کشور آلمان از صنعتی ترین کشور هایی است که در قلب اروپا قرار دارد. برای تحصیل در آلمان مخصوصا تحصیل در دانشگاه های دولتی آلمان هزینه بسیار کمی را می پردازید .دانشگاه های آلمان از سطح علمی مناسبی برخوردار هستند و برای تحصیل در آلمان باید مدارکی را داشته باشید .

خلاصه شرایط و مزایای تحصیل در آلمان

• در اکثر ایالت‌ها برای تحصیل در آلمان شهریه رایگان است.
• امکان دریافت بورس وجود ندارد.
• زبان تحصیل در آلمان، آلمانی یا انگلیسی است.
• مدرک زبان مورد نیاز آیلتس۶ یا B1 آلمانی برای ویزا.
• امکان اخذ ویزای همراه پس از ورود دانشجو به آلمان وجود دارد.
• امکان اخذ ویزای کار آلمان پس از تحصیل در آلمان وجود دارد.
• اقامت پس از تحصیل در آلمان در صورت یافتن شغل وجود دارد.
• امکان سفر به تمام کشورهای شنگن در هنگام تحصیل در آلمان وجود دارد.
نظام آموزشی کشور آلمان در دانشگاه های این کشور منطبق با نظام بین المللی است و در سه مقطع bachelor, master و PhD دانشجو می پذیرد. اشخاص در دانشگاه ها به غنی سازی دانش تئوری خود در کنار فعالیت های علمی پژوهشی می پردازند. بعد از پایان تحصیلات خود این افراد می توانند وارد مقطع بعدی و یا در صورت تمایل وارد بازار کار شوند. زمان شروع ترم برای تحصیل در آلمان از ماه سپتامبر می باشد و متقاضیان تحصیل در آلمان حتما میبایست از چند ماه قبل از شروع ترم تحصیلی درخواست خود را ارسال نمایند.

 

تحصیل در کالج های آلمان:

کالج های دولتی معمولا رایگان هستند ولی با این حال در ابتدای هر ترم ، هزینه اندکی پرداخت می شود .کالج های موجود در آلمان معمولا بخشی از یک دانشگاه در آن منطقه هستند و دانشجویان بین المللی را برای ورود به دانشگاه های آلمان آماده می نمایند . کالج ها جهت تحصیل در کشور آلمان برای متقاضیان بین المللی طراحی شده است که گواهینامه دوران تحصیلی متوسطه آنها برای پذیرش مستقیم از دانشگاه در آلمان کافی نمی باشد . کالج های کشور آلمان معمولا شامل امتحان ورودی ، دوره آمادگی ( ۲۸ تا ۳۲ ساعت در هفته) که معمولا تا یک سال طول می کشد و دارای امتحان نهایی می باشد . در واقع این کالج ها یک پل بین تحصیلات دبیرستان در کشور فرد متقاضی و تحصیلات بالاتر در آلمان در نظر گرفته شده است و دانش آموزان را با یک مدرک تحصیلی بین المللی برای تحصیل در یک دانشگاه آلمانی آماده می کند . برای ورود به انواع کالج های کشور آلمان علاوه بر مدرک تحصیلی برای ورود به دانشگاه های کشور آلمان در رشته تحصیلی مورد نظر ، داشتن مهارت زبان آلمانی سطح B1 و B2 الزامی می باشد که برخی از دانشگاه های کشور آلمان دوره های آمادگی زبان آلمانی را ارائه می دهند تا اجازه ورود به آزمون ورودی کالج های کشور آلمان را صادر کنند .
در کشور آلمان نیز کالج های دانشگاهی بر حسب رشته های تحصیلی متفاوت بوده و براساس رشته های دانشگاهی به انواع مختلفی تقسیم می شود که معمولا این تقسیم بندی بر اساس رشته دانشگاهی که فرد در ایران قبول شده و یا در حال تحصیل می باشد ، صورت می گیرد و فرد می تواند کالج مورد نظر خود را انتخاب کند .

 

در زیر لیست انواع کالج های کشور آلمان آورده شده است که به شرح زیر می باشد :

• فنی و مهندسی (T-Kurs): این کالج برای افرادی است که قصد دارند در رشته های ریاضی ، فیزیک، شیمی و یا رشته های مهندسی بخوانند (رشته ای مانند رشته ریاضی-فیزیک در ایران ) . دورس ارائه شده در این کالج شامل زبان آلمانی, ریاضی, فیزیک و شیمی می باشد.

• علوم زندگی (M-Kurs): برای تمام افرادی است که قصد دارند میخواهند در دانشگاه های آلمان در رشته های پزشکی ،دندانپزشکی، داروسازی ژنتیک ،زیست شناسی، داروسازی، شیمی دارو، و کلیه زیر مجموعه های پزشکی تحصیل کنند. دروس ارائه شده این کالج شامل زبان آلمانی، ریاضی، فیزیک، شیمی و زیست شناسی می باشد .

• علوم انسانی و تحصیلات زبان (G&S-Kurs): این دوره برای افرادی می باشد که قصد تحصیل در رشته های علوم انسانی و یا رشته های مرتبط با زبان را دارند

اقتصاد و مدیریت (W-Kurs): این دوره برای افرادی می باشد که قصد تحصیل در رشته های اقتصاد ، مدیریت ، علوم اجتماعی و … را دارند. دروس ارائه شده در این کالج عبارتند از : زبان آلمانی, ریاضی, اقتصاد, تاریخ جغرافی سیاست, زبان انگلیسی .

 

تحصیل رایگان در دانشگاه های آلمان

علاوه بر اين، دانشجویانی که در آلمان تحصیل می‌کنند امکان سفر به تمامی کشورهای عضو شینگن و سوئیس را با ویزای دانشجویی خود دارند.
از دیگر مزایای ویزای دانشجویی آلمان این است که این ويزا محدوديت ورود نداشته و دانشجو به راحتی می‌تواند چندین بار به خارج از آلمان سفر کند.
فارغ‌التحصیلان خارجی از دانشگاه‌های آلمان بعد از پايان تحصيل اجازه اقامت به مدت یک سال و نیم برای پیدا کردن کار در آلمان را دارند. درصورت پیدا کردن کار در آلمان و بعد از حداقل دو سال کار و پرداخت مالیات، امکان درخواست برای دریافت کارت آبی (اقامت دائم) در آلمان وجود خواهد داشت.
امکان کار دانشجویی در حین تحصیل در کشور آلمان وجود داشته و این امر کمک به پرداخت هزینه های زندگی و تحصیل در کشور آلمان می نماید.

 

تحصیل در آلمان در مقطع کارشناسی

تحصیل در مقطع کارشناسی در آلمان دوره ای ۴ ساله است. برای تحصیل در مقطع کارشناسی در دانشگاه های آلمان متقاضی باید دارای مدرک حداقل دیپلم و پیش دانشگاهی باشد. علاوه بر آن فرد باید قبولی آزمون سراسری (روزانه یا شبانه) را در مقطع کارشناسی و در رشته ای مرتبط با رشته مورد نظر خود کسب نماید. چنین فردی باید ابتدا یک دوره یک ساله کالج را در کشور آلمان بگذراند تا بدین ترتیب اجازه ورود به دانشگاه های آلمان را پیدا کند. دوره کالج برای آن است که شما دیپلمی معادل یک شخص آلمانی دریافت نمایید. تقریبا می توان گفت هیچ دانشگاهی در آلمان وجود ندارد که این دوره را به زبان انگلیسی ارائه نماید. پس فرد برای آنکه واجد شرایط ادامه تحصیل در کالج شود باید مدرکی ارائه دهد که توانایی او را در زبان آلمانی به اثبات برساند.
• تحصیل در مقطع لیسانس در اکثر دانشگاه‌های آلمان به زبان آلمانیست. اما با تغییرات اتفاق افتاده در نظام آموزش عالی در آلمان، ۲۳ رشته در مقطع کارشناسی با گرایشات فنی و مهندسی و ... به زبان انگلیسی ارائه شده اند.

 

تحصیل در آلمان در مقطع کارشناسی ارشد

طول دوره تحصیل در آلمان در مقطع کارشناسی ارشد اصولا دو سال است. برای آنکه متقاضی بتواند وارد این دوره شود باید مدرک کارشناسی خود را از دانشگاه های سراسری, آزاد و … دریافت کرده باشد. گرچه مدارک تحصیلی شما توسط دانشگاه به صورتی دقیق بررسی می شود ولی باید گفت به طور کلی برای آنکه بتوانید در دانشگاه های طراز اول کشور آلمان تحصیل کنید باید رزومه تحصیلی قوی و شاخصی ارائه نمایید.

• همچنین امکان تحصیل در مقطع فوق لیسانس دراکثر رشته ها به زبان انگلیسی مانند رشته های فنی مهندسی، مطالعات زبان، ادبیات و فرهنگ و جامعه شناسی و حسابداری و... فراهم شده است..

 

شرایط کار در حین تحصیل وپس از تحصیل :

در آلمان می تونید در حین تحصیل به کار دانشجویی مشغول شوید.دانشجویان ایرانی می‌توانند بدون داشتن اجازه‌ی کار، ۹۰ روز کامل یا ۱۸۰ نیمه‌روز در سال کار کنند. در برخی از ایالتهای آلمان این اجازه‌ی کار فقط محدود به تعطیلات بین دو نیمسال تحصیلی است. اگر اداره‌ی کار شهر مربوطه موافقت کند، برای دانشجو افزون بر آن، اجازه‌ی کار دیگری هم صادر میشود که به او اجازه‌ی ۱۰ ساعت کار در هفته را می‌دهد. پیدا کردن کار دانشجویی در آلمان به دلیل این‌که دانشجو نیروی کار ارزان قیمت‌تری برای کارفرماست اسان می باشد .
کار دانشجويي ميتواند هم مرتبط و هم غير مرتبط با رشته ي تحصيلي دانشجو باشد.
همچنین اخذ اقامت دائم بعد از اتمام تحصیلات (به شرط یافتن کار) امکان پذیر می باشد.
اگر دانشجویی در سال اول تحصیل قرارداد پاره وقت دانشجویی ببندد و مشغول به کار شود برای اثبات تمکن مالی سال دوم نیازی به اراِئه مدرک مالی از ایران نیست و همان قرارداد دانشجویی پاره وقت مورد تایید اداره مهاجرت ایالتی می باشد.

 

شرایط همسر دانشجو :

• همسر دانشجو نیز به صورت تمام وقت می تواند مشغول به کار شود.
• در صورتيكه يكي از زوجين پذيرش تحصيلي از دانشگاههاي آلمان را دارا باشد، همزمان همسر وي و فرزندان زير ۱۸ سال در صورت داشتن بالاترین مدرک زبان مورد تایید سفارت ميتوانند براي ويزاي همراه بین ۶ ماه تا یک سال وارد كشور آلمان شوند.
• همسري كه ويزاي همراه دريافت ميكند اجازه ی كار فول تایم خواهد داشت.

• سطح مدرک زبان آلمانی همسر جهت درخواست ویزای همراه باید حداقل A1باشد. (که پایینترین سطح زبان آلمانی می باشد)
• سطوح زبان آلمانی به ترتیب A1- A2-B1-B2-C1-TESTDAF)) می باشد
• فرزندان اجازه ي تحصيل رايگان در موسسات و مدارس آموزشي آلمان را دارند.
• هزينه ي زندگي دانشجويي بصورت متاهلي ماهانه حدودا ۱۲۰۰ يورو براورد ميشود و به ازاي هر فرزند ۱۵۰ الي ۲۰۰يورو ماهانه افزايش ميابد.

 

تحصیل در آلمان در مقطع دکتری

طول دوره مقطع دوره دکتری در کشور آلمان در اکثریت رشته ها ۳ تا ۵ سال است. تحصیل در کشور آلمان در مقطع دکتری در اکثر رشته ها به زبان آلمانی است. البته در مواردی این امکان وجود دارد که دانشجو از دکتری خود را به زبان انگلیسی ارائه نماید که در این مورد نظر استاد راهنما تعیین کننده می باشد. همچنین امکان گذراندن این مقطع در برخی رشته ها به زبان انگلیسی نیز ممکن است. پذیرش در مقطع دکتری در کشور آلمان پروسه اس زمان بر و پرریسک می باشد. متقاضی تحصیل در مقطع دکتری در المان باید با اساتید دانشگاه های مختلف که در حیطه اقدامات پژوهشی او دارای تخصص می باشند ارتباط برقرار نماید. این ارتباط باید به صورت مستمر وجود داشته باشد تا استاد با بررسی رزومه شخص و توانایی های او بپذیرد که به عنوان (SUPERVISOR) شخص خود را معرفی نماید. در این صورت فرد پذیرش خود را اخذ کرده است. اینکه در این مقطع به دانشجو حقوقی تعلق بگیرد یا خیر به نظر استاد مربوطه بستگی دارد و نمی توان درباره آن نظری قطعی ارائه نمود. اما در صورت نظر مساعد استاد میزان این بورس ها چیزی در حدود ۱۰۰۰ تا ۳۰۰۰ یورو در ماه می باشد. تحصیل در آلمان در این مقطع نیز مانند دیگر مقاطع تحصیل در کشور آلمان با هزینه بسیار کم امکان پذیر است که البته رشته های انگلیسی زبان سهم بیشتری را در دریافت شهریه به خود اختصاص داده اند.

 

تحصیل پزشکی در آلمان:

• برای تحصیل پزشکی در آلمان متقاضی باید دیپلم و پیش دانشگاهی خود را با معدلی بالاتر از ۱۷ اخذ نماید. یکی از مدارک مورد نیاز جهت اخذ پذیرش برای رشته‌های گروه پزشکی، قبولی در کنکور سراسری می‌باشد. با داشتن این مدارک برای فرد پذیرش M-course در کالج گرفته می‌شود و فرد به مدت یک سال باید در کالج تحصیل نماید. متقاضیان، دوره‌هایی همچون زبان آلمانی، زیست شناسی و ریاضی و فیزیک و شیمی را در کالج پشت سرمی‌گذراند و سپس تحصیل خود را در دانشگاه و در یکی از رشته‌های پزشکی، دندان پزشکی و یا داروسازی آغاز می‌کنند.

• برای ورود به رشته‌های پزشکی، نمره‌ای که متقاضی در آزمون پایانی کالج کسب می‌کند اهمیت زیادی دارد. پس از کسب نمره قبولی از کالج، دانش آموز می‌تواند در همان دانشگاهی که دوره کالج را گذرانده یا هر دانشگاه دیگری، در یکی از رشته‌های پزشکی، دندان پزشکی و یا داروسازی ادامه تحصیل دهد.

• دانشگاه‌های پزشکی در آلمان به دو دسته دانشگاه‌های دولتی و دانشگاه‌های خصوصی تقسیم می‌شوند. افرادی که از دانشگاه‌های دولتی آلمان پذیرش دارند، هزینه‌ای جهت شهریه تحصیل پرداخت نمی کنند.

• هزینه تحصیل در دانشگاههای خصوصی المان از ۳۰۰۰ یورو تا ۲۰٫۰۰۰ یورو در سال براورد میشود.
• دانشجویان در دانشگاه‌های دولتی پزشکی آلمان، برای هر ترم باید هزینه‌ای حدود ۲۵۰ یورو جهت امور اداری و ثبت نام و دریافت تسهیلات پرداخت کنند. که این مبلغ بر اساس هر ایالت متفاوت است.

 

بیمه‌ی خدمات درمانی:

دانشجویان آلمانی و خارجی از همان ابتدا زیر پوشش شرکت‌های بیمه‌ی خدمات درمانی دولتی قرار می‌گیرند. حقّ بیمه‌ی این شرکتها تقریباً بین ۵۰ تا ۱۰۰یورو در ماه است. بیمه‌شدگان به هنگام مراجعه به پزشک یا بیمارستان به طور رایگان درمان شده و داروهای لازم را هم به طور رایگان دریافت می‌کنند. به هنگام نام‌نویسی در دانشگاه، ارائه‌ی گواهی شرکت بیمه خدمات درمانی، مبنی بر بیمه‌شدن دانشجو الزامی است. بدون در دست داشتن این مدرک نام‌نویسی دانشجو صورت نمی‌گیرد. در برخی از ایالت‌های آلمان ارائه‌ی گواهی بیمه از کشور مبدأ هم کافی است. هزینه‌ی بیمه‌ی دانشجویی تا سن سی‌سالگی دانشجو ، بسیار مناسب است. امّا دانشجویان بالاتر از سی‌سال نمی‌توانند از بیمه‌ی دولتی استفاده کنند. این گروه از دانشجویان نزد شرکت‌های بیمه‌های خصوصی، بیمه‌ی درمانی می‌شوند. به دلیل گران بودن بیمه‌های خصوصی، اداره‌ی امور صنفی و فوق‌برنامه‌ی دانشجوییStudentenwerk برای این گروه از دانشجویان تسهیلات ویژه‌ای در نظر گرفته‌است. این اداره با همکاری یک شرکت‌ بیمه‌ی خدمات درمانی خصوصی، تعرفه‌ی ویژه‌ای برای دانشجویان بالای ۳۰ سال ارائه می‌کند. سهم ماهیانه‌ای که دانشجو به این شرکت بیمه می‌پردازد هم تقریباً ۵۰تا ۱۵۰ یورو در ماه است. در صورت بیمار شدن می‌توان به پزشک عمومی یا به پزشک متخصّص مراجعه کرد.

جهت کسب اطلاعات بیشتر، اخذ و مشاوره با کارشناسان ما تماس حاصل فرمائید.

۰۵۱۳۷۶۷۵۰۳۰ داخلی ۱۸۱ و ۱۸۶