰۰ یورو با کارهای ساده و خدماتی به دست می اورند.

کسانیکه قصد دارند بعد از پایان تحصیل خود در کشور آلمان مشغول به کار تمام وقت شوند می بایست به زبان آلمانی مسلط بوده و دوره ی تحصیلی خود را به خوبی بگذرانند تا بتوانند شغل مناسبی پیدا کنند. در نتیجه بعد از کسب شغل ویزای تحصیلی آنها به ویزای کار تبدیل خواهد شد.

لازم به ذکر  است کاریابی برای این افراد با مدرک کارشناسی ؛ آسانتر از ارشد و یا دکتراست.و تفاوت حقوقی آن بسیار ناچیز میباشد. البته آشنایی با زبان با زبان آلمانی حداقل در سطح B1 نقش مهمی در گرفتن کار دانشجویی دارد و هر چقدر که دانشجو به آن تسلط بیشتری داشته باشد طبیعتا شانس بیشتری هم برای یافتن شغل خواهند داشت. اما برخی از دانشجویان که به زبان انگلیسی پذیرش گرفته اند ، واقعیتی که باید آنرا در نظر بگیرند اینست که برای یافتن کار دانشجویی و ورود به بازار کار به زبان المانی احتیاج خواهند داشت که البته دانشگاه برای این افراد کلاس های آموزشی زبان آلمانی به صورت رایگان برگزار میکند.

 

تحصیل در آلمان در مقطع کارشناسی ارشد

طول دوره تحصیل در آلمان در مقطع کارشناسی ارشد اصولا دو سال است. برای آنکه متقاضی بتواند وارد این دوره شود باید مدرک کارشناسی خود را از دانشگاه های سراسری, آزاد و … دریافت کرده باشد. گرچه مدارک تحصیلی شما توسط دانشگاه به صورتی دقیق بررسی می شود ولی باید گفت به طور کلی برای آنکه بتوانید در دانشگاه های طراز اول کشور آلمان تحصیل کنید باید رزومه تحصیلی قوی و شاخصی ارائه نمایید.

• همچنین امکان تحصیل در مقطع فوق لیسانس دراکثر رشته ها به زبان انگلیسی مانند رشته های فنی مهندسی، مطالعات زبان، ادبیات و فرهنگ و جامعه شناسی و حسابداری و... فراهم شده است..

 

شرایط کار در حین تحصیل وپس از تحصیل :

در آلمان می تونید در حین تحصیل به کار دانشجویی مشغول شوید.دانشجویان ایرانی می‌توانند بدون داشتن اجازه‌ی کار، ۹۰ روز کامل یا ۱۸۰ نیمه‌روز در سال کار کنند. در برخی از ایالتهای آلمان این اجازه‌ی کار فقط محدود به تعطیلات بین دو نیمسال تحصیلی است. اگر اداره‌ی کار شهر مربوطه موافقت کند، برای دانشجو افزون بر آن، اجازه‌ی کار دیگری هم صادر میشود که به او اجازه‌ی ۱۰ ساعت کار در هفته را می‌دهد. پیدا کردن کار دانشجویی در آلمان به دلیل این‌که دانشجو نیروی کار ارزان قیمت‌تری برای کارفرماست اسان می باشد .
کار دانشجويي ميتواند هم مرتبط و هم غير مرتبط با رشته ي تحصيلي دانشجو باشد.
همچنین اخذ اقامت دائم بعد از اتمام تحصیلات (به شرط یافتن کار) امکان پذیر می باشد.
اگر دانشجویی در سال اول تحصیل قرارداد پاره وقت دانشجویی ببندد و مشغول به کار شود برای اثبات تمکن مالی سال دوم نیازی به اراِئه مدرک مالی از ایران نیست و همان قرارداد دانشجویی پاره وقت مورد تایید اداره مهاجرت ایالتی می باشد.

 

شرایط همسر دانشجو :

• همسر دانشجو نیز به صورت تمام وقت می تواند مشغول به کار شود.
• در صورتيكه يكي از زوجين پذيرش تحصيلي از دانشگاههاي آلمان را دارا باشد، همزمان همسر وي و فرزندان زير ۱۸ سال در صورت داشتن بالاترین مدرک زبان مورد تایید سفارت ميتوانند براي ويزاي همراه بین ۶ ماه تا یک سال وارد كشور آلمان شوند.
• همسري كه ويزاي همراه دريافت ميكند اجازه ی كار فول تایم خواهد داشت.

• سطح مدرک زبان آلمانی همسر جهت درخواست ویزای همراه باید حداقل A1باشد. (که پایینترین سطح زبان آلمانی می باشد)
• سطوح زبان آلمانی به ترتیب A1- A2-B1-B2-C1-TESTDAF)) می باشد
• فرزندان اجازه ي تحصيل رايگان در موسسات و مدارس آموزشي آلمان را دارند.
• هزينه ي زندگي دانشجويي بصورت متاهلي ماهانه حدودا ۱۲۰۰ يورو براورد ميشود و به ازاي هر فرزند ۱۵۰ الي ۲۰۰يورو ماهانه افزايش ميابد.

 

تحصیل در آلمان در مقطع دکتری

طول دوره مقطع دوره دکتری در کشور آلمان در اکثریت رشته ها ۳ تا ۵ سال است. تحصیل در کشور آلمان در مقطع دکتری در اکثر رشته ها به زبان آلمانی است. البته در مواردی این امکان وجود دارد که دانشجو از دکتری خود را به زبان انگلیسی ارائه نماید که در این مورد نظر استاد راهنما تعیین کننده می باشد. همچنین امکان گذراندن این مقطع در برخی رشته ها به زبان انگلیسی نیز ممکن است. پذیرش در مقطع دکتری در کشور آلمان پروسه اس زمان بر و پرریسک می باشد. متقاضی تحصیل در مقطع دکتری در المان باید با اساتید دانشگاه های مختلف که در حیطه اقدامات پژوهشی او دارای تخصص می باشند ارتباط برقرار نماید. این ارتباط باید به صورت مستمر وجود داشته باشد تا استاد با بررسی رزومه شخص و توانایی های او بپذیرد که به عنوان (SUPERVISOR) شخص خود را معرفی نماید. در این صورت فرد پذیرش خود را اخذ کرده است. اینکه در این مقطع به دانشجو حقوقی تعلق بگیرد یا خیر به نظر استاد مربوطه بستگی دارد و نمی توان درباره آن نظری قطعی ارائه نمود. اما در صورت نظر مساعد استاد میزان این بورس ها چیزی در حدود ۱۰۰۰ تا ۳۰۰۰ یورو در ماه می باشد. تحصیل در آلمان در این مقطع نیز مانند دیگر مقاطع تحصیل در کشور آلمان با هزینه بسیار کم امکان پذیر است که البته رشته های انگلیسی زبان سهم بیشتری را در دریافت شهریه به خود اختصاص داده اند.

 

تحصیل پزشکی در آلمان:

• برای تحصیل پزشکی در آلمان متقاضی باید دیپلم و پیش دانشگاهی خود را با معدلی بالاتر از ۱۷ اخذ نماید. یکی از مدارک مورد نیاز جهت اخذ پذیرش برای رشته‌های گروه پزشکی، قبولی در کنکور سراسری می‌باشد. با داشتن این مدارک برای فرد پذیرش M-course در کالج گرفته می‌شود و فرد به مدت یک سال باید در کالج تحصیل نماید. متقاضیان، دوره‌هایی همچون زبان آلمانی، زیست شناسی و ریاضی و فیزیک و شیمی را در کالج پشت سرمی‌گذراند و سپس تحصیل خود را در دانشگاه و در یکی از رشته‌های پزشکی، دندان پزشکی و یا داروسازی آغاز می‌کنند.

• برای ورود به رشته‌های پزشکی، نمره‌ای که متقاضی در آزمون پایانی کالج کسب می‌کند اهمیت زیادی دارد. پس از کسب نمره قبولی از کالج، دانش آموز می‌تواند در همان دانشگاهی که دوره کالج را گذرانده یا هر دانشگاه دیگری، در یکی از رشته‌های پزشکی، دندان پزشکی و یا داروسازی ادامه تحصیل دهد.

• دانشگاه‌های پزشکی در آلمان به دو دسته دانشگاه‌های دولتی و دانشگاه‌های خصوصی تقسیم می‌شوند. افرادی که از دانشگاه‌های دولتی آلمان پذیرش دارند، هزینه‌ای جهت شهریه تحصیل پرداخت نمی کنند.

• هزینه تحصیل در دانشگاههای خصوصی المان از ۳۰۰۰ یورو تا ۲۰٫۰۰۰ یورو در سال براورد میشود.
• دانشجویان در دانشگاه‌های دولتی پزشکی آلمان، برای هر ترم باید هزینه‌ای حدود ۲۵۰ یورو جهت امور اداری و ثبت نام و دریافت تسهیلات پرداخت کنند. که این مبلغ بر اساس هر ایالت متفاوت است.

 

بیمه‌ی خدمات درمانی:

دانشجویان آلمانی و خارجی از همان ابتدا زیر پوشش شرکت‌های بیمه‌ی خدمات درمانی دولتی قرار می‌گیرند. حقّ بیمه‌ی این شرکتها تقریباً بین ۵۰ تا ۱۰۰یورو در ماه است. بیمه‌شدگان به هنگام مراجعه به پزشک یا بیمارستان به طور رایگان درمان شده و داروهای لازم را هم به طور رایگان دریافت می‌کنند. به هنگام نام‌نویسی در دانشگاه، ارائه‌ی گواهی شرکت بیمه خدمات درمانی، مبنی بر بیمه‌شدن دانشجو الزامی است. بدون در دست داشتن این مدرک نام‌نویسی دانشجو صورت نمی‌گیرد. در برخی از ایالت‌های آلمان ارائه‌ی گواهی بیمه از کشور مبدأ هم کافی است. هزینه‌ی بیمه‌ی دانشجویی تا سن سی‌سالگی دانشجو ، بسیار مناسب است. امّا دانشجویان بالاتر از سی‌سال نمی‌توانند از بیمه‌ی دولتی استفاده کنند. این گروه از دانشجویان نزد شرکت‌های بیمه‌های خصوصی، بیمه‌ی درمانی می‌شوند. به دلیل گران بودن بیمه‌های خصوصی، اداره‌ی امور صنفی و فوق‌برنامه‌ی دانشجوییStudentenwerk برای این گروه از دانشجویان تسهیلات ویژه‌ای در نظر گرفته‌است. این اداره با همکاری یک شرکت‌ بیمه‌ی خدمات درمانی خصوصی، تعرفه‌ی ویژه‌ای برای دانشجویان بالای ۳۰ سال ارائه می‌کند. سهم ماهیانه‌ای که دانشجو به این شرکت بیمه می‌پردازد هم تقریباً ۵۰تا ۱۵۰ یورو در ماه است. در صورت بیمار شدن می‌توان به پزشک عمومی یا به پزشک متخصّص مراجعه کرد.

جهت کسب اطلاعات بیشتر، اخذ و مشاوره با کارشناسان ما تماس حاصل فرمائید.

۰۵۱۳۷۶۷۵۰۳۰ داخلی ۱۸۱ و ۱۸۶